Reklam

Başarılı Girişimci Nadir Kerem Dağ ile Girişimcilik Üzerine Röportaj

Girişimcilik nedir? Girişimci kime denir? İyi bir girişimcinin sahip olması gereken nitelikler nelerdir? Türkiye’de girişimcilik ne durumdadır? Girişimcilikte başarının sırrı nedir? İş dünyasında herkesin üzerinde cevap aradığı bu soruları Türkiye’nin önemli girişimcileri arasında bulunan başarılı iş adamı Nadir Kerem Dağ’a sorduk. Kendisinin “girişimcilik” hakkında fikirlerini öğrenmeye çalıştık. Kendisine röportaj teklifimizi kabul ettiği için ve kıymetli fikirlerini paylaştığı için teşekkür ederiz. Keyifli okumalar…

Başarılı Girişimci Nadir Kerem Dağ ile Girişimcilik Üzerine Röportaj
Başarılı Girişimci Nadir Kerem Dağ ile Girişimcilik Üzerine Röportaj reklam
Bu içerik 2956 kez okundu.
Reklam

 


Nadir Kerem Dağ Kimdir?

 

Hem girişimci hem de doktor kimliğiyle tanınan Nadir Kerem Dağ, Malatya’da doğmuş, ilk, orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamlamıştır. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan European University of Macedonia’da diş hekimliği eğitimi almıştır. Mesleki faaliyetlerinin yanı sıra 2017 yılında Dağ Grubunun bünyesine 150.000 euroluk yerli yatırım sermayesiyle lüks aksesuar markası Portalusso’yu kurmuştur. 2018 yılında ise bayan moda ve aksesuar markası Klen’in kurucusu olarak görev almıştır. Şu anda ise Dağ Grup Şirketleri’nin yönetim kurulu başkan yardımcısı, Portalusso’nun CEO’su, Klen’in yönetim kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir.     


Röportajımızın ana fikrini oluşturan “Girişimcilik” kavramını siz nasıl tanımlıyorsunuz? Size göre “Girişimci” kimdir?

Benim fikrime göre “Girişimci” herkesin göremediğini gören kişidir. Girişim, enderlik yaratmaktır. Yeniliği en etkili bir şekilde hayata geçirebilmektir. Hayata geçirilen bu yeniliğin öncelikli olarak istihdama, ülke ekonomisine katkı sağlaması gereklidir.

Girişimin başarıya ulaşması için bir girişimcinin sahip olması gereken nitelikler nelerdir? Başarıya ulaşmak için hangi süreçlerden geçilmelidir?

İlk sorunuzda da belirttiğim gibi ender fikirler yaratılması gerekir. Girişimden önce fikir vardır. İyi bir fikir olmadan başarılı bir girişim yaratmak imkansızdır. Bu yüzden öncelikle fikir inşa edilmelidir, doğru iş etüdü yapılmalıdır ve doğru kişilerle çalışılmalıdır. İyi bir girişimci “vizyon “ sahibi olmalıdır, etik değerlere, disipline ve iş ahlakına önem vermelidir, içerisinde yaşadığı hayata ve hedeflerine dair bir tutkuya sahip olmalı, fikirlere değer vermeli, sürekli öğrenmeye aç olmalı, “faydalı ve doğru” arasındaki farkı gözlemleyebilmelidir ve girişimiyle ilgili hedeflerini hayata geçirmek için gerekli olan cesarete sahip olmalıdır. Bunların yanı sıra bir girişimin yaratılma etabında “ekibin” yeri çok önemlidir, nitelikli kişilerle birlikte doğru organizasyon gerçekleştirildiğinde girişimin başarıya ulaşması genellikle kaçınılmaz oluyor.

Türkiye’de internet girişimciliğini hangi seviyede görünüyorsunuz? Devlet desteklerini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Türkiye’de internet girişimlerinin son 10 yılda yaşadığı artış oldukça göze çarpıyor ve girişimler geleceğe yönelik umut vadediyor. Ancak bunların bir çoğu istatiksel olarak ilk 6 ay içerinde kapanıyor ya da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bir internet girişiminin bu kadar kısa bir süre içerisinde kapanmasının altında yatan en önemli faktörlerden biri ise “finans” faktörüdür. Bazen çok kaliteli fikirleri hayata geçiren şirketler, finans kaynaklarını yaratamadıkları için havlu atmak zorunda kalabiliyorlar. Maalesef ki Türkiye’de işler silikon vadisindeki  gibi yürümüyor. Girişimcinin çok daha fazla olduğu ancak yatırımcının bir avuç dolusu kadar bulunduğu bir coğrafyada elbette yarım kalan çok fazla proje oluyor. Türkiye’de hâlen girişimci-yatırımcı ekosistemi gelişmedi. Ancak devletin teşviklerine değinmeden geçmek haksızlık olur, ekonomi bakanlığının startup’ları destekleyen birçok teşvikleri bulunuyor. Başlangıç aşamasındaki girişimler için devlet desteği almak şirketlere çok büyük finansal kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin, mağaza, ofis, depo kira desteği, reklam desteği, uluslararası marka tescil desteği gibi bir çok konuda destekleri mevcut.  Özellikle ihracatın desteklenmesi konusunda bakanlığımız markalara ve üreticilere önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu kaynakların kullanımına önem verilmelidir. Başlangıç aşamasındaki bir işin çok yüksek finansal kaynaklar olmadan da büyütülebileceği görüşüne sahibim. En azından belirli bir aşamaya kadar. Girişimcilere ve girişimci adaylarına devlet teşviklerini araştırmalarını öneriyorum.

Gençlerin girişimcilik ruhunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok kaliteli ve parlak fikirlere sahip iyi bir nesil yetişiyor.  Yenilikçi, meraklı, teknolojiyi kullanan ve fikir üreten bir genç kitle görüyorum. Her ne kadar geç kalınmış olsa da bazı  üniversitelerimiz de girişimcilik lisans bölümleri açıldı. Girişimcilikle ilgili programların tüm üniversitelerimizde çoğalmasını, hatta ve hatta liselerimizde ana ders olarak okutulması gerektiğini düşünüyorum. Şimdilik bu bölümlerin artışıyla birlikte genç zihinler girişimcilik kavramını ve ruhunu daha iyi anlayacak ve böylelikle daha üretken nesiller görebileceğimizi düşünüyorum.

Nadir Kerem Dağ’ın yapılacaklar listesinde neler var? Yeni bir proje söz konusu olacak mı?

Yaşadığımız yüzyılda farklı sektörlerin ön plana çıkmasıyla beraber girişim ve yatırım alanları da değişmiş durumda. İnternetin hızla gelişerek büyüyor olması herkesi bu sektörde bir şeyler yapmaya teşvik ediyor. Bu yüzden internet sektörü en çok girişimin yapıldığı ve en büyük yatırımların alındığı cazip ve kârlı bir mecra haline gelmiştir. Şirketimiz bir e-perakende grubu olduğu için e-ticaret girişimlerimiz ve bu alandaki stratejilerimiz oldukça önemli bir yere sahip.  İnternet’in ve e-ticaret’in şahsımda yaratmış olduğu tutku ile yeni girişimlerimin de ağırlıklı olarak online mecralar üzerinde devam edeceğinin altını çizmek istiyorum. Ancak Portalusso’nun yurtdışında bazı lokasyonlara fiziksel mağazalarının açılmasıyla ilgili de çalışmalarımıza başladık. Bunu da çok yakında hayata geçireceğiz.

Son olarak; Fikirlerini bir girişime ve bu girişimi başarıya ulaştırmak isteyen girişimcilere ve gençlere ne tavsiyelerde bulunursunuz? Hangi yolları izlemeliler?

Öncelikle sağlıklı beslenmeyi ve kaliteli uykuyu tavsiye ediyorum. Bana göre tarihin en büyük girişimcisi olan Atatürk’ün çok kıymetli bir sözü vardır “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”. İyi beslenmeyen ve kaliteli uyku uyumayan bir insanın sağlam bir kafaya ve sağlam bir vücuda sahip olması mümkün değildir. Akşamları olabildiğince erken yatmayı, sabahları ise erken kalkmayı tavsiye ediyorum. Böylelikle bedensel dinginlik ve ruhsal motivasyon elde etmiş olursunuz. Fakülte de okuduğum yıllarda Fizyoloji hocam Marija Srbinoska bizlere hep şunu öğütlemiştir: “Fazla uyumayın, yetişkin bir insan için 4-5 saatlik bir gece uykusu yeterlidir. Günün  12 saatini uyuyarak geçiren insanlar ömrünün yarısını uyuyarak geçirmiş olur. Zaten toprakta bol bol yatmayacak mıyız?”. Kendi fikirlerinize önem verin, başkalarının fikirlerinden ise sadece kendiniz ve işiniz için faydalı olanı alın. Herkes her fikri verebilir, ama önemli olan sizin fikriniz, sizin hayallerinizdir. Hayatta herkesin kendine özgü bir deneyimi vardır. Bu yüzden girişimci kendi deneyimlerine önem vermelidir. Yanlış yapmaktan korkmayın. Yanlış yapmak doğru yapmayı öğretir. Başkalarının deneyimlerinden ise ders alın. Kendinize bir motivasyon kaynağı yaratın, iyi bir girişimci motivasyonunu kaybetmemek için kaynaklar yaratır. Sizi motive eden hobiler, kültürel faaliyetler edinin. Kendinize bir rol-model belirleyin. Alanında oldukça adından söz ettiren başarılı iş insanlarını takip edin, onların motivasyon kaynaklarını araştırın. “Başarı, başarısızlığı tanımaktır.” Başarısızlıkla sonuçlanmış girişim hikayelerini okuyun. Çünkü bu hikayeler bir girişimci için kılavuz niteliği taşımaktadır. İş ahlakınız ve etik değerleriniz olsun. Karakter sahibi olmak, insanlarla ve ekip arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmak, sorumluluklarınızı harfiyen yerine getirmek sizi başarıya yaklaştıracaktır. Bir gece de milyoner olma hayali kurmayın. Klişe olacak ancak doğru: Ben bir girişimi insan hayatına benzetirim. Bir girişim önce doğar, sonra emekler, sonra ayağa kalkar ve yürümeye başlar. “Sabırlılık” bir girişimcinin sahip olması gereken en önemli  niteliklerden birisidir. Eğer bir gecede milyoner olmayı hedefliyorsanız, büyük ikramiye çekilişleriyle şansınızı deneyin derim ki oda iyi bir uydurma becerisi gerektiriyor. Son olarak “Liderlik” demek istiyorum. Bir girişimci liderlik vasıflarını taşımalıdır, otorite sahibi olmalıdır. Elbette bahsettiğim otorite ekip arkadaşlarınızı üzecek şekilde uygulanmamalıdır. Otoride, işleyişin doğru bir şekilde ilerlemesi için gereklidir. Herkesin fikirleri farklı olsa dahi aynı dilin konuşulduğu ve sorumlulukların doğru bir şekilde yerine getirildiği bir ekip ortamında her iş çok daha başarılı olacaktır. Ekibinizi iyi kurun ve lider olun. Patron değil.

 

 

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık