Kurbanlık fiyatlarında yüzde 30’a varan artış

Bayram öncesi kurbanlık piyasası hareketlenirken kimi zincir marketlerde kurbanlık fiyatlarına son 1 yılda yüzde 30'a varan artış meydana geldi.

Kurbanlık fiyatlarında yüzde 30’a varan artış
Kurbanlık fiyatlarında yüzde 30’a varan artış
Bu içerik 403 kez okundu.
Reklam

Kurban bayramı yaklaşırken kurbanlık piyasası da hareketlendi. Kurban pazarları ve satıcılar hazırlıklarına henüz başlarken vatandaşların bir diğer alternatifleri de zincir marketler.

Uzun süredir kurban bayramları öncesi kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvan satışı hizmeti veren zincir marketlerde fiyatlar bu sene cep yakıyor.

Kurbanlık piyasasında son hazırlıklar sürerken zincir marketler de 2021 yılı kurban bayramı öncesinde fiyatlarını açıkladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, geçtiğimiz yıl fiyatların 2019’a göre büyükbaşta yüzde 14.61, küçükbaşta ise yüzde 18.81 arttığını açıklamıştı. Bu yıl kurban pazarları henüz kurulumunu tamamlamadığı için pazarlardaki piyasanın durumunu saptamak için erken olsa da marketlerdeki fiyatlar, hayvancılıkta yükselen maliyetlerin et fiyatlarına yansıdığının habercisi.

1 YILDA YÜZDE 30 ZAM

Sozcu.com.tr’nin marketlerin geçmiş yıllarda açıkladığı fiyat bilgilerinden derlediğine göre, son bir yılda kurbanlık satış fiyatlarında kimi marketlerde yüzde 18 artış yaşanırken kimi marketlerde bu oran yüzde 30’a kadar yükseliyor.

SON 4 YILDA YÜZDE 50’YE VARAN ARTIŞ

Buna göre Türkiye’nin yaygın ve büyük zincir marketlerinden birinde 2020 yılında 1585 TL’ye satılan 16 kilogramlık bir kıvırcık kuzunun fiyatı 1950 TL’ye yükselirken bir başka markette satılan 16 kg’lık kuzunun fiyatı yüzde 30’luk artışla 1295 TL’den 1695 TL’ye yükseldi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?