Reklam

Dolar düştü, maliyetler inmiyor!

Kur, 8,50'nin üzerinden 7,50'nin altına geriledi. Jet hızıyla zam yapanlar, döviz gerileyince fiyat indiriminde yoklar! Bugün bütün mal, ürün ve hizmet fiyatları üzerinde en az yüzde 10'luk bir indirim marjı oluşmuş durumda!

Dolar düştü, maliyetler inmiyor!
Dolar düştü, maliyetler inmiyor!
Bu içerik 131 kez okundu.
Reklam

Pandemi ve kuraklığın damga vurduğu son yarıyılda enflasyon canavarı da hortladı. Senelik enflasyon harcayıcı maliyetlerinde yüzde 14,60, yurt içi üretici maliyetlerinde yüzde 25,15 olarak asıllaştı. 12 ayda azami çoğalış yüzde 28 ile mülk ve hizmetlerde, yüzde 21 ile eriştirmede, vasati yüzde 20,6 ile besinde görüldü. Kuşkusuz yiyecek maliyetleri yurttaşın en çok etkilendiği alan oldu. Bazı yiyecek maddelerinde çoğalışlar yüzde 100'e vardı. Geçen sene 120 yiyecek mahsulünün maliyetinde çoğalış görüldü, yalnızca 5 mahsulün maliyeti eksildi. Maliyetleri artıran bir ehemmiyetli unsur da, dövizdeki yükseliş oldu.

DOLARIN ATEŞİ DÜŞTÜ

Ancak ekonomi idaresinin aldığı temkinlerle doların ateşi düştü. 8,50'nin üzerini gören kur, 7,50'nin altına çekildi. Şimdi herkes aynı soroyou soruyor: Dolar yükseldi diye jet süratiyle zam yapanlar, döviz gerileyince maliyet indiriminde neden yoklar? Oysa bugün dolar, gördüğü doruğun yüzde 14'e yakın altına düştü. Uzmanlar, maliyetlere de eş bir indirim gelmesi gerektiğini vurguluyor.

YURTTAŞ MAĞDUR EDİLMEMELİ

Türkiye Esnaf ve Artistleri Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken "Dövizin ateşinin yükseldiği yarıyıllarda maliyetleri mazeret ederek A’dan Z’ye tüm mahsullere zam yapanlar, döviz düşüşe geçtiği zaman, indirim için aynı biçimde seri etmiyor. Kimse döviz kurlarındaki oynaklığı fırsata çevirerek yurttaşı mağdur etmemeli" dedi. 2020 senesinin sonlarına doğru dolar kurunun 8.57’lere çıkarak doruğu gördüğünü anımsatan Palandöken, "Bunun üzerine mazottan enerji kalemlerine, yiyecekten elektronik aletlere kadar tüm mahsuller pahalandı. Yurttaşın elektrik, su ve doğalgaz faturaları arkasıydı.

Esnafımız da sattığı mahsullerin yerine yenisini koyamaz hâle geldi. Ancak 2021 senesinde kur 7.40 seviyelerine indiğinde, bu zamların hiçbiri geri alınmadı. Dövizdeki oynaklık, fırsata çevrilmemeli. Dünyadaki büyümelere ve dış siyasete bağlı olarak, bu oynaklık üzerinden çıkar sağlanmamalı. Zati pandemi yarıyılında sadece zaruri lüzumları için tüketme yapan yurttaşımız, bir de bu afaki maliyet çoğalışlarıyla zorlanmamalı. Yurttaşın alım eforu hesaba katılarak, başta enerji ve mazot olmak üzere tüm kalemlerde indirime gidilmeli" diye konuştu.

Türkye Gazetesi

GÜNÜN EHEMMİYETLİ BÜYÜMELERİ

EKONOMİ Haberleri EKONOMİ
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık