Reklam

"Koronavirüsten bile daha ölümcül olabilir"

Dünyadan Haberler - Bilim insanları "nanomalzeme" adı verilen tehlikeli maddelerin yiyecekler, kozmetik ürünler ve giysilerde biriktiğini ortaya çıkardı. "Koronavirüsten bile daha ölümcül" olarak nitelenen nanomalzemelerin en çok insan beyninde toplandığı kanıtlandı.

Bu içerik 54 kez okundu.
Reklam

Bilim insanları, her gün kullandığımız ürünlerde, giysilerde ve tükettiğimiz yiyeceklerde ölümcül bir maddenin biriktiğini ortaya çıkardı. Nature Communicatıons dergisinde yayınlanan çalışma, "görünmeyen tehlike" olarak nitelendirilen nanomalzemelerin gerçek yüzünü gözler önüne serdi. Çalışmada deniz canlılarının yuttuğu mikro organizmalardaki nanomalzemeler takibe alındı. Bu malzemelerin deniz canlıları üzerinden besin zincirimize girdiği anlaşıldı. Nanomalzemelerin özellikle mikro organizmalara tutunduğu ve insanlarda en çok beyinde toplandığı belirtildi.

Çalışmayı yürüten bilim insanları, nanomalzemelerin bir organizmaya girdikten sonra şekil ve boyut değiştirebildiğini de gözlemledi. Bu yöntemle insan hücrelerine nüfuz ederek organlara yayılabileceklerini söyledi.

Boyutları hücrelerden katlarca küçük olan nanomalzemelerin tespit edilmesi son derece zor. Bu yüzden bir organizmada tam olarak ne kadar nanomalzeme olduğunu hesaplamak mümkün değil.

Uzmanlar bu çalışma ile nanomalzemelerin potansiyel tehlikelerine dikkat çekmeyi umuyor. Zira henüz nanomalzeme kullanımını kontrol eden ya da kısıtlayan bir yasa bulunmuyor. Hatta üreticilerin ürünlerinin "içindekiler" kısmına nanomalzeme kullandıklarını belirtme zorunluluğu bile yok.

nanomalzemeler koronavirüs sağlık haberler haber son dakika haberleri son dakika
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık