Reklam
Reklam

Macron randevu istedi 'biz size döneriz' dedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir televizyon kanalında soruları yanıtladı

Macron randevu istedi 'biz size döneriz' dedik
Macron randevu istedi 'biz size döneriz' dedik Admin
Bu içerik 42 kez okundu.
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir televizyon kanalında soruları yanıtladı. Erdoğan'ın yaşam kesitlerinden yapılan bir derlemeyle başlayan program yaklaşık 2,5 saat sürdü. Siyasi hayata başladığı dönemden bugüne kadar verdiği mücadelesini anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, 'Bir yandan ekmek diğer yandan siyasi mücadele verdim' diye konuştu. 1989 tarihinde Beyoğlu Belediye Başkan adaylığını koyduğu seçimlerde oylarda oynama yapıldığını dile getiren Erdoğan, 'hakkımı aradığım için Bayrampaşa Cezaevi'nde 1 hafta yattım' dedi. Günümüzde televizyon ve sosyal medyanın önemine dikkat çeken Erdoğan 'Ancak bana göre meydanlar çok daha farklı" dedi. AK Parti'de hiç kimsenin tasfiye edilmesinin sözkonusu olamayacağına işaret eden Erdoğan 'bayrak yarışı'nın devam ettiğini söyledi. Erdoğan AK Parti'nin sadece bir parti değil aynı zamanda dava olduğunu ifade ederek "Bizden ayrılanlarla aynı yolu yürümemiz mümkün değil" diye konuştu.

Erdoğan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhanettin Kocamaz konusunda ise şöyle konuştu: ""Orada ben değerlendirmeye girmeyeyim. Değerlendirmeyi il seçim kurulu yaptı. Eğer orada saati geçirmişse ki, 10 dakika geçirdiği söyleniyor. O anda her şey kilitlenir. Oradan aday olamayan ondan sonra aday olamaz hükmünü verdi. Nihai karar YSK'nındır. YSK hangi kararı verirse nihai hükümdür". İsim vermeden CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun söylemlerini eleştiren Erdoğan devamla şunları söyledi: ""İstanbul'daki aday 'Erdoğan İstanbul'a aday olduğu zaman ne tecrübesi vardı' diyor. Önce kendine gel sen! Siyasette, özel sektörde yakaladığım tecrübe adeta senin şu anda senin yakaladığını ben o zaman unutmuştum".

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimden sonra ilk işin yeni askerlik sisteminin kanunlaşması olacağını anlattı: Erdoğan şunları söyledi: Milli Savunma Bakanı ve benim arzum seçim öncesi bu kanunu çıkarmaktı. Fakat yoğunluk var. Şu anda tasarım bitti. Seçim sonrası bunun üzerinde duracağız. Milletimizin askerlikle bağını zedelememeyecek, sürdürülebilir sistemle yaşanan yığılma sorununu ortadan gidereceğiz. Artık bedelli daimi olarak var. Bunun da Avro, TL, yurt içi, yurt dışı. O gün kur üzerinden neyse aynı bedeli ödemek suretiyle bunu yapma imkanına sahip olacka. Burada 6 ay 12 ay meselesi var. Er, erbaş, astsubay ve yedek astsubay var. Bir de yedeksubay meselesi var. Çalışmalar nihai noktaya geldi. Savunma Bakanımızın konuyla ilgili etraflıca çalışmaları var. Kendisi anlatacak. Seçim sonrasında Meclis açıldığında kanunlaştıracağız. İlk işlerimizden birisidir…

Konuşmasının ikinci bölümünü ağırlıklı olarak dış politikaya ayıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin iki yüzlü tavrına dikkat çekerek, "İdama hoş bakmıyorsunuz ama Mısır'da 42 kişiyi idam alan Sisi'yle aynı karede yer alıyorsunuz" diye konuştu. Erdoğan, Rusya ile anlaşmaya varılan S-400 füzeleri konusunda işlemin bittiğini ve bundan geri adım atmalarının mümkün olmadığını açıkladı. Erdoğan Venezuela'daki sıcak gelişmelerle ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Madura seçilmiş bir liderdir. Guaido Meclis Başkanlığına gelmiştir. Bunu eyalet valisi gibi atama gayretleri var. Seçilmiş bir lider olmadığın halde insan utanır! Sen seçimle Venezuela'nın başına gelmiyorsun ki. Senin demen lazım ki, 'Beni Venezuela halkı seçmediği sürece böyle bir şeye talip olamam'. Öyle anlatıyorlar ki, sanki her taraf açlık, sefalet şu bu falan. Kısa bir süre önce oradaydım, böyle bir şey yok"

Erdoğan Venezuela ilgili olarak sözlerini şöyle tamamladı:

Venezuela'nın altınlarına el koyma operasyonundan başka bir şey gözükmüyor. Afrika'da da aynı şeyler yapıldı. Benim ülkeme Venezuela'dan kaçıp gelen herhangi bir şey yok. Şu anda Venezuela'da devlet sıfırlanmış değildir ki. Ticari ilişkiler sebebiyle oradan herhangi bir yetkili gelir bizim yetkililerimizle görüşmesini yapar. Olay budur. Guiado Türkiye'yi tanımadığı için. O Türkiye'yi kabile devleti zannediyor. Bizim darbelere karşı açık ve nettir. Bunu biz 15 Temmuz'da ortaya koyduk. O darbe olayında bize ilk olumlu mesajla yaklaşan Maduro olmuştur. Madura'ya karşı yapılan darbe girişimine uzak durmamız sözkonusu değildir. Halkıyla birlikte yürüdüğü sürece desteğimiz olacaktır.

İşte Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları:

"Benim hayat serüvenim çok çok farklı. Doğduğum yerden, arkadaş çevrem, ilkokul, ortaöğretim imam hatip orta ve lise ondan sonra tabii bizim o dönemlerde imam hatip mezunları üniversiteye girme şansına sahip değildi. Lise fark imtihanlarına girecektiniz. İmam hatipten sonra Eyüp Lisesi'nden fark derslerine girdim. Aslında fark dersler bizim imam hatipte okuduğumuz derslerdi. Neyse o imtihanları da verdikten sonra üniversite hayatımız başladı. Marmara Üniversitesi İktisat ve Ticaret buradan devam ettik ve mezun oldu."

İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINDAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

"Milli Türk Talebe Birliği, üniversitedeki çalışmalarımız ve oradan partimizin o zamanki Ak Parti, Refah falan değil daha eskiye dayanıyor. Gençlik kollarında başladık sonra da ana kademeye geçtik. Aynı şekilde devam eden bir siyasi süreç oldu. İstanbul'da 85 yıllarında İl Başkanlığı görevine geldim. O zaman Refah Partisi. İl Başkanlığı döneminde başlayan süreç İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum ana kadar devam etti. Daha sonra cezaevine girdik, cezaevinde 10 ay diye girdik 4,5 ay yattık. Daha sonra partimizi kurduk ve yüzde 34,4 gibi oyla parlamentoya CHP ile girdik."

BİR TARAFTAN EKMEK MÜCADELESİ BİR TARAFTAN SİYASİ MÜCADELE

"Sonra babam vefatı ardından validemin 2011'de vefatı var. Bu süreçte bir taraftan evliyim, çalışıyorum. Diğer taraftan amatör kümede de futbol oynuyorum. Camialtı'da başladım. 6 yıl orada oynadım. Oradan İETT'de devam ettim. Orada 7 yıl kadar devam eden bir süreçti. Malum bir darbe girişimi olduktan sonra, oradan ayrılıp bu defa özel sektöre geçtim. Tabii bir taraftan ekmek mücadelesi, bir taraftan siyasi mücadelemiz. Ailenin en büyük zenginlikleri olarak çocuklar geldi. Biz 3 dersek boşuna demedik. Rabbim bize 4 tane evlat nasip etti. Bir taraftan eşimle beraber yavrularımızı en iyi şekilde yetiştirmedin mücadelesini verdik."

HAK ARAMAM NEDENİYLE 1 HAFTA BAYRAMPAŞA CEZAEVİ'NDE YATTIM

"1989'da Beyoğlu'ndan adaylığım oldu. orada tutanakların birleştirilmesinde oyun vardı. Rakamlar üzerinde, orada 1 rakamını sildiğin anda bakıyorsunuz sayı binler olarak düşüyor. Bunu gözlerimizle yakaladık. Fakat o zamanki seçim kurulu başkanının yanına getirdik ama dinlemedi. Okulun üst katında maalesef masa kurulmuş. Orada da meşru olmayan şeyler yapılıyor, alkol alıyorlar. Bir taraftan da seçimi yönetmeye kalkıyorlar. 'Siz bu alkolik halinizle mi adil bir seçimi yönetiyorsunuz' dedim ve ayrıldım oradan. Dava açma yoluna gittiler. Daha sonra bize tutuklama kararı çıktı. 1 hafta da bundan dolayı, hak aramamdan dolayı Bayrampaşa Cezaevi'nde yattım. Daha sonraki mahkemelerde çıktık ve ondan sonraki süreçte kararlı bir şekilde devam ettik. 1989 Beyoğlu Belediye Başkanlığı seçimi bize İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını getirdi."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık