Ceviz Ağacı Hangi Şartlarda Yaşar?

Ceviz Ağacı Hangi Şartlarda Yaşar?

Ceviz Ağacı Hangi Şartlarda Yaşar?
Ceviz Ağacı Hangi Şartlarda Yaşar? reklam
Bu içerik 436 kez okundu.
Reklam

 

Diğer ağaçlarda olduğu gibi ceviz ağaçlarında da belirli bir yaşam ölçüsü bulunmaktadır. Örneğin aşırı sıcaklar ve aşırı soğuklar, ceviz ağaçlarını öldürebilir. Ek olarak aşırı havasızlık, su, gübreleme ve budama da ceviz ağacının zarar göresine neden olabilir. Peki uygun koşullar nedir ve uygun koşulların dışına çıkıldığında ne gibi önlemler almak gerekir? Duruma göre göz atalım.

 

Kar ve Tipi Durumunda Zarar Görür mü?

 

Bu soru, özellikle de karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde ceviz tarımı yapanları ilgilendirmektedir. Bu konuda paniğe kapılan ceviz yetiştiricilerine güzel bir haber verelim: Eğer ekstrem bir durum yoksa ceviz ağaçları tipiden ya da kar yağışlarından zarar görmez. Fakat kar yağışlarının yoğun olduğu bölgelerde ceviz ağaçları kar altında kalabilir. Özellikle de derin dikim yapılmışsa, ceviz ağaçları geçici bir süre hava alamayabilir. Hava alamayan ceviz ağacında zarar görülmesi durumu oldukça normaldir. Bu nedenle ceviz ağacı kar altında kaldığında havasızlığa neden olan kar birikintisini kaldırmanız gerekmektedir.

 

Bir diğer zarar potansiyeli bulunan husus, karların ağaç dallarına yaptığı baskıdır. Yoğun kar yağışlarında, ağaçların dallarında biriken kar birikintisi dalları kırabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak adına ağaç dallarındaki karların temizlenmesi bir çözüm yolu olarak görülebilir.

 

İlkbahar ve Sonbahar Don Olaylarında Zarar Görür mü?

 

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, bazı ceviz ağaçları kış donlarına karşı dayanıksız olabilir. Mesela Chandler ceviz ağacı don olaylarına karşı en dayanıklı türlerden birisidir. Fakat Yalova cevizi bu noktada ilkbahar ve sonbahar donlarına karşı dayanıksız bir türdür. Yine de her ceviz ağacı, don olaylarından bir miktar nasibini alır. Özellikle de geç donların yarattığı tahribat bazı ağaçlarda büyük olabilir.

 

İlkbaharda yaşanan geç don olayları, bu duruma hazırlanmayan ya da uygun olmayan cevizlere büyük zararlar verir. Eğer ceviz türü ilkbahar geç donlarına karşı dayanıklı değilse, bu iklim koşullarında tercih edilmemelidir. Eğer dikili bir araziniz varsa, arazide erken tahminle önlemler alınabilir. Meteorolojiden gelen bilgilere dayanarak yağmurlama sulama yapabilirsiniz. Bu teknik, ağaçların kuru soğuklarla başa çıkmasını kolaylaştıracaktır. Ek olarak sisleme, ceviz ağacına bakır verilmesi ve bazı ilaç türleri de ilkbahar geç donlarından kurtulmanızı sağlayabilir.

 

Sonbahar ilk donları ise kararsal iklimlerde kuru soğukların erken tesir etmesiyle meydana gelen olaylardır. Genelde geç sulama, gübreleme ve budama yapılan ağaçlarda bu duruma karşı hazırlıksız yakalanma durumu söz konusudur. Eğer sonbahar geç donlarından mağdur olmak istemiyorsanız, ağaçlarınızı gereken süre içerisinde budamalı ve takvime göre hareket etmelisiniz. Eğer plansız ve düzensiz sulama, gübreleme ya da budama yapıyorsanız, ağacın don olaylarına karşı dayanıksız kalmasına sebebiyet verebilirsiniz.

 

Yaz Sıcaklarında Zarar Görür mü?

 

Ceviz fidanları sadece aşırı soğuklarda değil, aşırı sıcaklar da zarar görebilir. Özellikle de karasal iklimlerde meydana gelen aşırı sıcaklıklar, ceviz ağaçlarının hasar görmesine neden olabilir.

 

Yaz sıcaklıklarının ceviz ağacına zarar verdiğini anlamak kolaydır. Eğer ağaçta meyve dökümü ve çiçeklerde hasar meydana geliyorsa bu durumda yaz sıcaklıkları ağacınıza zarar veriyor demektir. Yapmanız gereken ise ilaç desteği almaktır. Soğutucu ilaçlar, ceviz ağacının aşırı sıcaklıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Kaolin gibi ilaçlar sayesinde ceviz ağacınızın çevresine bir katman çekebilirsiniz.

 

Toz halinde satın alınabilen bu ilaçlar, suya karıştırılır ve ağaca püskürtülür. Bu sayede ağaçta bu katman oluşacaktır. Bu katman, ağacın aşırı sıcaklıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Fakat yağışlı dönemlerde bu ilaç etkisini çabuk yitirecektir. Bu durumda birden fazla kez uygulamanız gerekebilir. İlacın tam etkisini göstermesi ise yaklaşık olarak 2 haftadır. Eğer yakın zamanlarda yağış bekleniyorsa, ilaçlamayı yağış sonrasında yapabilir ya da hemen yapıp yağış sonrasında tekrarlayabilirsiniz.

 

Sonuç Olarak

 

Yukarıdaki ekstrem durumlar, sadece ceviz ağaçlarında değil, diğer tüm ağaçlara da zarar verebilir. Çünkü ceviz ağacı gibi diğer tüm ağaçlar birer canlıdır. Bu canlıların istekleri karşılanırsa ve gerekli koşullar sağlanırsa yıllarca yaşayabilirler. Fakat yukarıdaki durumların çözümleri uygulanmazsa, ağaçlar hasar görebilir ve ömürleri kısalabilir. Bu da doğrudan verime etki eder. Sonuç olarak çiftçiler zamanında önlem almazsa maddi kayıplarla yüz yüze gelebilirler. Bu durumun önüne geçmek ise mümkündür.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?