Reklam

Kapüşonlu Sweatshirtlerin Tarihçesi

Kapüşonlu Sweatshirtlerin Tarihçesi

Kapüşonlu Sweatshirtlerin Tarihçesi
Kapüşonlu Sweatshirtlerin Tarihçesi reklam
Bu içerik 265 kez okundu.
Reklam

 

Sevimli mi havalı mı? Ticari olarak üretilen ilk kapüşonlu sweatshirt'ün ortaya çıkmasının üzerinden yüz yıl geçti. Kapüşonun tarihi, kapüşonluların size havalı bir duruş vermesinin kullanılan yünlerinin yumuşaklığından daha ağır bastığını gösteriyor.

İşte nedeni! 1919'da New York'da Knickerbocker isimli firma ticari olarak üretilen ilk grup kapüşonluları üretti. Kapüşonlu sweatshirt, başını rüzgardan ve yağmurdan korumak için büzgü ipli bir başlık sunarken, bir sweatshirt ile aynı ter emici ve ısıtma özelliklerine sahip olduğu için tamamen zararsız ama dahice bir icat gibi görünüyordu. Kapüşonun sporcular ve arasında kısa sürede popüler olmasına şaşmamalı. Liseliler, Üniversiteliler de kısa sürede bu yeni giysiyi benimsediler ve okullar, kurumlarının adının üzerlerine yazıldığı logolu sweatshirt ürünlerini çıkarmaya başladılar.

1970'lerin ortalarında gelindiğinde ise, gece grafiti yapmak için sprey kutusunu çıkardıklarında tanınmamak için kapüşonlular giyen sokak sanatçıları arasında hoodie’ler moda oldu. 1980 yılına gelindiğinde, New York'ta kapüşonlu sweatshirt giymiş bir sanatçı tarafından ziyaret edilmemiş bir metro treni veya istasyonu kalmamıştı. Ve aynı zamanda, ilk müzik alt kültürünün, grafiti sahnesiyle güçlü bir şekilde ilişkilendirilen break dans sanatçıları tarafından popüler hale getirilen bu giysiyi sıklıkla kullandığı bir dönemdi. 1980'lerin modası, kapüşonlular giymiş rap yapan yetenekli gençlerin melodileri ile alt kültür olarak tüm dünyaya yayılmaya başladığı bir dönem oldu. 
Kuzey Amerika'da, kapüşonlu genç siyah veya İspanyol erkekler genellikle ırksal profil oluşturma ve şiddetle ilişkilendirilir. Ve sırf kapüşonlu giydikleri için (ve bu nedenle şüpheli oldukları varsayıldığı) gençlere yönelik birçok asılsız polis şiddeti vakası olmuştur. Dahası, punk'tan hip-hop'a ve patenciden heavymetal'e kadar ana akımın kenarlarındaki pek çok gençlik kültürü hareketi, kapüşonu görünümlerinin merkezi bir parçası olarak benimsedi. Kapüşonlu sembolik ve bazen de cezai gücü veren şey budur. Rocky filmlerinin ilkinin sinema salonlarına ulaşmasından sonra büyük ana akım giyim ve spor markaları kapüşonu kucakladığında (Balboa'nın Philadelphia'da o taş basamaklarını nasıl koştuğunu hatırlıyor musun?), Kapüşonlu üst giyim modasının zirvesine yükseldi ve kısa sürede durdurulamaz hale geldi. 

Gangsta rapçiler ve metal meraklıları, giysilerinde verdikleri mesajları sisteme karşı bir isyan aracı olarak kullanıyor. Bu bağlamda, kapüşonlu sweatshirtler, sınırlar olmaksızın gençlik kültürü tarzlarını hepsi tarafından sevilerek kullanılıyor. 

Özel kapüşonlu sweatshirtler ve hoodie' ler konfor ve tarzın mükemmel birleşimidir. Kendi kişiselleştirilmiş kapüşonlu sweatshirt' lerinizi tasarlayarak ve yaratıcılığınızın arkadaşlarınızı çılgına çevirmesini keyifle izleyin! Şimdi kolayca Kammana Baskı platformu üzerinden sweatshirt tasarla

Son yıllarda üniversite ve lise öğrenci kulüpleri hoodie ve sweatshirt tasarlayarak kendilerine özel tasarım baskılı sweatshirleri yoğun bir şekilde kullanıyorlar. Örneğin bir üniversitenin muzik, sinema, satranç ve bunun gibi öğrenci kulüpleri kendi okullarının logolarını kullanarak kendilerine özel hoodileri kolayca tasarlayabiliyorlar. 

Üstelik her şeyin ötesinde, kazağı kendi grafikleriniz ve yazı tiplerinizle kişiselleştirebilir veya tasarım şablonlarımız aracılığıyla sunulan yüzlerce seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Kammana Baskı Platformunun baskı ve ürün kalitesine gelince kesinlikle çok memnun kalırsınız. 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık