Reklam

Boşanma Hukuku

Günümüzde, boşanma davalarının sayısı bir hayli artmıştır. Birçok insan, anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davaları için avukat aramaktadı

Boşanma Hukuku
Boşanma Hukuku reklam
Bu içerik 66 kez okundu.
Reklam

 

Anlaşmalı boşanma davaları, iki taraf anlaşmış durumda olduğundan kısa sürede sonuca kavuşsa da çekişmeli boşanma davaları uzun sürebilmektedir.  Boşanma davalarında avukatların görevi, müvekkillerinin hak kaybı yaşamadan davadan sonuç almalarını sağlamaktır.

 Boşanma davası açabilmek için avukat tutmak zorunlu değildir. Fakat, adliyede gerçekleştirilmesi gereken işlemler, gerekli evrakların temini ve hak kaybına uğrama ihtimalinizin ortadan kaldırılması düşünülünce, avukat desteği almak gerekli görülmektedir.

 

Boşanma Davaları

 

                Boşanma davaları genel olarak iki ana başlık altında incelenebilir. Bunlar, anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarıdır.

Anlaşmalı boşanmalarda, tarafların ikisi de boşanma konusunda hemfikir olmakla birlikte, nafaka, mal paylaşımı veya çocuk varsa velayeti konusunda da fikir birliği içindedirler. Anlaşmalı boşanma davaları bu sebepten kısa sürer, genelde tek celsede biter. Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için, evliliğin en azından bir yıla ulaşması gerekmektedir. Daha kısa süren evliliklerde, mahkeme, evliliğin temelden sarsılmış olup olmadığına karar verir.

 

                Çekişmeli boşanma davaları ise daha uzun sürer. Taraflardan biri boşanmak istemiyor olabilir ya da velayet, nafaka vb. konular üzerinde anlaşamamış olabilirler. Böyle durumlarda dava çekişmede kalır. Çekişmeli boşanmalar, anlaşmalı boşanmalara göre daha kısa sürede bitebilir. Özellikle çekişmeli boşanmalarda hak kaybı yaşamamak için, mutlaka iyi bir avukattan destek almalısınız. Daha fazla bilgi almak için: tekcan.av.tr

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık