Reklam

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? 2021 Kadir Gecesi ayın kaçında?

Günün Haberleri - 2021 Kadir Gecesi, Ramazan ayı içerisinde idrak edilecek önemli günlerden olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takvimi içerisinde bu gecenin tarihini paylaşmıştı. Peki, Kadir Gecesi ayın kaçında? 2021 Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün?

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? 2021 Kadir Gecesi ayın kaçında?
Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? 2021 Kadir Gecesi ayın kaçında?
Bu içerik 62 kez okundu.
Reklam

İslam alemi için mübarek günler arasında yer alan Kadir Gecesi önümüzdeki günlerde idrak edilecek. Ramazan ayı içerisine denk gelen bu gecede eller semaya açılacak. Peki, dini günler takvimine göre Kadir Gecesi ayın kaçında?

KADİR GECESİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Diyanet’in paylaştığı takvimde yer alan bilgilere göre Ramazana ayının 26. günü yani 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü Kadir Gecesi olacak.

Bu geceden 4 gün sonra da arefe idrak edilecek ve arefenin de tamamlanmasıyla birlikte Ramazan ayı sona erecek.

KADİR GECESİ ÖNEMİ NEDİR?

Bu geceyi diğer bütün zamanlardan üstün kılan özelliklerin başında, Allah’ın kullarına merhametinin en büyük nişanesi olarak indirilen ve 14 asırdır insanlığın ufkunu aydınlatan hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece indirilmiş olması gelmektedir. Rabbimizin, “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.” (Kadir, 1) ayetiyle beyan ettiği üzere bu gece, yeryüzünün, sözlerin en güzeli, mümin gönüllerin şifası, insanlık için hidayet rehberi, hakikat ve hikmet kaynağı olarak indirilen son vahiyle buluştuğu gecedir.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi, Kur’an’la ilişkimizi gözden geçirmek, başta Rabbimiz olmak üzere kendimizle, çevremizle ve bütün kâinatla ilişkilerimizi tevhit, adalet, merhamet ve güzel ahlak üzere yeniden düzenlemek için önemli bir fırsattır.

 

kadir gecesi kadir gecesi ne zaman kadir gecesi hangi gün kadir gecesi ayın kaçında diyanet
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık