Reklam

Araçlar kendi aralarında konuşabilecek

Teknoloji Haberleri - Dünyanın en büyük otomobil markaları içerisinde yer alan Audi etraftaki araçları uyaran yepyeni bir sistem getiriyor. Bu sistem sayesinde kaza sayısı azaltılacak.

Araçlar kendi aralarında konuşabilecek
Araçlar kendi aralarında konuşabilecek
Bu içerik 38 kez okundu.
Reklam

Audi etraftaki araçları uyaran bir sistem olan Araçtan Her Şeye (V2X) protokolü bugünlerde en çok konuşulan konular arasında. Araçların kaza yapmasındaki en büyük nedenlerden birisi de engeller ile yaşadığı bazı problemlerdir. Mesela herhangi bir otomobil başka bir araca engel olabilir.

Otomotiv devi tarafından geliştirilen en büyük destek sistemi ise araçların karşılıklı konuşması oldu. Böylece kazaların büyük oranda engellenmesi amaçlanıyor. Sürüş ile alakalı etki edebilecek neredeyse her şeye müdahalede bulunmak mümkün olacak.

Çeşitli inovasyon projeleri genellikle bütün sektörlere uygulanıyor. Herhangi bir gelişme yaşandığında bu sadece belirli bir sektör ile sınırlı kalmıyor. Mesela akıllı telefonlar için geliştirilen bir batarya projesi aynı zamanda elektrikli araç alanında da kullanılabiliyor.

Sistemlerin kendi arasında iletişim halinde olması bunun en güzel örnekleri içerisinde yer alıyor. Normal şartlarda makine öğrenmesi olarak adlandırılan bir sistem araçlara da geliyor. Böylece kendi arasında konuşan otomobiller görmek şaşırtıcı olmayacak.

Audi tarafından geliştirilen bu sistem araçları önceden uyaracak. Diyelim ki herhangi bir Audi aracı karşı taraftan gelen otobüsün tehlikeli olduğunu farketti. Böyle bir durumda otobüse uyarıda bulunacak. Elbette bu sadece belli başı araçlarda gerçekleşmeyecek. Sisteme uygun tüm araçlarda böyle bir inovasyon tercih edilebilir.

araç inovasyon projeleri otomobil
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık