Reklam

ABD Rusya ile sıcak temasa girmez

Son Dakika Dünya Haberleri - Rusya’nın Doğu Ukraynada askeri hareketliliği sonrası dünya kamuoyunun gözü tekrar bu bölgeye çevrildi. ABD'den ard arda resmi açıklamalar gelir iken, Milliyet yazarı Ali Çınar, Başkent Washington DC'de ,Ukrayna konusunda üç önemli uzmana son gelişmeleri sordu.

ABD Rusya ile sıcak temasa girmez
ABD Rusya ile sıcak temasa girmez
Bu içerik 76 kez okundu.
Reklam

ABD Rusya ile sıcak temasa girmez
ABD Kongresi Ukrayna Komitesi Direktörü Andrij Dobriansky: Şu an yaşadığımız olayları, Vladimir Putin’in 2008’de Gürcistan’daki eylemlerine benzetiyorum. Donbass’taki Rus medyası ve sosyal medya, buradaki vatandaşlara Ukrayna’nın Rusya’nın ilhak ettiği bölgeleri “işgal etmek” üzere olduğunu söylüyor. 
ABD Rusya ile sıcak temasa girmez
ABD’li danışmanlar ihtiyaç duyduklarında Ukrayna’da sahada olabiliyor, seyahat edebiliyor. Obama döneminde bu engellenmişti. ABD, Karadeniz’e geçiş ve konuşlandırma şu an daha etkin. ABD’liler Rusya’nın dezenformasyonuna karşı koyabilecek kapasitede. Önümüzdeki 3-5 ay içinde Kiev’e bir ABD büyükelçisi ve özel bir müzakereci atanmasını bekliyoruz.  Önümüzdeki 2 hafta içinde hiçbir şey olmazsa, statükoya geri döneriz. Putin uluslararası müzakerelerde avantaj sağlamaya çalışıyor. 
ABD Rusya ile sıcak temasa girmez

Kırım Tatar Milli Meclisi ABD Temsilcisi ve Ukrayna BM Daimi Temsilciliği Danışmanı Ayla Bakkallı: Ukrayna’nın tarihi düşmanı Rusya, tanıdık saldırganlığını bir kez daha, sınırındaki askeri yığınağı artırarak göstermiştir. Başta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken olmak üzere ABD’li temsilciler, Rusya’nın Kırım ve Doğu Ukrayna’da askeri varlığını artırması sonrasında Ukraynalı mevkidaşlarıyla telefonda görüştüler,  Kırım Tatarları ve Ukraynalı aktivistler, Rus işgalcilerin hedefi haline geldi. Bugüne kadar Kırım adasından 50 bin Kırımlı, “hibrit sınır dışı stratejisi” ile çıkarıldı. 

ABD Rusya ile sıcak temasa girmez

Normandiya formatı işe yaramadı. O yüzden tekrardan yeni bir diplomasi biçimi oluşturulmalı. Ulusal Güvenlik Stratejisi’ne ihtiyaç var. Uluslararası toplumun sesinin, işgal altındaki Ukrayna topraklarında duyulması önemli.  

ABD Rusya ile sıcak temasa girmez
ABD’nin Ukrayna eski büyükelçisi ve Atlantik Konseyi Direktörü John Herbst: Moskova’nın, Kafkaslar ve Doğu Avrupa’daki saldırgan tutumunun geçmişi, 2007’de Estonya’ya yaptığı siber saldırılara kadar gidiyor. Batı, Rusya’nın Gürcistan’a karışmasına ve Kırım’ı ilhakına hem geç hem de zayıf cevap verdi. ABD, 2017’nin sonlarına doğru Ukrayna’ya askeri yardıma başladı. Rusya’ya karşı Batı’nın duyarlı ve güçlü politika üretmesiyse yıllar aldı, 
ABD Rusya ile sıcak temasa girmez

Biden, Putin ile ilk telefon görüşmesinde Moskova’nın Ukrayna’daki saldırganlığını dile getirdi. Biden’ın güvenlik ekibinin Ukrayna yetkilileriyle yaptığı görüşmeler çok akıllıcaydı ve Rusya’ya uyarı oldu, ABD’nin Kırım’la ilgili politikası, Dışişleri eski Bakanı Mike Pompeo’nun doktrinine dayanıyor. Bu, Moskova’nın yasadışı kontrolünün tanınmamasına ilişkin bir politika ve burada faaliyet gösteren firmalar için yaptırımlar var, ABD, Ukrayna, Gürcistan hatta Moldova ve NATO müttefikleriyle işbirliğini artırıp, bölgede ortak tatbikatlar ve planlamalar yapmalıdır.

haberler haber son dakika
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500