Reklam

Meyve Fidan Fiyatı Dikim Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Meyve Fidan Fiyatı Dikim Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Meyve Fidan Fiyatı Dikim Maliyeti Nasıl Hesaplanır?
Meyve Fidan Fiyatı Dikim Maliyeti Nasıl Hesaplanır? reklam
Bu içerik 144 kez okundu.
Reklam

 

Hem Yakın Doğu'da hem de Akdeniz havzasında toprağı bulunan Türkiye, bu avantajı sayesinde pek çok bitki türüne ve meyve çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Türk ekonomisi adına da önemli olan bu durum, üreticilerin bu duruma doğru strateji ile yaklaştığında topraktan istediği verimi alabileceğinin en açık göstergesidir. Toprağın bu verimli halini kullanmayı bilen üreticiler, tarım sektöründeki teknolojik gelişmelere bağlı olarak özellikle son yıllarda meyve yetiştiriciliğine hız kazandırmışlardır. Bahsetmiş olduğumuz bu potansiyel, bu alanda yatırım yapmak isteyenlerin de her daim ilgisini çekmiştir. Yapılan yatırımlar sonucunda açıklanan verilere göre de ülkemizde 28 hektar tarım arazisinin 3 milyon hektarlık alanını da bağ ve meyve bahçeleri oluşturmaktadır. Peki üretimin en önemli unsuru olan meyve fidanları fiyatı dikim maliyeti nedir? Bu maliyetler hangi kalemlerden oluşur? Meyve fidanları fiyat farklılaşmasının sebepleri nedir? Biz de yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Meyve Fidan Fiyatı Dikim Maliyeti Nelerdir?

Meyve fidan fiyatı dikim maliyeti; bir dönümde hangi çeşit fidan kullanıldığı, hangi aralıklarla fidan dikildiği, sulama, gübre, ilaç, işçilik maliyeti, kullanılan araç ve gereçler gibi çeşitli hususlara bağılı olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca açık köklü ya da tüplü meyve fidanı kullanımına bağlı olarak da maliyetler değişir. Açık köklü meyve fidanları, her mevsim dikime uygun değilken tüplü meyve fidanları uygun şartlar sağlandığında her mevsime dikilebilmektedir. Fidanların farklılaşması ayrıca uzun dönemde alınacak verimle ilgili de bir durumdur. Ne kadar meyve fidanı kullanıldığını bir örnekle açıklamak gerektiğinde ise; bir döküme 25-30 arasında kayısı fidanı dikilebilirken 10-20 aralığında ceviz fidanı dikilebilir. Bu durum da ihtiyaç duyulan meyve fidan sayısını ve buna bağlı olarak da fidan maliyetlerini değiştirecektir.

Meyve Fidan Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Meyve fidan fiyatları dahil tüm fidan fiyatları piyasada aynı fiyat üzerinden işlem görmezler. Bu konuda Orman Genel Müdürlüğü Fidanlık ve Tohum İşleri Dairesi Başkanlığının belirlediği fiyat aralıkları geçerli olmaktadır. Yetkiler fidan fiyatlarını belirlerken ise köklü ibreli, kaba repkajlı, köklü yapraklı, boyu gibi pek çok çeşitli durumları göz önünde bulundurarak belirler. Bu durum da farklı fiyatların ortaya çıkmasına neden olur. Meyve fidanlarının fiyatları ise fidanların türüne göre piyasada farklı fiyatlardan satışa sunulur. Ayrıca açık köklü meyve fidanları uygun fiyatlardan satışa sunulurken tüplü halde olan meyve fidanları daha pahalı olabilmektedir. Fakat meyve fidanlarında fiyatları belirleyen unsur daha çok cinsidir. Bunların dışında fidanlar farklı bir bölgeye gönderilecek ise taşıma ücretleri de meyve fidan maliyetlerini etkileyecektir. Dolayısıyla meyve fidan dikiminde toplam maliyeti etkileyecek pek çok değişik kalem bulunmaktadır. Üretici tüm bu kalemleri göz önünde bulundurarak üretim saflarını belirlemesi gerekmektedir. Diğer bir önemli hususta ne kadar alan hangi tür fidan seçimi bulunacağıdır.

fidancılar

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık