Fide Çeşitleri Nelerdir?

Fide Çeşitleri Nelerdir?

 Fide Çeşitleri Nelerdir?
 Fide Çeşitleri Nelerdir? reklam
Bu içerik 420 kez okundu.
Reklam

 

 

Fideler, dikim mevsiminin kısa olduğu yerlerde zamandan tasarruf edebilmek amacıyla, dikim mevsiminden önce yastıklarda çimlendirilerek hazır hale getirilen ve zamanının gelmesi ile birlikte de esas yetiştirileceği toprağa aktarılan tarımsal ürünlerdir. Tohumdan yetiştiricilik yapmaktan daha kolay olması ve pek çok açıdan avantaj sağlaması nedeni ile son yıllarda dikim ekim mevsiminin geniş olduğu yerlerde de fide ile üretim yapılmaktadır. Özellikle bazı sebze türleri, fideden yetiştirildikleri zaman daha verimli ve kaliteli ürünler elde edilebilmektedir. Tohumların tutmaması ya da geç çimlenmesi, dona uğraması ve farklı olumsuz etkenler de fideler sayesinde minimize edilmektedir.

 

Domates, fide ile üretimi yapılan sebzeler arasında en yaygın olan türdür. Özellikle aşılı domates fideleri, yüksek verimli tarım faaliyetlerinin yürütülmesi için tercih edilmektedir. Domates fidelerinin de kendi içlerinde bazı türleri bulunmaktadır. Her türün kendine özgü tadı, kokusu ve rengi vardır. Patlıcan ve salatalık fideleri de sıklıkla kullanılan fide çeşitleri arasında yer almaktadır. Sebzelerin yanı sıra karpuz, kavun ve çilek gibi toprakta yetişen meyvelerin üretiminde de fidelerden yararlanılmaktadır. Kırkağaç kavunu gibi ulusal düzeyde üne sahip olan bazı sebze ve meyvelerin aşılı fideler ile üretilmesi verimliliği büyük ölçüde arttırmaktadır. Biber, lahana, marul, maydanoz, brokoli, kereviz ve karnabahar gibi sebzelerin de fideden yetiştirilmesi mümkündür.

 

Hangi Fide Hangi Sezonda Ekilir?

 

Fide ile tarımsal üretim yapılacağı zaman istenilen sonucu elde edebilmek için doğru zamanda ekim yapmak gereklidir. Ekim zamanı hem bölgenin şartlarına göre hem de ekilecek olan sebzenin gerekliliklerine göre belirlenmektedir. Bu doğrultuda bazı sebzelerin ekim tarihlerini şu şekilde belirtmek mümkündür:

 

  • Domates: Domates fidesi dikmek için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Ekimin hangi ayda yapılacağı, bölgenin mevsim koşulları göz önüne alınarak belirlenmelidir. Don tehlikesinin tamamen ortadan kalkmış olduğu, hava sıcaklıklarının 12 dereceyi geçmeye başladığı zaman dikim için uygundur. Domates fidelerinin dikiminde en az 7-8 hafta yetiştirilmiş ve çiçek açmış fideler tercih edilmelidir. Çiçek açmamış olan fidelerin tutmamış olma ihtimali yüksektir.
  • Salata: Salatalık üretmek için kullanılacak fideler için de en uygun aylar sonbahar ve yaz mevsimlerinin aylarıdır. Salatalık fidesi dikilirken havanın ılık ve rüzgârsız olmasına dikkat edilmelidir. Hassas bir bitki olan salatalığın üşümemesi ve güneş ışığından daha fazla yararlanabilmesi için kuzey yönünde dikim yapmaktan kaçınılmalıdır.
  • Patlıcan: Fide ile yetiştiricilik yapanların en zorlandıkları fidelerden biri patlıcandır. Zira bu fidenin tutması, diğer sebzelere kıyasla daha zordur. Patlıcan fidelerinin dikimi için ilkbahar ve yaz aylarını beklemek gereklidir. Dikim yapılacak toprağın kuru olmaması ve havanın da serin olmamasına dikkat edilmelidir. İlk zamanlarda patlıcan fidelerinin suya duydukları ihtiyaç, diğer sebzelere kıyasla daha fazladır.
  • Marul: Marul, yetiştirilmesi en kolay olan sebzelerden biridir. İlkbaharda başlayarak, yazın son aylarına kadar marul fidesi dikebilmek mümkündür.

 

Uygun fiyatlı fide çeşitleri ve 365 gün hizmet ile Fide Bizde hizmetinizde. Her türlü fide çeşidi, katı-sıvı solucan gübreleri, üretim ekipmanları ve mantar tohumu için Fide Bizde web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık