Reklam

ISO 27001 Belgesi Nedir?

ISO 27001 Belgesi Nedir?

ISO 27001 Belgesi Nedir?
ISO 27001 Belgesi Nedir? reklam
Bu içerik 465 kez okundu.
Reklam

 

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, uluslararası standart ve geniş ölçüde,1995 yılından beri kullanılmakta olan BS 7799 bilgi güvenliği yönetim standardını esas alarak hazırlanmıştır. Kuruluşların kendi bilgi güvenlik sistemlerini sağlamasını mümkün kılan tarafsız teknoloji, tarafsız yönetim sistemleri için bir çerçeve sağlar. Bu yapı sürekli erişilebilirlik, gizlilik ve kendi bilgileriyle bütünlük sağlayarak, tarafların yasal uyumluluklarını kapsar. Bilgi sistemlerinin ve bileşenlerinin hukuka aykırı veya yetkisiz her türlü müdahale ve etkiden korunması; bilgi ile ilgili yapılan her türlü işlemde bilginin gizliliğinin, erişilebilirliğinin temini ve bu işlemlerin sadece yetkili kişiler tarafından yapılmasının sağlanmasına ISO 27001 bilgi güvenliği denilmektedir. Yönetim Sistemi içerisinde bilgi güvenliği, bilgilerin izinsiz ve uygunsuz kullanımıyla izinsiz şekil, biçim ve yöntemlerle ifşa edilmesi (3.kişilerle paylaşılması), izinsiz yok edilmesi (silinmesi veya ortadan kaldırılması), bilgilere hasar verilmesini engellemek amacıyla koruma altına almak veya bilgilere yapılacak olan izinsiz erişimleri gereken tüm tedbirleri alarak engelleme işlemlerinin tümüne verilen addır.

ISO 27001 Faydaları Nelerdir?

Müşteri Memnuniyeti; Kişisel bilgilerinin korunduğu ve gizliliğin güvence altına alındığını göstererek sağlanır. Sözleşmeden doğan gereklilikleri karşılayarak ve müşterilerinize bilgilerinin güvenliğine gösterdiğiniz özeni göstererek bir rekabet avantajı sağlar.

Ticari Devamlılık; Risk yönetimi, yasal uyumluluk ve gelecekteki güvenlik olaylarında ve konularında önceden hazır olmak suretiyle elde edilir.

Yasal Uyumluluk; Yasa ve yönetmelik taleplerinin kuruluş ile müşteriler üzerindeki etkilerini kavrayarak gerçekleştirilir.

Gelişmiş Risk Yönetimi; Müşteri kayıtlarının, mali bilgilerin ve fikri mülkiyetin güvenceye alınması sistemli bir çerçeveye oturtmak suretiyle; kayıp hırsızlık ile hasardan koruyarak gerçekleştirilir.

Ticari Kredibilitenin; İç denetimlerinizin bağımsız bir şekilde sağlandığını gösterir ve kurumsal yönetim ve iş devamlılığı gereksinimlerini karşılar.

ISO 27001 Nasıl Alınır?

ISO 27001 Belgesi   alma süreci diğer ISO standartlarındaki belgelendirme süreçleriyle benzerlik gösterse de daha çok teknoloji ve internet alanında olması ile ayrılır. Danışmanlık firması ile birlikte çalışılarak süreç başlatılır. Belgelendirme kuruluşu başvuru sonrasında firmayı ziyaret ederek her türlü belge ve faaliyetleri inceleyecektir. Sonuç olumlu yönde olursa ISO 27001 belgesini alabilirsiniz.

Bu belgeye sahip olmak ve kuruluşunuzun birden fazla ayrıcalıklardan yararlanmasını istiyorsanız www.kilavuzdanismanlik.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık