Son dakika haberi: Tam kapanma gelecek mi? Prof. Dr. Ceyhan'dan dikkat çeken değerlendirme

Son Dakika Haberleri İnternet - Son dakika haberine göre, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hande Fırat'ın moderatörlüğündeki Gece Görüşü programına katılarak koronavirüsle mücadelede yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Son dakika haberi: Tam kapanma gelecek mi? Prof. Dr. Ceyhan'dan dikkat çeken değerlendirme
Son dakika haberi: Tam kapanma gelecek mi? Prof. Dr. Ceyhan'dan dikkat çeken değerlendirme
Bu içerik 186 kez okundu.
Reklam

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ın açıklaması şu şekilde;

Vaka sayıları 65 bine çıktıktan sonra 60-65 arasında seyretti. Düşüş yanıltıcı olabilir. Günlük değerlendirmeler insanı yanıltabilir. Ortalamayı almak lazım. Neden 60 binin üzerine çıkmıyor başka faktörlere de bağlı olabilir biz 300 bin civarında test yapıyoruz ve düşük pozitif bulma oranımız var. Bu kadar teste ancak bu kadar vaka bulabilirsiniz anlamına gelebilir. Önümüzdeki dönemde takip süresiyle vaka sayısı azalıyor mu onu göreceğiz. Kesin bir kanıya varıp yorumlar yapmak toplum üzerinde negatif hareketlere yol açabiliyor. Dikkatli değerlendirmek lazım, biraz bekleyelim.

Hande Fırat: Tam kapanma olması gerekir mi?

Tam kapanmadan neyi kast ettiğimize bağlı. Bütün insanları evine sokup çıkarmayacaksak tam kapanma 28 günden az olmamak kaydıyla uygulanırsa son derece etkili olur. Birçok faktörü değerlendirdiğimizde böyle bir uygulama yapmamız mümkün görünmüyor. İlkbaharda uygulayıp bugün uygulamadığımız birçok tedbir var. Bulaşın en çok olduğu yer ev ortamıdır ikinci sırada toplu taşıma üçüncü olarak da iş yerleri gelir. Kademeli mesai uygulandı dolayısıyla otobüslerdeki kalabalık bir nebze azalmıştı. Okullar iş yerleri kapanmıştı. Çok daha katı bir yasak vardı. Şu an ne toplu taşıma ne de iş yerlerine yönelik bir tedbir uyguluyoruz. Esnek mesainin zorunlu hale gelmesini savunuyordum ben. Esnek mesai uygulaması özel sektörün isteğine bırakılıyor ve toplumun önemli bir kısmı yasaklardan muaf gibi duruyor.

Biz başından beri epeyce hata yaptık, biz pandemi ile mücadeleyi hastalanan kişilerin hastaneye yatırılmasını hastanede yoğun bakım yatakları sağlanması gibi algıladık. Pandemi ile mücadele bu değil. Pandemi ile mücadele vaka sayılarını azaltmak toplumu aşılamak... Pandemi ile böyle mücadele edilir. İşin tedavi tarafına daha çok ağırlık verdik.

Vakalar azalınca tedbirleri artırırsın, biz tam tersini yaptık.  

Bundan sonra bir ikinci artış döneminin de potansiyel riski vardır. Bir dalga daha olabilir. Vaka sayılarını 20 binlere indirdik diyelim, aşılamayı istenilen rakamlara çıkaramazsak bir dönem gelir ve ani bir artışa neden olur. Aynı olay İngiltere için de söz konusu. İngilizler erken açılırlarsa, henüz yüzde 30 aşılama oranındalar ve inanın orada da bir artış olabilir.

(Hindistan varyantı) Daha kötü değil aslında Hintlilerin geçen hafta yoğun olduğu bir toplantıya katıldım onlarla da konuştum B117 değimiz varyant daha fazla bulaşıyor. Hintlilerin bir kısmı daha ağır seyrettiğini iddia ediyor bazıları da henüz böyle bir veri olmadığını söylüyor. Hindistan’da rekor kırıldığına dair bir haber vardı. Ben Hindistan’a gittim orada vakaların hepsini bulmak mümkün değil. Hindistan’da vaka sayılarını en az 20 ile çarpmak lazım.

 

hande fırat haber haberler son dakika mehmet ceyhan
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?