Reklam

5 soru 5 cevapla Gara operasyonu

Son Dakika Haberleri İnternet - Türk Silahlı Kuvvetleri, Gara bölgesine oeprasyon düzenledi. PKK ise operasyon sürerken esir aldığı 13 kişiyi katletti. CNN TÜRK hem operasyon hem de esir alınanların infazına ilişkin detaylara ulaştı. İşte 5 soru ve 5 cevapla Gara operasyonunu anlatan arka plan haberimiz...

5 soru 5 cevapla Gara operasyonu
5 soru 5 cevapla Gara operasyonu
Bu içerik 102 kez okundu.
Reklam

9 odalı mağara, sığınaklar ve dahası... Gara operasyonu ile ilgili merak edilenlere ve PKK'nın esir tuttuğu 13 kişiyi şehit etmesine ilişkin detaylara CNN TÜRK ulaştı.

PKK 9 ODALI TERÖR MAĞARASINI NASIL İNŞA EDEBİLDİ?

Genelkurmay Başkanı Güler'in kroki üzerinden anlattığı o görüntüler, akıllarda 'Bu mağaralar nasıl böyle inşa edildi?' sorusuna neden olmuştu. CNN TÜRK'e konuşan kaynaklar, "PKK 40 yıldır dağlarda zorlu arazilerde sığınak yapmayı öğrendi" dedi. Ama bu tip bir mağara yapısı için de dış desteğin olduğuna vurgu yaptılar. Bir de YPG ile DEAŞ yakınlaşmasına. "YPG-DEAŞ yakınlaşması sonrası DEAŞ'dan yeraltı inşaatı, beton kullanma gibi konularda yeni bilgiler edindiler" sözlerini kullandı. İlk kez bu tabloya Barış Pınarı Harekatı'nda rastlandığı vurgulandı. O dönem yüzlerce kilometre uzunluğunda yer altı sığınaklarının bulunduğu hatırlatıldı.

13 KİŞİNİN YERİ NASIL BELİRLENDİ?

13 şehidin yerinin nasıl tespit edildiği de bir başka soru. Kaynaklar, ele geçirilen ve itirafçı olan PKK'lılardan alınan bilgilere atıf yaptı ancak esirlerin sürekli yerlerinin değiştirildiği, PKK'lı gibi giydirildiği ve genelde gece hareket ettikleri belirtildi. "Bu operasyon öncesi yerleri tespit edildi ve bahse konu mağaraya yönelindi" denildi.

KATLİAM TALİMATINI KİM VERDİ?

Peki infaz talimatı kandilden mi geldi, yoksa sorumlular anlık mı karar verdi? "Sağ ele geçirilen PKK'lılardan elde edilen ilk bilgilere göre sığınağın sorumlusu infaz talimatı verdi" diyen kaynaklar, "Bugüne kadar genelde kapsamlı bir operasyona maruz kaldıklarında teslim olurlardı ancak bu kez öyle olmadı" dedi.

Sığınağın sorumlusuna da bir üstünden talimat gitme ihtimali dışlanmıyor. Kaynaklar, "Arada bölge, saha ve ülke sorumluları var ancak ana komuta silahlı yapının başındaki isim Murat Karayılan'da" diyor. Ancak, 'mevcut koşullarda sığınak sorumlusunun doğrudan Karayılan'a ulaşma ihtimali olmaz' görüşü korunuyor.

GARA'DAKİ PKK YAPILANMASI BOZULDU

Yeni terörle mücadele konsepti, TSK'nın temizlediği bölgeye konuşlanmasını içeriyor. Ancak Gara'da böyle olmadı. Konuşlanıp konuşlanmamanın askeri karar olduğu vurgulanırken, kaynaklar bölgenin dağlık ve zor bir alan olduğuna işaret etti. İrtibat hattı ve güvenliğin sağlanması açısından riskli bulunmuş olabileceği belirtildi. Ancak sahadaki sonuç ile PKK'nın 5-10 yıllık çalışmalarının yerle bir edildiğinin altı çiziliyor. "Örgütün altyapısını bozmak önemliydi ve bunu başardık" ifadesini kullanılıyor.

GARA HAREKATI BAŞLANGIÇ MI?

Peki, bundan sonra ne olacak? Operasyonların devamı için uygun zamanlamaya işaret eden kaynaklar, kararlılık vurgusu yaptı. Sincar-Mahmur ve Kandil mercek altında. Ancak henüz Sincar'a Irak'la ortak bir operasyon öngörülmüyor. Teknik çalışma zaman alacak mesajı veriliyor. Irak ile işbirliği şu aşamada lojistik, istihbarat ve eğitim alanlarında sürecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri gara operasyon gara türkiye pkk terör operasyonu tsk haberler haber
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık