Reklam

3D Yazıcıların Covid-19 İçin Önemi

3D Yazıcıların Covid-19 İçin Önemi

3D Yazıcıların Covid-19 İçin Önemi
3D Yazıcıların Covid-19 İçin Önemi reklam
Bu içerik 422 kez okundu.
Reklam

 

Koronavirüs salgını çok hızlı bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına aldı. İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan virüs, çok hızlı yayılması ile biliniyor. Bu özelliği ile SARS ve MERS’ten ayrılan Covid -19, bütün ülkelerde yaşam şeklini de fazlasıyla etkiledi. Virüse karşı bağışıklık sağlamak adına henüz herhangi bir aşı ya da ilaç bulunamadı. Dolayısıyla bilim dünyası çareyi olabildiğince önlem almakta görüyor. Ancak doğal olarak hiçbir ülkenin üretim kapasitesi yeterli sayıda maske, eldiven, önlük ve entübasyon cihazı üretmek için yeterli değil. Böylece 3D yazıcıların Covid- 19 için önemi daha iyi anlaşılmış oldu.

 

Covid-19 İçin 3D Basılan Parçalar

Bu salgın sürecinde ülkeler ve sektörler üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladı. Üstelik konunun tam olarak bütçe ile de alakası yok. Türkiye nüfusunun 80 milyon olduğu göz önünde bulundurulursa günlük olarak en az 80 milyon adet cerrahi maske üretilmesi gerekiyor. Sağlık sektöründe çalışanlar için günlük maske ve eldiven ihtiyacı birden daha fazla. Ancak fabrikalar bu hıza yetişebilecek hızda çalışamıyor. Hepsinin belli bir üretim limiti var. Bu, sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de bu şekilde. Üretim alanındaki başarıları ile bilinen Almanya bile bu süreçte yeterli parça üretemedi. Sonrasında odak nokrası Prusa gibi kaliteli yazıcılar ile Covid-19 için parça üretmeye yöneldi.

 

3 boyutlu yazıcı çeşitleri, sıradan bir fabrika ile kıyaslandığında birim başına çok daha hızlı üretim yapma kabiliyetine sahiptir. Üstelik bir fabrika ya da üretim tesisi kurmak için çok geniş bir alana ihtiyaç varken, 3D yazıcı kendisinin sığabileceği kadar dar bir alanda da üretim yapabilir. Bir kere modelleme yaptıktan sonra aynı modelden seri bir şekilde yüzlerce parça üretmek mümkündür. Bu sayede Covid-19 sürecinde hem sağlık sektörü hem de günlük yaşam için ihtiyaçlar giderilebilmiştir. Bu şekilde üretim yapmak hem hızlı, hem pratik, hem de ekonomik olduğu için 3D yazıcıların önemi de daha iyi anlaşılmıştır.

 

3D Yazıcıların Siperlik ve Maske Üretimindeki Rolü

Aslına bakarsanız günümüzde zaten Metatechtr gibi donanımlı cihazlar metal ve plastik ile üretim yapan birçok firmanın işini kolaylaştırmaktadır. Pandemi sürecinde bu makinelerin kullanımı daha da yaygın hale gelmiştir. Çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığını korumak için tesislerini ve mağazalarını kapatan bazı büyük markalar, 3D baskı ile bu sürece destek vermeye başlamıştır. Gerekli hijyen önlemlerinin alındığı yerlerde 3d yazıcı baskı kalitesi ile maskeler ve siperlikler üretilmiştir. Gelişmiş ülkelerde dahi aşırı yoğunluk sebebiyle sağlık sektörünün üzerindeki baskı çok fazladır. Bu da tıbbi malzemelere olan ihtiyacı inanılmaz bir şekilde artırmıştır. Bu süreçte, özellikle de eklemeli imalat yapabilen cihazların kullanımı artmıştır.

 

Prusa 3d yazıcı ile yapılanlar sadece bunlarla da sınırlı değildir. Elbette maske ve siperlik üretimi çok önemli ve de gerekli. Ancak hastalık ilerleyen aşamalarda ve özellikle yaşlılarda solunum problemlerine yol açıyor. Hastanelerin yoğun bakım üniteleri tüm hastaların ihtiyaçlarını karşılayabilecek sayıda solunum cihazına sahip değil. Bu cihazların birçoğu ithal olduğu için şu dönemde yurtdışından getirtmek de pek mümkün değil. Eğer 3d yazıcılar ile neler yapılabilir diye merak ediyorsanız, bu donanımlı cihazlar solunum cihazı parçaları bile üretebiliyor. Eklemeli imalat teknolojisi sayesinde parça parça üretilen cihazlar birleştirilerek binlerce hayat kurtarılıyor. 3D yazıcıların Covid- 19 için önemi o kadar büyük ki bir ara cihazların stokları bile tükendi. Sadece profesyonel firmalar değil, ayrıca gönüllüler de evlerinde üretim yaparak bu çalışmalara destek oluyorlar.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık