Vektörel Hastalık Sebepleri Nelerdir?

Vektörel Hastalık Sebepleri Nelerdir?

Vektörel Hastalık Sebepleri Nelerdir?
Vektörel Hastalık Sebepleri Nelerdir? reklam
Bu içerik 483 kez okundu.
Reklam

Zoonoz hastalığı, hayvanlardan insanlara geçen hastalıklardan biridir. Hayvanlardan insana bulaşan pek çok enfeksiyon olmasıyla beraber her iki gruba dahil bireylerde de pek çok şekillenen hastalık türlerinden biri olarak tanımlanır. Günümüz şartlarında sığır, koyun ve benzeri pek çok çiftlik hayvanlarıyla oluşan yakın temaslarda zoonoz hastalıkları görülmesi mümkündür. Ayrıca tavuk ve kuş gibi çeşitli kanatlı hayvanlarda da yine zoonotik hastalığı gözlemlenir. İnsana bulaşması halinde de pek çok sorunları da birlikte getirebilme riski taşır.

 

Vektörel hastalıklarla ilgili olarak sinek, kene, bit, pire gibi çeşitli böceklerin ve uçan kanatlı hayvanların çeşitli hayvanlardan insanlara getirdikleri hastalıklar bulunur. Hem ateşli bir enfeksiyon kapma sebebi olabileceği hem de ölümcül sonuçlar doğuracak olan deli dana hastalığından kenenin getirdiği enfeksiyonlara, çeşitli birçok önemli hastalıklarla baş etme sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle çok sayıda durumlarla karşı karşıya kalmamak amacıyla hazırlıklı olmalı ve kendinizi olabildiğince hazırlıklı koymalısınız.

 

Kene ile bulaşan Kırım Kongo yüksek ateş hastalığı da bunlardan biridir. Kene kanının doğrudan insan kanıyla birleşmesi halinde oluşan kanamalı ateşlerden biri olan Kırım Kongo virüsü size bulaşmış olacaktır. Bulaşıcı etkisinde sadece keneler değil aynı zamanda kan bağışı süreçlerinde, hayvanların kanına ya da vücut sıvılarına temas etmenizle birlikte de vektörel hastalıkları arasında bulunan Kırım Kongo kanamalı ateşi ortaya çıkmaktadır.

 

Herhangi bir şekilde ateş, yorgunluk ya da baş ağrısı gibi sorunlarınıza karşı şüphe uyandığınızda da sağlık kuruluşuna başvurabilir ve testlerinizi yaptırabilirsiniz. Kuluçka süresi ortalama 6 – 7 gün süren Kırım Kongo kanamalı ateşiyle ilgili olarak tedavi desteği alabilirsiniz.

 

Vektörel bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemlerine de başvurarak nasıl bulaştığıyla ve nasıl korunacağınıza dair bilgi edinebilirsiniz. Bunlardan biri sivrisineklerden korunmanız olacaktır. Evde pencere ve benzer tüm alanlara sineklik yaptırarak kendinizi korumaya alabilirsiniz. Badana yaparken duvarlara kireçlerle badana yapmanız da sizlere sağlıklı destek verecek olan en iyi çözümlerden biridir.

 

Kenelerle olduğunuz her ortamda açık renk kıyafet giymeyi tercih ederek, pantolonların çorabın içine tıkayıp bu şekilde kendinizi korumaya almanızda bireysel olarak önlemleriniz arasında yerini alabilir.

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SEBİNUR “ESKİ MAHALLE” ADLI ŞARKISIYLA SONBAHAR AYLARINA DAMGA VURACAK!
SEBİNUR “ESKİ MAHALLE” ADLI ŞARKISIYLA SONBAHAR AYLARINA DAMGA VURACAK!
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı
Fatih Altunkaya dünya şampiyonu çıkardı