Reklam

Yeni bir insani krize neden olacak

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Afganistan'daki çatışmaların yeni bir insani krize neden olacağı uyarısında bulundu. Michelle Bachelet, Taliban'dan saldırılarına son vermesini ve müzakere masasına dönmesini istedi.

Yeni bir insani krize neden olacak
Yeni bir insani krize neden olacak
Bu içerik 179 kez okundu.
Reklam

Michelle Bachelet, “Tüm taraflar müzakere masasına dönmediği ve barışçıl bir siyasi anlaşmaya varılmadığı sürece, çok sayıda Afgan için zaten çok kötü olan durum daha da kötüleşecek” dedi.

Taliban ise Afganistan’da bir vilayet merkezini daha ele geçirdiğini açıkladı. Farah’ın da el geçirilmesiyle, Afganistan’da Taliban’ın kontrolündeki vilayet merkezlerinin sayısı 7’ye yükseldi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Farah Vilayet Meclisi üyesi Shahla Abubar, yaptığı açıklamada, “Taliban birlikleri, bugün öğleden sonra güvenlik güçleriyle kısa süren bir çatışma sonrası kente girdi. Valilik binasını ve emniyet müdürlüğünü ele geçirdiler” dedi.

Taliban dün de Samangan vilayetinin merkezi Aybak’ı ele geçirmiş ve hükümetle ateşkes konusunda bir anlaşma olmadığını duyurmuştu.

Pazar günü şiddetli çatışmalar sonrası ülkenin kuzeyindeki önemli kentlerden Kunduz, Sar-i Pol ve Talokan’da kontrolü sağlayan Taliban güçleri, daha önce de Nimroz vilayetinin merkezi Zaranc ile Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan’ı ele geçirmişti.

“TALİBAN’A BASKI YAPACAK”

Öte yandan ABD Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, çatışmaların durması için temaslarda bulunmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gönderildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Halilzad, Taliban’a saldırılarını durdurması ve bir siyasi anlaşmaya varılması için baskı yapacak.

Halilzad’ın Afgan yetkililer ve Taliban temsilcileri ile önümüzdeki birkaç gün müzakereler yürütmesi bekleniyor.

Afgan Ulusal Uzlaşı Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah liderliğindeki heyetin de Doha’ya gittiği bildirildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, geçen hafta yaptığı açıklama ülkede güvenlik durumunun kötüleşmesinden, “birden askerlerini çekme” kararı alan ABD’yi sorumlu tutmuştu.

“AFGANİSTAN’DA YÜZ BİNLERCE SİVİL TEHDİT ALTINDA”

 

Bu arada, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Afganistan’da Taliban’ın ilerleyişi sürerken yüz binlerce sivilin tehdit altında olduğunu duyurdu. Kızılhaç, sivillerin korunması için çatışmaların durması çağrısında bulundu, yaralıların tahliyesine ve acil yardım hizmetlerine erişim izni verilmesini istedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık