Türkiye’nin alıştığı gramaj oyunu şimdi dünya gündeminde

Türkiye kadar olmasa da birçok ülkede enflasyonun artmasıyla birlikte, firmaların fiyat yükseltmek yerine ürünün miktarını düşürerek tüketiciyi yanıltma girişimleri dünya gündemine girmeye başladı.

Türkiye’nin alıştığı gramaj oyunu şimdi dünya gündeminde
Türkiye’nin alıştığı gramaj oyunu şimdi dünya gündeminde
Bu içerik 520 kez okundu.
Reklam

Türkiye'nin bir türlü kurtulamadığı yüksek enflasyon sorunu, son dönemde dünyanın da gündemine girmeye başladı.

Türkiye'deki yüksek çift haneli seviyelere yaklaşmasa da, birçok ülkede enflasyon yükselişte. Örneğin ABD'de 2020'de sıfıra yakın olan yıllık enflasyon Mayıs 2021'de yüzde 5'e ulaştı.

Enflasyon artışıyla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerin uzun süredir gündeminde olmayan gramaj oyunları da tekrar görülmeye başlandı.

İngilizcede ‘shrinkflation' denilen ve ürünün fiyatı değişmezken boyut ve miktarının değişmesini anlatan kavram, Batı basınında çıkan haber ve analizlerde sıkça yer almaya başladı.

‘EKONOMİK CANAVAR’

Örneğin, 24 Haziran'da ABD merkezli Bloomberg haber ajansında çıkan bir haberde gramaj oyunu, ‘izlemeye değer bir ekonomik canavar' olarak nitelendirildi.

Enflasyon sorununun geri döndüğünün bir göstergesinin de gramaj oyunu olduğuna dikkat çekilen haberde, 1960'lı ve 70'li yıllarda bu olguya sıkça rastlandığı hatırlatıldı.

Haberde, firmaların son dönemde fiyat yükselişi yerine ürünün miktarını azaltmayı tercih ettiğini ve alışveriş yapanların da bu durumu fark etmesinin genelde zor olduğuna işaret edildi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?