Reklam

Avrupa ülkesinde alarm! Ülke çapında yeni karantina kararı alındı

Son Dakika haberi; Mutasyona uğramış Kovid-19 virüsünün çıkış yeri İngiltere'de vaka sayılarının önüne geçilememesi sebebiyle tedbirler artırıldı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ulusa sesleniş konuşmasında 3. kez ülke çapında yeniden karantina uygulamasına geçildiğini duyurdu.

Avrupa ülkesinde alarm! Ülke çapında yeni karantina kararı alındı
Avrupa ülkesinde alarm! Ülke çapında yeni karantina kararı alındı
Bu içerik 131 kez okundu.
Reklam

Yeni coronavirüs değişinimi hakkında öğrenilmesi gerekenler! Aşıyı tesirler mi?

GALERİNİN DEVAMI
<p>Yeni tip corona virüsün mutasyona uğraması kulağa korkunç geliyor ancak mutasyon ve değişim, virüslerin yapmakta olduğu doğal bir şeydir. Çoğu zaman virüsler bizi enfekte etmekte daha da kötüleşecek şekilde kendini değiştirir</p>
<p><span style=DAHA FAZLA YAYILIMCI MI?

Ancak değişen virüs, doğru zamanda doğru kişilere bulaşarak da şanslarını artırabilir. "İspanyol türünün" yaz boyunca yayılmasının bir açıklaması, insanların ona tatilde yakalanıp evine taşımasıydı.

Laboratuar araştırmaları, bu cinsin diğerlerine göre çok daha fazla yayılımcı olduğunu gösterdi.

Bir başka konu da virüsün mutasyonunun nasıl gerçekleştiğidir.

"/> <p>İngiliz Prof. Dr. Nick Loman, “
Dikat çeken iki tür mutasyon var. Her ikisi de, virüsün onları ele geçirmek için vücudumuzun hücrelerine açılan kapıyı açmak için kullandığı anahtar değerde önemli başak proteininde bulunur.

İngiltere üzerinden yayılan yeni bir corona virüs varyantının  “çarpıcı” miktarda mutasyona sahip olduğunu açıklandı. “VUI - 202012/01” adlı mutasyonu araştıran  Birleşik Krallık Covid-19 Genomics UK Konsorsiyumu COG-UK üyeleri, virüsün genetik yapısında meydana gelen '17 değişikliği' ortaya çıkardıklarını söyledi.

"/> <p>AŞILAR VİRÜSÜN BAŞAK PROTEİNİNİ HEDEF ALIYOR<br />
<br />
Araştırmacılar, değişikliklerin çoğunun virüsün insan hücrelerine tutunmak için kullandığı başak proteininde meydana geldiğini açıkladı.<br />
<br />
Başak proteininde meydana gelen değişiklikler oldukça önem taşıyor, çünkü ülkede kullanılmaya başlanan Pfizer/ BioNTech'in aşısı da dahil olmak çoğu corona virüs  aşısı bu proteini hedef alarak çalışıyor.</p>
<p>Aynı zamanda söz konusu değişikliklerin, daha önce corona virüsün farklı bir suşuyla enfekte olmuş kişilerin de bağışıklık kazanmasını engelleyeceğinden korkuluyor.  Bir bakteri veya virüsun farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına ¨suş¨ deniliyor.</p>
<p>Birmingham Üniversitesi  Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Enstitüsü'nde çalışan ve COG-UK üyesi olan Profesör Nick Loman, meydana gelen değişikliklerin fazla olduğunu kabul ederek, “Meydana gelen değişiklik gerçekten çarpıcı.<br />
<br />
Çoğu Covid aşısı, bağışıklık sisteminin virüsün başak proteinlerini tanıması ve gelecekte virüs bulaşmaya çalıştığında onlara saldırması için eğiterek çalışır. Ancak başak proteinlerinin şekli mutasyonlar yoluyla değiştirilirse, bunun az da olsa aşılar üzerinde etkisi olabilir” ifadelerini kullandı.</p>
<p><span style=İLK KEZ GEÇEN EYLÜL AYINDA TESPİT EDİLDİ

“VUI - 202012/01” adı verilen yeni tür, ilk olarak Eylül ayında İngiltere’nin Kent şehrinde tespit edildi.Çoğunlukla güney İngiltere'de olmak üzere, yeni türün binden fazla doğrulanmış vakası belirtildi.

"/> <p><span style=EN BÜYÜK ENDİŞEYİ ANTİKORLARIN NASIL TEPKİ VERECEĞİ OLUŞTURUYOR

Bilim insanlarına göre söz konusu mutasyonlara ilişkin en büyük endişelerden birini,  virüsün daha önceki varyaslarına karşı geliştiren antikorların mutasyona uğramış versiyonu üzerinde etkili olmama ihtimali oluşturuyor.

Antikorlar, daha önce bir hastalık ile karşılaşıldığında  bağışıklık sistemi tarafından üretilen ve vücut tekrar corona virüsle karşılaştırdığında hastalığın önlemesini sağlayan protein yapılara deniliyor. Hastalığa daha önce yakalanan  veya bir aşı olan kişiler, virüse tekrar yakalandıklarında,  böylece hastalanmadan önce ondan kurtulabilirler.

Ancak, uzmanlara göre antikorlar  son derece spesifik yapılar ve virüste meydana gelen değişikliklere karşı son derece duyarlı olduklarından çalışmayabiliyorlar. Örneğin gribe neden olan virüs çok sık mutasyona uğradığından insanların gribe karşı bağışıklık kazanamıyor ve hastalığa sürekli olarak yakalanmaya devam ediyor.

Bu nedenle uzmanlar, en kötü senaryoda virüse karşı bir aşının da işe yaramayabileceği veya insanların virüse ikinci kez yakanlama riski olma ihtimalini bulunduğunu ama şu andaki veriler incelendiğinde böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

VİRÜS BU YIL BİNLERCE KEZ DEĞİŞTİ

Öte yandan bazı bilim insanları, İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un dün yeni mutasyon ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterek, corona virüsün keşfedildiğinden bu yana binlerce kez değiştiğini ve mutasyonların hiçbirinin onu önemli ölçüde değiştirmediğini vurguladı.

NTV
 

"/> <p><span style=AŞIYI ETKİSİZ HALE GETİREBİLİR Mİ?

Güneydoğu İngiltere'de tespit edilen yeni corona virüs varyasyonunun daha kolay bulaşabildiğine, daha ciddi semptomlara neden olabileceğine veya aşıyı işe yaramaz hale getirebileceğine dair net bir kanıt yok. AŞILARI ETKİLEYECEĞİNE DAİR HENÜZ BİR KANIT YOK

Bununla birlikte,  İngiltere'nin Baş Tıbbi Danışmanı Chris Whitty de dahil olmak üzere bilim insanları şu ana dek Galler, İskoçya, Danimarka ve Avustralya'da görülen mutasyonun aşılar üzerinde herhangi bir etkisi olacağına dair 'henüz hiçbir kanıt bulunmadığını' söylediler.

"/>

İngiltere’de koronavirüsün yeni varyantının tespit edilmesi neticeyi olay ve vefatlarda kritik çoğalışlar yaşandı. Bugün hükümetin aldığı kararla, ülkede alarm seviyesi en üst seviyeye, başka bir deyişle 5’inci düzeye yükseldi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, konuttan çıkmama çağrısı yaparak, “Konuttan çıkmamanızı tekerrür söylüyorum. İnanıyorum ki, bu virüsle gayretimizdeki son düzey olacak” dedi.

“KAYGI VERİCİ BİÇİMDE BULAŞICI”

İngiltere’de tespit edilen yeni varyantın kaygı verici derecede bulaşıcı olduğunun altını çizen Johnson, “Cemiyet olarak gösterdiğimiz efor daha önceki varyant ile gayrette tesirli olabilirdi. Ancak bu yeni varyant kaygı verici biçimde yüzde 50 ila 70 arası daha bulaşıcı. Sağlık Kurumularımız, hiç olmadığı kadar baskı altında. Sağlık Kurumuların doluluk oranı geçen haftaya göre yüzde 30 çoğalış gösterdi. Kaidelere uymak hiç olmadığı kadar ehemmiyetli” dedi.

“HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

Boris Johnson, herkesin üzerine düşeni yapması ve aşılama operasyonlarının devam etmesi vaziyetinde, Şubat ayının ortalarından itibaren kısıtlamaların rahatlatılmaya başlayabileceğini ifade etti. Johnson, “Virüs hakkındaki kavrayışımız değişmezse, aşı uygulaması zaferli olmaya devam eder, vefatlar düşerse ve herkes kaidelere uyarak rolünü oynarsa, Şubat ayının ortasına doğru kısıtlamalar hafifletilebilir” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLAR BULAŞMA MEVZUSUNDA SÜRATLENDİRİCİ OLABİLİR”

Johnson, konutta kalmaya devam faktörün ehemmiyetine vurgu yaparak, “İnsanlar konutta kalmalı. Yalnızca hudutlu sebeplerle konuttan çıkabilirsiniz. Bunlar ehemmiyet taşıyan mahsulleri almak olabilir. Hükümet, muayenehane olarak fazla derecede korunmasız olan şahıslara yine korunmaya başlamalarını öneri ediyor. İnsanlar kısa zaman içinde bununla alakalı bir mektup alacaklar. İngiltere genelindeki ilkokullar, ortaokullar ve kolejler yarından itibaren uzaktan öğretime geçecek. Hükümet, fiyatsız mektep yemeği alan çocukların bunları almaya devam etmesini sağlamak için ve uzaktan bilmek için aygıtlara gereksinim dinleyen çocuklara dayanak sağlayacaktır. Çocukların yeni varyanttan etkilenme ihtimalleri düşük ancak bulaştırma mevzusunda süratlendirici bir tesire sahip olabilirler” diye konuştu.

ÜLKEDE SON 24 SAATTE 58 BİN 784 OLAY

Öte yandan, İngiltere’de son 24 saatte 58 bin 784 yeni koronavirüs olayının tespit edildiği, 407 şahsın da hayatını yitirdiği açıklandı. Ülkedeki toplam olay rakamı 2 milyon 713 bin 563, toplam can kaybı ise 75 bin 431 olarak duyuruldu.

Yedi Gündem
Aza Ol
ingiltere karantina DÜNYA Haberleri
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık