Isı Pompası Ne Kadar Yakar?

Isı Pompası Ne Kadar Yakar?

Isı Pompası Ne Kadar Yakar?
Isı Pompası Ne Kadar Yakar? reklam
Bu içerik 334 kez okundu.
Reklam

 

 

Isı pompaları evlerde, işyerlerinde ya da daha farklı yapılarda sıcak su, ısınma ve soğutma gibi gereksinimlerin karşılanması için kullanılan, atmosferden almış olduğu havayı dönüştürerek istenilen hale getiren ve sonrasında da tesisata sokan sistemlerdir. Isı pompaları, görevlerini yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 75’lik kısmını atmosferden temin etmektedir. Bu durum ısı pompalarının daha tasarruflu olmasına ve giderlerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Kalan yüzde 25’lik kısım ise elektrik şebekesinden karşılanmaktadır. Isı pompalarında elektriğin kullanılma amacı, atmosferden elde edilen havanın dönüştürülmesi ve yeniden tesisata sokulmasıdır. Fosil yakıt ya da doğrudan elektrik kullanan ısıtma sistemleri ile kıyas yapıldığında, ısı pompalarının enerji tüketimlerinin çok düşük olduğunu söylemek mümkündür.

 

Isı Pompası Nedir?

Isı pompalarının verimlilikleri COP değeri ile ölçülür. Bu değer giren enerji miktarı ile çıkan enerji miktarı üzerinden hesaplanmaktadır. COP oranı ise dörtte birdir. Yani COP değeri 4 olan bir ısı pompası, çalışmak için 1 kWh elektrik kullanmaktadır. Bu elektrik tüketimi karşısında ise 4 kWh gücünde ısı elde etmektedir. 150-200 metrekare büyüklüğündeki evlerin ısınması için ortalama aylık 1000 kWh ısı gereklidir. Bu da yıllık 12 bin kWh gücünde ısıya ihtiyaç anlamına gelmektedir. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için harcanacak elektrik miktarı ise 4 kWh’tır. Ancak bu tutar evin büyüklüğüne ya da mevsimsel ısınma ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Isı Pompası Elektrik Tasarrufu

 

Isı pompaları zaten yüksek elektrik tasarrufu ile çalışan sistemlerdir. Ancak ısı pompaların enerji tüketimlerini daha düşük seviyeye indirmenin hatta sıfırlamanın da bazı yolları vardır. Bunların başında, sistemin gereksinim duyduğu elektriği güneşten ve güneş panellerinden üretmek gelmektedir. Bir defa yapılacak küçük bir yatırım ile aktif hale getirilecek güneş enerjisi sistemi ile ısı pompalarından tamamen ücretsiz yararlanma olanağı bulunmaktadır. Bu durum aynı zamanda doğal yaşamın ve çevrenin desteklenmesi adına da büyük potansiyeller barındırmaktadır. Geleneksel yöntemlerle elektrik üretimi yapılırken doğaya karbon salınımı yapılmakta ve aynı zamanda doğaya farklı yollardan zarar verilebilmektedir. Güneş enerjisinden üretilecek elektrik ile ısı panellerini çalıştırmak ise yüzde 100 doğa dostu bir uygulama olacaktır.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?