Reklam

KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? GİB, e-Devlet KYK borç yapılandırma ekranı: Öğrenim kredisi borçları silinecek mi, ertelendi mi?

Son Dakika Flaş Haberler - Öğrenim kredisi, prim, emlak, taşıtlar vergisi, trafik cezası gibi birçok kalemde bulunan 4 milyon vatandaşın beklediği yapılandırma fırsatı başladı. KYK borcu yapılandırmada son günlere girilmesiyle birlikte sorgulamaları da arttı. Peki, KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? GİB KYK borç...

KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? GİB, e-Devlet KYK borç yapılandırma ekranı: Öğrenim kredisi borçları silinecek mi, ertelendi mi?
KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? GİB, e-Devlet KYK borç yapılandırma ekranı: Öğrenim kredisi borçları silinecek mi, ertelendi mi?
Bu içerik 712 kez okundu.
Reklam

Üniversite eğitimi zamanınca kullanılan öğrenim kredileri için yapılandırma yarıyılı. Binlerce şahsı ilgilendiren KYK borçları ile alakalı ehemmiyetli açıklamalar geldi. KYK kredisi alan ancak borçlarını geri ödeyemeyen yurttaşlar için yeni çıkacak olan ödenti borcu yapılandırma kutusunda KYK borçları için de tertip etmeler yaptı. 

KYK BORÇ YAPILANDIRMA NASIL OLACAK?

KYK borçlarının tahsili talebe mezun olduktan iki sene sonra başlıyor. KYK borçlarının yapılandırma kararı çerçevesinde yapılandırma sonrası pandemi süreci sebebi ile taksitler için 1 sene erteleme kararı konuşulanlar arasında yerini aldı. Bu kapsamda yapılandırma yapan talebeler taksit ödemelerine 1 sene sonra başlayabilecek. KYK kredi borçlarını birer senelik vakitle ertelemek olası.

Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler "turkiyeturkiye.gov.tr"'den e-devlet parolaları ile erteleme arzında bulunabiliyor. Erteleme müracaatında bulunmak için işsizlik, Askerlik gidişatlarının oluşması ve yüksek lisans ya da hekime eğitiminin devam etmesi gerekiyor. Borcunu peşin ödeyenlerin gecikme faizi ile enflasyon farkının yüzde 90'ı silinecek. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar sebebiyle alınan kredi 2-3 katına çıkıyor.

KYK BORCU YAPILANDIRMA SON TARİH NEDİR?

Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin, yasanın çıktığı tarihten itibaren 31 Ocak'a kadar başvuru etmesi gerekecek ve maksimum 18 taksit yapılabilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması vaziyetinde, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, Şubat 2021'de reelleştirilecek.

E-DEVLET KKY BORÇ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden “İnteraktif Ödenti Dairesi” uygulamasına giriş yaparak ödenti borcu yapılandırması yapabilirsiniz. Sistemde Yapılandırma Operasyonları başlığı altında “7256 Rakamlı Yapılandırma Yasayı Kapsamında Tecil Operasyonları” kısmından müracaatınızı yapabilirsiniz. Öncelikle Kazançlar Yöneti Başkanlığının İnteraktif Ödenti Dairesine giriş yapmalısınız.

Bu ekranda E-Devlet ile giriş alternatifi bulunmaktadır. Buna tıklayın ve E-Devlet bilgilerinizle giriş yapın. Kazanç Yöneti Başkanlığı'nın internet sitesinde direktiflerle ilerleyerek birkaç adımda taksitlendirme harekâtına müracaatta bulunabilirsiniz. Ya da ödenti dairelerine giderek yapılandırma müracaatı yapabilirsiniz.

E-DEVLET KKY BORÇ YAPILANDIRMA EKRANI

GİB KYK BORÇ YAPILANDIRMA EKRANI

KYK BORÇ ÖDEME EKRANI ZİRAAT BANKASI

e devlet gib kyk kyk borçları kyk borç yapılandırma ekranı kyk borç silme kyk borç ödeme ekranı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık