Reklam

Son dakika: Bakan Koca'dan kritik aşı açıklaması!

Son dakika: Bakan Koca: "Şu an 3 inaktif aşı adayımız, TİTCK'ya insan deneyleri için izin müracaatı yapmış ve insan deneylerine başlayabilecek safhaya gelmiştir." ifadelerinde bulundu.

Son dakika: Bakan Koca'dan kritik aşı açıklaması!
Son dakika: Bakan Koca'dan kritik aşı açıklaması!
Bu içerik 100 kez okundu.
Reklam

Son dakika: Sağlık Bakanı Koca'dan aşı hakkında müjdeli açıklama geldi. Koca, "Şu an 3 inaktif aşı adayımız, TİTCK'ya insan deneyleri için izin başvuruyu yapmış ve insan deneylerine başlayabilecek safhaya gelmiştir." dedi.

Bakan Koca'nın açıklamaları şu biçimde:

''Yerli aşıların geldiği son gidişatı değerlendirmek üzere bakanlığımızda bir buluşma daha asıllaştırdık. 

Buluşmaya proje sahibi öğretmenlerimiz, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Müesseseyi TİTCK Başkanımız, Türkiye Sağlık Enstitüleri TÜSEB Başkanımız, TÜBİTAK Başkanımız ve Bakanlık misyonlularımız katıldılar. Aşı çalışmalarının tüm bileşenlerini bir araya getirerek mevcut vaziyet değerlendirmesi yaparak geleceğe müteveccih taktikleri ele aldık. 

17 FARKLI AŞI ADAYININ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Ülkemizde geliştirme süreci devam eden 17 farklı aşı adayımız bulunmaktadır. İnsan deneyleri düzeyinde olan inaktif aşı adayımız Faz II insan deneylerine başlamak üzeredir. Bu aşı adayımız için Nisan ayında Faz III insan deneyleri düzeyine gelerek yaygın kullanımına müteveccih hazırlıklar devam etmektedir. Bunun yanı gizeme 3 inaktif aşı adayı Faz I insan deneyleri safhasındadır. Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Müessesemiz TİTCK insan deneyleri evveli yapılan çalışmaları araştırarak insan deneyleri için izin vermektedir. 

Şu an 3 inaktif aşı adayımız TİTCK’ya insan deneyleri için izin başvuruyu yapmış ve insan deneylerine başlayabilecek safhaya gelmiştir. İki adanövirüs esaslı aşı adayımız da muayenehane evveli evreleri bitirerek TİTCK’ya başvurusunu yapmıştır.

VİRÜS EŞİ PARÇACIK VLP AŞI ADAYI DÜNYADA İLK

Dünya’da da bir ilk olma özelliği olan Virüs Eşi Parçacık VLP aşı adayımız da araştırma mahsulünü elde etme safhasına gelmiş ve yakında İnsan deneyleri için izne başvuru edecek düzeye gelmiştir. Değişik aşı adaylarımız ise muayenehane düzey evveli muhtelif evrelerdedir.

Ülkemizde aşı yapımını asıllaştırabilecek tüm kuruluşların tahlilleri bitirilerek İyi yapım uygulamaları GMP sertifikasyonu operasyonları bitirilmiştir. Müesseselerimiz aşı adaylarımızın süratle yaşama geçmesi için var gücüyle çalışmaya devam etmektedir. Ülkemizin bilimsel kapasitesi tüm aşı cinsleri için araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütebilecek yetkinliktedir.

Ülkemizin muayenehane araştırma deneyimi aşı adaylarımızı insan deneyleri düzeyinde değerlendirebilecek seviyededir.

Aziz Yurttaşlarım,

Ülkemizin bilimsel ve teknik alt yapısı, Bilim İnsanlarımızın azim ve mücadelesinin bize en iyi aşıları kazandıracağına inanıyorum. Kamu tüm kaynakları ile aşı adaylarımızı yaygın kullanılır hale getirmek için seferber edilmiştir.''

Detaylar geliyor...

KAYNAK: Anadolu Ajansı
Yedi Gündem
Üye Ol
SON DAKİKA koronavirüs Fahrettin Koca Virüs Benzeri Parçacık GÜNCEL Haberleri
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık