Reklam

Ekonomist Önder Tavukçuoğlu’ndan yatırımcılara ‘faaliyet kârına odaklanın’ önerisi

Dövizle borcu olan şirketlerin dövizin dalgalandığı dönemlerde yatırımcıları yanılttığını belirten Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, şirketin gelir tablosunda net kâr zarardan daha çok faaliyet kârına odaklanılması önerisinde bulundu.

Ekonomist Önder Tavukçuoğlu’ndan yatırımcılara ‘faaliyet kârına odaklanın’ önerisi
Ekonomist Önder Tavukçuoğlu’ndan yatırımcılara ‘faaliyet kârına odaklanın’ önerisi reklam
Bu içerik 486 kez okundu.
Reklam

 

 

Tavukçuoğlu, şirketin gelir tablosunda net kâr zarardan daha çok faaliyet kârına odaklanılması gerektiğini söyleyerek, “Dövizle borcu olan şirketlerde dövizin dalgalandığı dönemlerde kur farkından yüksek zarar ya da kâr açıklayabiliyor ve bu sonuçlar yanıltıyor yatırımcıları. Esas faaliyet kârı çok önemlidir.” dedi.

 

Gelir tablosundaki satışlardan maliyetlerin çıkarıldığında brüt kar rakamın elde edildiğini kaydeden Tavukçuoğlu, “Bu şirketin kâr marjı oluyor. Bu kâr marjının azda olsa her dönem artması şirketin maliyetlerini kontrol ettiğini gösterir ve sağlıklı olan budur.” şeklinde konuştu.

 

Tavukçuoğlu, bir şirketin öz sermayesinin, sermayesine göre yüksek olduğu o şirketin iyi olduğu anlamına gelmediğini belirterek şunları kaydetti:

 

“Öz sermaye kalemlerini incelemek gerekir. Yani öz sermaye artışı kâğıt üzerinde değerleme farklarından mı gelmiş yoksa kar yedekleri olarak mı gelmiş. Bu çok önemlidir. Her zaman nakit olan iyidir.”

 

“Zarar eden şirketlerden uzak durun”

 

Yıllar boyu zarar eden şirketlerden uzak durulması gerektiğini ifade eden Tavukçuoğlu, şirketi seçerken hali hazırdaki piyasa değerinin şirketin cirosunun altında ve yıllık faaliyet kârının 10 katının altında olanlar tercih edilebileceğini söyledi.

 

Tavukçuoğlu, dünyada her sektörün bir öz sermaye çarpan oranı olduğunu belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti:

 

“Yani şirketin öz sermayesinin kaç katı oranında değer hesaplaması yapılacağıdır. Mesela bankalar 2 çarpanla, maden 2.5 çarpanla, perakende 2 çarpanla gibi. Ancak; bu sağlıklı sonuçlar vermez çünkü kârını temettü dağıtıp ta öz sermayesi yerinde sayan şirketler vardır. Temettüleri de hesaba katmak gerekir böyle hesapta.

 

Sanayi şirketi seçerken satışlar içerisindeki ihracat oranının yüksek olmasına dikkat edin. Olası yurtiçi ekonomik dalgalanmalarda emniyet sibobu görevi görür. Benim tercihim en az %40 olmalıdır.”

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık