Reklam

Aşırı Kilo Bel Fıtığını Tetikler mi?

Aşırı Kilo Bel Fıtığını Tetikler mi?

Aşırı Kilo Bel Fıtığını Tetikler mi?
Aşırı Kilo Bel Fıtığını Tetikler mi? reklam
Bu içerik 125 kez okundu.
Reklam

 

Günümüzün en yaygın sağlık problemleri arasında bel fıtığının da yer aldığını söyleyen Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, aşırı kilolu kişilerin bel fıtığı problemini daha sık yaşadıklarını belirtti.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Omur, vücudun en fazla yük taşıyan bölgesi olması nedeniyle gün içerisinde yapılan yanlış hareketler ve omurgaya gerekenden fazla yük bindirilmesi bel fıtığına neden olabilmektedir. Özellikle tüm gün hareketsiz olan kişiler, oturarak çalışan kişiler, ağır spor yapanlar, gün içerisinde ağır yük kaldıran kişiler bel fıtığı için risk grupları arasında yer almaktadır. Bel fıtığı her ne kadar 30-60 yaş arasındaki kişilerde daha çok görülmesine rağmen hemen hemen her yaştan kişide ortaya çıkabilmektedir’’ diyerek, omur kemikleri arasında yer alan disklerin yırtılması ya da fıtıklaşması sonucu bel fıtığının ortaya çıktığını ifade etti.

Aşırı Kilo ve Bel Fıtığı

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan aşırı kilo yani obezitenin de bel fıtığı nedenleri arasında yer aldığına dikkat çeken, Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, omurganın vücudun kendi ağırlığını taşıyan ve ağırlığı vücuda eşit bir şekilde dağıtmaya yarayan bölge olduğunu belirtti.

Kilonun yüksek olmasının omurgaya daha fazla yük binmesi anlamına geldiğinin altını çizen Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, zaman içerisinde omur kemikleri arasında yer alan disklerin vücudun aşırı ağırlığı altında ezilmesinin de deforme olmasına neden olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Fıtıklaşan disk omur kemikleri arasında yer alan sinirlere baskı yapar ve bu da vücudun bacak gibi diğer bölgelerinin de fıtıktan etkilenmesinin önünü açar. Başlangıç seviyesinde fıtıklaşmanın olduğu kişilere bu yüzden kilo kontrolü ve zayıflama gibi öneriler verilmektedir’’ dedi.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tedavisinin, fıtıklaşmanın durumuna göre değişiklik gösterdiğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, aşırı kilo kaynaklı fıtıklarda ilk olarak rahatsızlığı yaşayan kişiye zayıflaması gerektiğinin tavsiye edildiğini anlattı.

Başarılı bir şekilde kilo veren kişilerde fıtıklaşmanın neden olduğu etkilerin şiddetinin zayıflayabildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ancak belirtilerin devam ettiği durumlarda ise ilaç tedavisi ya da fizik tedavi gibi konservatif yöntemlerin uygulandığını açıkladı.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Bel fıtığı rahatsızlığı her ne kadar akla ilk olarak ameliyatı getirse de bel fıtığı rahatsızlığına sahip olan kişilerin sadece az bir kısmı bel fıtığı ameliyatı olmaktadır. Ameliyat son çare olarak tercih edilmektedir ve ilaç tedavisi ya da fizik tedavi gibi yöntemlerin bir yararının olmadığı, yaşam kalitesinin çok düştüğü hastalarda uygulanmaktadır’’ diye açıklama yaparak rahatsızlığın tuvalet kontrolünün kaybına neden olduğu ve felce doğru gidişin bulunduğu durumlarda acil cerrahinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı

www.belfitigi.com

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık