Reklam

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?
Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? reklam
Bu içerik 315 kez okundu.
Reklam

 

Zeytin ağacından, yeşil olduğu dönemde toplanması ile üretilen zeytinler, yeşil zeytin türü kategorisine alınmaktadır. Ağaçtaki olgunlaşma sürecinin ilerleyen aşamalarında siyah tonlara sahip olacak zeytinin, bu dönüşümden önce toplanması ile yeşil zeytin üretimi gerçekleştirilebilir. Anadolu coğrafyasının dünyaya nam salan zeytin ağaçlarının yetiştiği Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinde tam mevsiminde toplanan mahsulle üretilen yeşil zeytinler hem lezzet hem de besin değerleri açısından çok değerlidir. Hasat sürecinde kullanılan hasat tekniklerinin geleneksel ve doğal yöntemlere uygun olması çok daha lezzetli ve çok daha kaliteli bir yeşil zeytin üretim imkanı sunar. Bu şekilde zeytin ağaçlarının her yıl mevcut olan verimliliğini de dinamik bir şekilde sürdürebilmesine yardımcı olunur. Birbirinden farklı türleri dolayısı ile yeşil zeytin nasıl yapılır merak edilebiliyor.

Yeşil Zeytin Üretimi

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan yeşil zeytin, farklı çeşitleri ile sofralarda kendisine yer buluyor. Yeşil zeytin çeşitlerinin ortaya çıkışı üretim aşamasında kullanılan fermente teknikleridir. Çünkü yüzyıllardır Anadolu coğrafyasında üretilen yeşil zeytin için kullanılabilen farklı fermente ve işlem teknikleri bulunuyor. Bu teknik farklılıkları de yeşil zeytinin farklı nefasetlerini ortaya çıkartarak, çok daha geniş bir lezzet yelpazesini tüketiciye sunuyor. Yeşil zeytin üretiminde en temel olguların başında içeriğinde bulunan yüksek asit seviyesine bağlı ortaya çıkan acılığının giderilmesidir. Bu nedenle de hangi çeşit yeşil zeytin olursa olsun acılığının giderilmesi gerekir. Bunun içinde yeşil zeytin nasıl yapılır sorusuna öncelikli olarak sirke, tuz ve su ile acılığını giderecek fermente sürecinden geçirilmesi yanıtı verilir.

Yeşil Zeytin Türleri

Yeşil zeytin nasıl yapılır için kullanılan er bir fermente tekniği birbirinden farklı kalitede zeytin tadını ortaya çıkartır. Bu şekilde sofralarda yeşil zeytinin çok daha özel ve çok daha çeşitli alternatifler ile kendisine yer bulması sağlanır. Yeşil zeytin çeşitleri arasında çizme zeytin, kırık zeytin, dilimli zeytin, biberli zeytin, ızgara zeytin gibi çeşitler bulunuyor. Dalından toplandıktan sonra acılığının giderilmesi için kullanılan fermente sürecinde yapılan bu doğal işlem farklılıkları ile türler ortaya çıkıyor. Kırma, çizme ve daha pek çok farklı işlem uygulaması ile yeşil zeytinin farklı tonlardaki tatları ortaya çıkartılabiliyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık