Reklam

DSÖ duyurdu: Çin'den koronavirüs hakkında akılalmaz karar

Son dakika: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini araştıracak uluslararası uzmanlardan oluşan bilim heyetinin Çin'e girişine izin verilmemesinden "büyük hayal kırıklığına" uğradığını bildirdi.

DSÖ duyurdu: Çin'den koronavirüs hakkında akılalmaz karar
DSÖ duyurdu: Çin'den koronavirüs hakkında akılalmaz karar
Bu içerik 82 kez okundu.
Reklam

Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans usulüyle 2021'in ilk basın toplantısına tertip etti.

Kovid-19'un orijini incelemek için bu hafta Çin'e gitmesi beklenen beynelmilel bilim insanlarının vaziyetine ait konuşan Ghebreyesus, "Bugün, Çinli yetkililerin Çin'e gidecek kurul için lüzumlu izinleri henüz tamamlamadığını bildik. Takımın iki abonesinin Çin'e yolculuklarına çoktan başlamış olması ve öbürlerinin de son dakikada seyahat edememesi sebebiyle bu haber beni büyük hayal kırıklığına uğrattı." dedi.

ÇİN MANİ OLDU!

 

 

Üst seviye Çinli yetkililerle temas halinde olduğunu aktaran Ghebreyesus, "virüsün orijinini araştırma misyonu"nun DSÖ ve beynelmilel kurul için "öncelik" olduğunu Çinli yetkililere bir kere daha sarihçe ilettiğini belirtti.

DSÖ Acil Gidişatlar Programı Direktörü Mike Ryan ise vize meselesinin DSÖ bilim kurulunun Çin'e girişine mani olduğunu söyledi. DSÖ, 2021'in ilk haftasında virüsün orijinini incelemek için 10 beynelmilel bilim insanının Çin'e gideceğini bildirmişti. Kurulun, Kovid-19'un ilk patlak verdiği Vuhan kentini de ziyaret etmesi bekleniyordu.

DSÖ, Çin'de Kovid-19 kaynaklı ilk vefatın görülmesinden 1 sene geçmesine karşın virüsün orijinini inceleyecek bilim kurulunun henüz Vuhan'a gitmemiş olmasından dolayı tenkitlere maruz kalıyordu.

KAYNAK: Anadolu Ajansı
Yedi Gündem
Aza Ol
çin dsö SON DAKİKA koronavirüs DÜNYA Haberleri
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık