Reklam

Mars helikopteri beklentileri aştı

Bilim Teknoloji Haberleri - Herkesin gözünün üzerinde olduğu NASA Mars helikopteri dünya tarihinde bir ilke imza attı. Bugüne kadar hiç böyle bir başarı elde edilmemişti. Hadi gelin konuyla alakalı bütün detaylara birlikte bakalım.

Mars helikopteri beklentileri aştı
Mars helikopteri beklentileri aştı
Bu içerik 107 kez okundu.
Reklam

Mars araştırmaları son zamanlarda NASA Mars helikopteri ile ciddi şekilde ivme kazandı. Dünya dışı gezegenlerde uçan ilk araç olan bu helikopter büyük getirilere sahip. Mars gezegeninde 3 metreye kadar yükselen ve 40 saniye boyunca havada kalabilen araç kendisini ispatladı. Mars araştırmaları için son derece önemli bir aşamaydı.

Dünyanın en büyük uzay ajansı olarak bilinen NASA yeniliklere imza atmadan duramıyor. Neredeyse her yıl yepyeni bir çalışma başlatılıyor. Son zamanlarda kızıl gezegen insanlık için önemli olmaya başladı. Sadece NASA değil aynı zamanda SpaceX gibi şirketlerin de buraya önem gösterdiği biliniyor.

Uzay mühendisleri tarafından üzerinde yıllarca çalışılan bu helikopter sonunda Mars atmosferinde hareket etti. Muhtemelen birçok kişi helikopter uçurmanın aslında çok zor olmadığını düşünüyordur. Fakat Mars atmosferinin Dünya atmosferinin sadece yüzde 1’lik kısmına denk olduğu düşünüldüğünde her şey daha iyi anlaşılabilir.

Bunu kabaca bir örnekle açıklayabiliriz. Mesela Mars helikopteri olan Ingenuity dünya atmosferinde havada kalmak için 500 RPM pervane gücü kullanmakla yetiniyor. Fakat Mars gezegeninde havalanabilmek için en az 2500 RPM pervane gücü gerekiyor. Sadece bu örnek bile aslında ne kadar zor bir görevin başarılı olduğunu gösteriyor.

NASA araştırmacıları tarafından muhtemelen kısa bir süre içerisinde helikopter yeni yerlerde kullanılacak. Özellikle uzak mesafeleri kısaltması bekleniyor. Mars uzay aracı bazen yüksek kısımlara çıkamıyor. Böyle durumlarda helikopter önemli bir destek sunulabilir.

Mars helikopteri NASA teknoloji
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık