Reklam

Yusuf Alabarda: Türkiye müdahil olmasaydı Hafter hükümeti ezip geçecekti

Türkiye'nin Libya'da bulunmasının önemini anlatan Terör ve Güvenlik Uzmanı Yusuf Alabarda, "Türkiye müdahil olmasaydı Hafter hükümeti ezip geçecekti" dedi. "Diplomasiye önem verilmiyor" eleştirilerine de yanıt veren Alabarda, "Çok ciddi bir diplomasi trafiği hakim. Bu eleştirinin hiçbir mantıklı yönü yok" diye konuştu.

Yusuf Alabarda: Türkiye müdahil olmasaydı Hafter hükümeti ezip geçecekti
Yusuf Alabarda: Türkiye müdahil olmasaydı Hafter hükümeti ezip geçecekti
Bu içerik 79 kez okundu.
Reklam


Libya'nın içinde bulunduğu son durum dünya kamuoyunun gündeminde. Birçok ülke ateşkes çağrısı yaparken, masadaki başrollerden biri olan Türkiye de çalışmalarını yoğun diplomasi ile yürütüyor. Ayrıca, Ankara'nın Libya'nın talebi üzerine asker gönderme seçeneğini de masada tuttuğu biliniyor. 

 

Terör ve Güvenlik Uzmanı Yusuf Alabarda, Libya'da ateşkes ilan edilmesinin önemini ve Türkiye'nin Libya'daki varlığının etkilerini A Haber'de anlattı. 

"TÜRKİYE MÜDAHİL OLMASAYDI HAFTER HÜKÜMETİ EZİP GEÇECEKTİ"

 

Türkiye’nin Libya’da olmasının önemini anlatan Terör Uzmanı Yusuf Alabarda şöyle konuştu: 

“Nasıl Mursi yönetimi bir askeri darbeyle iktidarından edilip yerine cuntacı Sisi getirildiyse, Türkiye müdahil olmasaydı, Hafter’de Trablusgarp hükümetini ezip geçecekti. Türkiye bu şekilde müdahil olunca bu senaryonun gerçekleşme imkanı kalmadı.” 

Terör ve Güvenlik Uzmanı Yusuf Alabarda.

"DİPLOMASİ YÜRÜTMÜYORSUNUZ DEMENİN HİÇBİR MANTIKLI YÖNÜ YOK"

Alabarda, "diplomasiye ağırlık verilmiyor" eleştirilerine şu yanıtı verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün sorunlarını askeri anlamda çözüyor, diplomasi olmuyormuş gibi bir algı yaratılıyor. Çok geniş bir diplomasi trafiği hakimken hala diplomasi yürütmüyorsunuz demenin hiçbir mantıklı yönü yok. İtalya Başbakanı Conte; 'Türkiye’nin asker gönderme müdahalesi asla kabul edilemez' diyenlerdendi, daha sonra Ankara’da yaptığı basın açıklamasında 'Türkiye’nin Libya’da yaptığı faaliyetleri sayesinde Libya’da siyasal çözüme yakınız' dedi. Bunlar çok önemli gelişmelerdir.”

"LİBYA'YI DEĞERLİ YAPAN DOĞAL GAZ VE PETROLDÜR"

Toprakları Türkiye'nin yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olan Libya'nın tarıma elverişli alanlara sahip olmadığını belirten Alabarda şu ifadeleri kullandı: 

“Libya’yı değerli yapan içerisinde barındırmış olduğu doğalgaz ve petroldür. Libya, Dünyanın en çok ihracat yapan ülkelerinden biri olan İran’ın yarısından daha fazla petrol ihracatı yapan bir ülke. Libya’nın petrol ihracatındaki para, Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru hükümet olan Trablusgarp hükümetine aktarılıyor. Bu yüzden Hafter Trablusgarp hükümetini düşürerek, meşru bir şekilde tanınmayı amaçlıyor.”
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık