Reklam
Reklam

Liyakat Nedir?

Liyakat, Arapça kökenli bir kelimedir

Liyakat Nedir?
Liyakat Nedir? Admin
Bu içerik 23 kez okundu.
Reklam

Liyakat, Arapça kökenli bir kelimedir. Anlamı ise yeterli olmak, layık olanın görevine gelmesidir. Kişilerin kendine iş verilmeye uygun, yaraşır, kifayet, yeterlilik, uygunluk uygun olması şeklinde tanımlanabilir. Liyakat o kadar önemlidir ki yanlış kişilerin bir kuruma ya da önemli bir kadroya dahil edildiğini düşünün fakat bu kişilerin liyakata uygun olmadığını düşünün. İşte o an tüm kurum zamanla yozlaşabilir ya da kadro bir kişinin hatası yüzünden büyük zararlar görebilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına liyakata sahip kişilerle çalışmak büyük bir önem arz eder.

Günümüzün en büyük sorunlardan bir tanesidir liyakat. Kurumlar, kişiler ya da işletmeler kimi zaman sırf yakınlıktan liyakata’a uygun kişileri tercih etmeye bilir. Daha çok kişisel yakınlıklarını önemseyerek arkadaş, eş, dost ya da akrabaları önemli konumları ya da rollere getirebilir bu da bir süre sonra kurum içi yozlaşmaya, kurum içi yozlaşma, batmalarına sebep olabilir. Bu yüzden hangi iş, eylem, dostluk ya da sıradan arkadaşlık ilişkisine girecek olursak olalım.

Liyakat doğası uygun kişiler seçmemizin önemi ortaya serer ancak doğru kişiler yani liyakat doğasına uygun kişilerle çalışarak yükselişe geçebilir ve farklılık yaratabiliriz aksi durumlarda iş bilmezler, işgüzarlar etrafımızı sararak asla çıkamadıkları o kuyuya bizleri çekerler. Bugün bu durumun farkına varmak liyakat kelimesinin anlamını kavramak büyük fark yaratacaktır. O zaman hataları en az paya indirebilir ve iş alımında ya da atamaları yaparken liyakata uygun kişiler seçmeye özen gösterebiliriz.

Liyakat Nedir

Gösterdiğimiz her özen ve her doğru kişi seçiminde toplumsal yarar vardır ancak işini önemseyen kişilerin sırtından bu ülke, bu toplum yükselişe geçebilir. Sadece kişisel çıkar ya da kendi yargılarını savunanlar üzerinden dönen toplumlar yozlaşmaya ve batmaya mahkumdur. Değer yargılarının kaybolması, uygunluğun, yetkinliğin hiçe sayılması işlerin aksamasına neden olur. Bu aksamlar zamanla çoğalır ve öncesinde işleyen süreçleriniz bu liyakasız kişilerin etkisiyle tamamen durma noktasına gelebilir.

Bugün büyük fark yaratmak ve gelecek adına bir adım atmak istiyorsanız öncelikle etrafına bir bakın liyakat kelimesinin tanımana uygun kaç kişi tanıyor, kaç insanla iş yapıyorsunuz buna bağlı olarak etrafınızı yeniden düzenleyin çünkü çok kişiyi tanımak her ne kadar yararlı olsa da çoğu kişiyle samimi olmakta zarar vardır. Likayatsız olanların etkilerinden kurtulup, tamamen liyakat sahibi kişilerle çevrenizi ve dünyayı yeniden tasarlayabilir ona şekil verebilirsiniz sonuçta kendine hayrı olmayanın kimseye hayrı yoktur. Kaynak site: onedir

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık