50 yaş üstü ne zaman aşı olacak? Koronavirüs aşı sırası kimde? Sağlık Bakanlığı aşı takvimi 2021!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde 55 yaş üstü vatandaşlar için aşılama sürecinin başladığını açıklamıştı. 55 yaş üstünün aşılanmaya başlamasıyla birlikte gözler 50 yaş üzeri vatandaşların aşılanma zamanına geldi. Peki, 50 yaş üstü ne zaman aşılanacak? Aşı sırası kimde? İşte Sağlık Bakanlığı aşı takvimi...

50 yaş üstü ne zaman aşı olacak? Koronavirüs aşı sırası kimde? Sağlık Bakanlığı aşı takvimi 2021!
50 yaş üstü ne zaman aşı olacak? Koronavirüs aşı sırası kimde? Sağlık Bakanlığı aşı takvimi 2021!
Bu içerik 549 kez okundu.
Reklam

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında aşılama süreci devam ederken vatandaşlar hangi yaş grubunun aşılandığını ve 50 yaş üzeri aşılamanın ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. Konuyla ilgili Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde bazı bilgilere yer vermişti.

KORONAVİRÜS AŞI SIRASI KİMDE?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta, Covid-19 aşı programında yeni bir safhaya geçildiğini, 55 yaşından büyüklere aşı sırasının geldiğini belirtti. Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün itibarıyla aşılama programında yeni bir safhaya geçiyoruz. Aşılamada sıra 55 yaşından büyüklere geldi. Sırası gelen vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Aşı programımız tedarik koşullarına bağlı olarak kararlılıkla sürecek." ifadelerini kullandı.

50 YAŞ ÜSTÜ NE ZAMAN AŞILANACAK?

50 yaş üstü vatandaşların aşılaması çalışması için henüz resmi bir açıklama yok ancak aşı takvimine göre ve de Koca’nın verdiği bilgilere göre Mayıs ayı içerisinde başlanacağı söylenebilir.

40 YAŞ ÜSTÜ NE ZAMAN AŞI OLACAK?

40 yaş üstünün ne zaman aşı olacağı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları ile şekillenmeye başladı. Sağlık Bakanı Koca 40 yaş üzeri ile ilgili yaptığı açıklamada, "En geç haziran sonu itibarıyla 40 yaş üstünü aşılayabileceğimiz ifade etmek istiyorum." dedi. Sağlık Bakanlığı aşı programına göre, aşılamanın üçüncü safhasında 40-49 yaşındakiler aşılacak. Bu grubu 30-39 yaş takip edecek.

60869bd5b57f151ebcac076cSAĞLIK BAKANLIĞI AŞI TAKVİMİ 2021

Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak. İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:

"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar."

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.

Aşılamanın üçüncü aşamasında, öncelikle kronik hastalığı olanlara aşı yapılacak.

Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Üçüncü aşamada son olarak, diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.

Dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

 

koronavirüs 50 yaş üstü aşı ne zaman 40 yaş üstü aşı aşı takvimi sağlık bakanlığı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SEBİNUR “ESKİ MAHALLE” ADLI ŞARKISIYLA SONBAHAR AYLARINA DAMGA VURACAK!
SEBİNUR “ESKİ MAHALLE” ADLI ŞARKISIYLA SONBAHAR AYLARINA DAMGA VURACAK!
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı