İhsan Aktaş: CHP aynı noktaya döndü, AK Parti oylarını korudu

Haber7'nin sorularını yanıtlayan GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş önemli açıklamalarda bulundu. Son yerel seçimlerden sonra yapılan anketlerle ilgili dikkat çeken verileri paylaşan Aktaş, CHP'nin aynı noktaya döndüğünü, AK Parti'nin ise oylarını koruduğunu belirtti.

İhsan Aktaş: CHP aynı noktaya döndü, AK Parti oylarını korudu
İhsan Aktaş: CHP aynı noktaya döndü, AK Parti oylarını korudu
Bu içerik 605 kez okundu.
Reklam


GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, Haber7 Instagram hesabı üzerinden canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Haber7 Yayın Koordinatör Tarık Dağlı'ya konuşan Aktaş, son yaptıkları ve henüz sonuçlarını yayınlamadıkları ankette AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın son genel seçimlerin üzerinde bir oy oranına ulaştığını duyurdu.-Koronavirüsün getirdiği ve getireceği alışkanlıklarla ilgili bir öngörünüz var mı? Sosyal hayatla başlayalım.

Tabi koronavirüs tüm dünyayı sarstı. Çin’den başladı ve şu an en büyük problemler Amerika’da yaşanıyor. Bütün güçleri, devletleri sarsan bir şey olarak Türkiye’de de köklü değişiklikler getirdi. Birincisi insanlar bir durdu, batının 200 yıllık çabasıyla tanrı alem insan dengesinde dengesizlikler başladı.  Tabi yeni dönemde bu düşünme sorgulama devam edecek mi yoksa yeni sürece 3 günde adapte mi olacağız bunu zaman gösterecek.

 

Türkiye’deki duruma gelelim... Öğrenci okula gidemiyor, insanlar işe gidemiyor vs. Bu da ilginç bir şekilde teknoloji kullanımını getirdi.  Ve sanki sanal toplantılar daha  ciddi olmaya başladı. Şu anda Türkiye’de yüzlerce binlerce kişi internet üzerinden etkinlikler ortaya koyuyor. Bunun izlerine de ben çok olumsuz bakmıyorum. İnsanların iletişim arzuları vazgeçilmezdir. Sadece şekil değiştirir. Kahve sohbetinden sosyal medya buluşmasına geliyor. Nihayetinde toplumun teknolojiye dönük bir tarafı oluştu. Diğer taraftan toprağa bir dönüş var. Enteresan şekilde bağ bahçe toprağa dönüş başladı. Ve bu kentlere yansıması, kırsallara nasıl yansıdı bilmiyoruz.

SANKİ DÜNYADA BİR TİYATRO OYUNU SERGİLENİYOR

-Salgının siyasete etkisine geçecek olursak..

Sanki bir tiyatro sahnesi var ve perdede benzer bir oyunu sırasıyla bütün ülkeler sergiliyor. Önce Çin sahneye çıkıyor sonra İran geliyor, Fransa, İtalya, Türkiye ve enteresan bir şekilde de sosyal medyanın ve medyanın gücüyle beraber sahnede sahnelenen piyesi de bütün dünya eş zamanlı izliyor. Kimse birbirinden bağımsız değil. Dolayısıyla hangi ülke iyi yönetti hangi ülke kötü yönetti, alt yapısı vs. bu da tartışma konusu oldu.
Birkaç genel tespitte bulundum. Mesela Batının kurumsal devletlerinin kurumsallığının krizlerde işe yaramadığı, diğer taraftan Güney Kore gibi Türkiye gibi daha üretime dayalı  ve dinamizmini kaybetmemiş, daha dinamik toplumlar krizlerde daha başarılı olmuşlar.

FRANSA "MASKE ÜRETİMİNE EKİMDE BAŞLAYABİLİRİZ" DİYOR

Krizleri iki açıdan değerlendireceğiz. Bir; hastalıkla mücadele, iki; tedarik zincirleri. Sonuçta maske dediğimiz şey sofistike ürün değil, steril elbiseler uzayda yapılmıyor ama Fransa şunu söylemişti: Ekim ayında biz maske üretimine başlayabileceğiz. Şimdi Türkiye ye  bakın, terziler, konfeksiyoncular  mahalle aralarında maske üretmeye başlandı. Bunu küçümsemek için söylemiyorum. Muhtemelen  Almanya'da bir konfeksiyon atölyesinin maske üretmeye karar vermesi ,yönetim kurulundan o hantal demokrasiden birkaç yılda ancak böyle bir şeye geçerler.

Bunlar toplumların kriz anlarındaki kapasitelerini gösterir. Bizde hükümet her şeyi olağanüstü yönetti. Şimdi Avrupa ülkeleri ve Türkiye yi kıyasladığımız zaman Türkiye’nin başından beri mevzuyu çok dinamik dikkatli bir şekilde yönettiği  ortaya çıktı. Bunun da sebebi, Türkiye’nin çok güçlü bir sağlık altyapısı var. Hatta dikkat ederseniz, bu şehir hastaneleri ihtiyaç fazlası gibi göründü ve eleştirildi. Türk halkının yüzde 80'i sağlık sistemini başarılı buluyor.  Yüzde 60 da hükümetin iyi yönettiğini düşünüyor. Değerlendirme ağırlıklı olarak sağlık bakanlığı üzerinden yapılıyor. Bakanlığın başarısı üzerinden. Fakat bir ülkede iyi yönetim olmadan sadece bir bakanlığın başarısı süreci karşılamaya yetmez. Sağlık bakanlığı işini yapacak, İçişleri Bakanlığı tedbir alacak, Hazine ve Maliye Bakanlığı esnafın mağduriyetini giderecek. 2+2 milyon kişiye doğrudan parasal destek verildi. Bunların tamamı senkronize bir şekilde işlemezse sadece bir bakanın başarısı tek başına yetmez.

PANDEMİ KRİZİ, CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN TESTİ OLDU

Kriz çok büyük ve ancak iyi bir yönetimle güçlü bir liderlikle yapılacak bir şey. İyi yönüyle Türkiye de yapılan bu koronavirüs süreci yönetimi Cumhurbaşkanlığı sisteminin de bir testi gibi oldu. Ülke büyük bir problemle karşı karşıya kaldı. Biz problemle karşılaşmada yeni değiliz. Darbe girişimi atlattık. Libya'da bir kriz yönetiyoruz vs. aslında kriz yönetme konusunda kabiliyetli olan ve deneyimli olan sistem yeni bir krizle karşı karşıya kaldığı zaman da bu krizi yönetmekte çok da zorlanmadı.

Burada muhalefette çok temel bir sorun ortaya çıktı. Yerel seçimlerde bir başarı elde eden muhalefet partileri kademe kademe bunun bir iktidar değişimine doğru gideceğini düşünüyorlardı. Cumhur ittifakının bu denli bir yüksek performans göstermesi ve kamuoyunda bir karşılık bulması muhalefeti ciddi anlamda tedirgin etti. Yaptığımı çalışmada "Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu hizmetleri doğru buluyor musunuz sorusuna" CHP seçmeni yüzde 60 oranında evet dedi. Buna karşılık bir muhalefet nasıl bir muhalefet yapacak, siz düşünün.

-Geçtiğimiz günlerde attığınız bir tweet var Cumhur İttifakının son dönemdeki en yüksek oya ulaştığına dair. Henüz sonuçlarını açıklamadığınız yeni araştırmanız var. Nedir son rakamlar?