Reklam

Masum Türker'den CNN TÜRK'te önemli açıklamalar

Son Dakika Flaş Haberler - Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, Ahmet Hakan'ın CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Türker, CHP'nin başlattığı "128 milyar dolar nerede" tartışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Masum Türker'den CNN TÜRK'te önemli açıklamalar
Masum Türker'den CNN TÜRK'te önemli açıklamalar
Bu içerik 73 kez okundu.
Reklam

Eski DSP Genel Başkanı Masum Türker'in CNN Türk ekranlarında yaptığı açıklamadan öne çıkan noktalar şöyle:

Bir ülkeyi tehdit ederseniz parasıyla tehdit edersiniz, borçla tehdit etmezsiniz. 2004 yılından sonra adım adım kuruldu. Türkiye'de aracı kurumlarının büyük kısmı yabancı şirketlerdir. Ben içi acıyan bir insanım. Bu iktidar var diye birilerinin Türkiye'yi soymasına göz yumamam. Hepimizin milliyetçi olması lazım.

Ben diyorum ki bu 128 milyar dolar yurt dışına çıkmıştır. Bu oyun 2004 yılından beri oynanan bir oyun. Bu para dışarı çıkıyor ve aynı anda aynı parayı finanse edecek şekilde geliyor. Kurlarla oynanıyor diyorum. Bu süreç içerisinde dolardan dolayı kayıplar ne kadar oldu. Hükümetin de bunun üstüne gitmesi lazım. Bunu sorgulaması gerekenler bunları başarı hikayesi gibi anlatıyordu. Ben de şimdi 128 milyar dolar gitti diyorum. Ama giderken kendi parasını götürmüş götürenler ama kazançları hala Türkiye'dedir. Bu aldıkları dolarların gitmesini istemiyorlarsa fiili dolar alım satımı yapıldığı zaman efektif alım satım sağlayın. Türkiye 1999'dan beri alınması gereken senyoraj gelirinden vazgeçmiş oldu. Bu vergiler Merkez Bankası'nda toplanıyordu. Şimdi ben diyorum ki, dolar almış bireylerin dolarları fiili duruyor mu? İş adamları batarken bankalar kar dağıtıyorlar. Niye kızdılar pandemi dolayısıyla, kar dağıtımı durdu diye. 128 milyar dolar tartışmasına böyle bakmak lazım.

Dev projelerle ilgili olarak 2011 DSP seçim bildirgesinde var. Bunun altyapısını oluşturmalıyız. Bu dev projeler küçük proje olarak Cumhuriyet'in kuruluşunda uygulandı. İlk şirketi Devlet Malzeme Ofisi ile birlikte kurmuşlardır. O şirket şimdi Türkiye'nin en büyük buzdolaplarını yapıyor. Bu solun Sovyetler dağıldıktan sonra sermaye yok, nasıl yapacaklar, özel sektörle ortaklık başladı. Bu düzenin adı progresifliktir ilericiliktir. Ben de bunu 2011 seçim bildirgesine koymuştum. O zaman bizim söylemlerimize AK Parti bile karşı çıktı. Baktım bu sekilde ortaklık başladı. Doğru bir sistemdir bu. Türkiye'nin sosyalist düzeninin ayakta kalması için gereklidir. Bu mallar sonuçta bu ülkenin. Yapılanda şu hata var. Fazla para veya fazla kar vermiş olabilirler. Sistemin alt yapısı oluşurken projeye göre hukuk oluşturuldu. Avrasya Tüneli'nin projesi 57. hükümette hazırlanmıştı. 57. hükümet döneminde mavi akım çok ucuzdu ama sonradan yapılan değişiklikle çok zararlı hale dönüştü.

masum türker haber son dakika cnn türk
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık