Reklam

Siyah Gemlik Zeytini

Akdeniz ülkelerinde yoğun şekilde ve kendiliğinden yetişen zeytin ağacı, binlerce yıla uzanan ömürleriyle benzersiz bir ağaç türüdür.

Siyah Gemlik Zeytini
Siyah Gemlik Zeytini reklam
Bu içerik 272 kez okundu.
Reklam

Gemlik zeytini

Akdeniz ülkelerinde yoğun şekilde ve kendiliğinden yetişen zeytin ağacı, binlerce yıla uzanan ömürleriyle benzersiz bir ağaç türüdür. Sadece zeytin ağacında bulunan kendisini yenilemesi özelliğiyle, binlerce yıla uzanan ömürlere sahiptir. Bu özelliği efsanelere konu olmuş ve sağlık alanında pek çok konuda simge olarak kullanılmasına neden olmuştur. Ülkemizde Marmara ve Ege Bölgesi başta olmak üzere, hemen her bölgede zeytin yetiştiriciliği yapılır. Bununla birlikte yapısal özellikleri ve lezzeti nedeniyle, özellikle Marmara Bölgesi ve Gemlik zeytinleri, en çok tanınan ve sevilen zeytinlerdir. Gemlik zeytini iri çekirdekli olmakla birlikte, bol etli bir yapıya sahiptir. Kendisine özgü lezzetiyle, diğer bölgelerin zeytinlerinden kolayca ayrılabilir. Uygulama tekniklerine göre çeşitli türlerde üretilen Gemlik zeytini, Hasat sırasında seçilen olgunlaşma süresi ve rengine göre de farklı türlerde zeytin haline dönüşür.

Siyah Gemlik Zeytini

Siyah sofralık veya salamura zeytin, Gemlik zeytini içerisinden, hasat sırasında en fazla olgunlaşmış ve en iri olan türlerden salamura yöntemiyle olgunlaştırılır. Uzun fermantasyon süreci sonucunda, yaklaşık 9-10 aya arasında bir süre sonunda sofralarımıza ulaşan eşsiz bir lezzete dönüşür. Yemek için en uygun bol etli zeytinlerden olan gemlik zeytini, en az siyah zeytin türleri kadar, yeşil zeytin türlerinde de rakipsizdir.

Yeşil Gemlik Zeytini

Yeşil Gemlik Zeytini de siyah zeytin nasıl yapılır gibi uzun ve uğraştırıcı bir çok aşamadan oluşan fermantasyon sürecine tabii tutulur. Zeytin meyvesinde bulunan fazla yağlar ve asit miktarı, zeytine acı bir tat verir. Bu acı tadın geçmesi ve meyvenin olgunlaştırılabilmesi amacıyla salamura ve benzeri çeşitli yöntemler kullanılır. Aynı zamanda dalından toplanmış olan zeytin, çok sert ve tüketilmeye müsait bir ürün değildir. Acı suyunun çıkarılması aşamasında, aynı zamanda olgunlaşması ve tüketilmeye uygun yumuşaklığa erişmesi de sağlanır. Yeşil zeytinin de kokteyl, sele, çizik, salamura gibi çeşitli türleri bulunur. Her türünün yapılış aşamaları ve yöntemleri, aldıkları isimleri de belirler. Salamura yeşil zeytin, en sık tüketilen en çok bilinen yeşil zeytin türlerinden biridir.

Gemlik zeytini dolgun etli olması, yeşil zeytin için en çok tercih edilen zeytinlerden olmasına sebep olur. Zeytinin tüketiminin yanı sıra zeytinyağı üretimi içinde kullanılıyor olması, zeytinlerin yapısal özelliklerine göre ayrıştırılmasına neden olur. Her bölgede yetişen zeytinler içerisinde sıkmalık ve sofra zeytini olmak üzere ayrım hasat sonrası dönemde yapılır. Bununla birlikte, Gemlik zeytini gibi etli zeytinler, büyük oranda yeşil ve siyah olmak üzere sofra zeytini olarak ayrılırlar. Daha güneyde yer alan Edremit ve Ayvalık bölgesinin zeytinleri, daha az etli ve büyük çekirdekli olması, daha fazla yağ oranına sahip olması gibi nedenlerle, daha çok sıkmalık zeytin olarak tasnif edilirler. Bununla birlikte her bölgede yetişen zeytinden sofralık zeytin üretimi mümkündür. Ülkemizin en önemli sofralık zeytin üretim,, Marmara Bölgesi ve özellikle Gemlik’ te gerçekleşir.  

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık