Reklam

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan AB’ye sert tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa Birliği’nin (AB) Kapalı Maraş bölgesinin açılması konusundaki olumsuz tutumuna tepki göstererek, “AB’nin ne kadar ilkesiz ve ikiyüzlü olduğu bir kez daha gözler önüne serildi” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan AB’ye sert tepki
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan AB’ye sert tepki
Bu içerik 267 kez okundu.
Reklam

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş'ta bazı kamu alanlarının halka açılmasının ardından AB ve Rum tarafının konuyla ilgili olumsuz tutumlarına yönelik sert açıklamalarda bulundu. Kapalı Maraş'ın açılması konusunda ikinci aşamaya geçildiğini ve açılımların devam edeceğini belirten Tatar, “Maraş'ta ikinci adım uluslararası hukuk ile insan haklarına uygun şekilde mağduriyetlerin giderilmesi için atılmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Rum Yönetimi, bu açılımı engellemeye yönelik olarak her yolu ve yöntemi kullanmakta, Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvuracak olan kendi vatandaşlarını tehdit etmekte, korku salmaktadır. Bunların yansıra üçüncü ülke vatandaşlarının da Güney'den KKTC'ne geçişleri çeşitli gerekçelerle engellenmektedir. İşte insan haklarına aykırı olan Rum Yönetimi'nin bu tutumudur” ifadelerini kullandı.

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM CENEVRE’DE MASAYA KONULDU”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi'nin geçmişten bu yana diyalog ve uzlaşı çağrılarına olumsuz yanıt verdiğini ve Kıbrıs'ın tümüne sahip çıkma girişimlerini sürdürdüğünü belirterek, “Elbette ki buna karşı seyirci kalmamız mümkün değildir. Rum Yönetimi, federal temele dayalı çözüm şekli ile halkımızı azınlık yapmayı hedeflerken bir diğer hedefi de Türkiye'nin garantörlüğü aldırmak ve Türk askerini Kıbrıs'tan uzaklaştırmaktır” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık