Reklam

İsrail ile Rusya arasında F-35 S-400 kapışması! Kafa karıştıran iddia

S-400'ler F-35'leri radarda yakalayabiliyor mu? F-35'ler S-400 radarına yakalanmadan S-400 bölgesinde operasyon yapabilir mi? gibi sorular herkesin kafasının karışmasına ve net bir cevap verememesine neden olurken, Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklaması ve İsrail basının iddiası, bu iki sistemin sahada karşı karşıya gelmiş olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

İsrail ile Rusya arasında F-35 S-400 kapışması! Kafa karıştıran iddia
İsrail ile Rusya arasında F-35 S-400 kapışması! Kafa karıştıran iddia
Bu içerik 69 kez okundu.
Reklam


İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait F-35'ler, son iki haftada Suriye'nin Irak sınırında bulunan Ebu Kemal bölgesine operasyonlar düzenlemiş, çok sayıda İran destekli milis öldürülmüştü.

 İsrail merkezli NZIV Televizyon kanalı, İsrail Hava Kuvvetleri'nin F-35 ile Suriye’de operasyon gerçekleştirdiğini, Rus S-400 ve S-300 hava savunma sistemlerinin uçakları tespit edemediğini iddia etti. İsrail Hava Kuvvetleri'nden kaynaklara dayanılarak hazırlanan habere göre, F-35'ler Suriye'nin başkenti Şam'ın üzerinden geçerek ülke içinde operasyonlar gerçekleştirdi. İddiaya göre Rus hava savunma sistemleri uçakları tespit edemedi.

 ABD İSRAİL'İ "ÇOK GİZLİ OPERASYON YAPIYORSUNUZ" DİYE UYARMIŞTI

İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesi, ABD ile İsrail arasında F-35 krizi yaşandığını yazmış, Irak ile ilişkileri zorlu bir süreçten geçen Washington yönetiminin, İsrail'in Irak ve Suriye'de F-35 savaş uçaklarıyla, İran hedeflerine gizli hava saldırısı düzenlemesinden rahatsız olduğunu haberleştirmişti. Haberde ayrıca, Trump'ın Netanyahu'yu bu konuda uyardığı bilgisi paylaşılmıştı.İsrail'in S-300 ve S-400 savunma sistemlerine yakalanmadan operasyon düzenlediği Ebu Kemal bölgesinin haritasıRUSYA: S-400'LER F-35'LERİN SIRLARINI ORTAYA ÇIKARTIR

Rusya Savunma Bakanlığı ise, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, Türkiye'nin S-400 almasını örnek gösterip ABD'nin endişelerinin "temelsiz" olmadığını ima eden Rusya, S-400'lerin F-35 savaş uçaklarının sırlarını ortaya çıkarma kabiliyeti olduğunu iddia etti. Açıklamada, "Pentagon'un Türkiye merkezli S-400 füze savunma sistemleri konusundaki korkması ve F-35 savaş uçağı sırlarının ortaya çıkartılmasından endişelenmesi temelsiz değil" denilmişti.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık