Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama Nasıl yapılır?

Anne sütü dünyaya gelen minik bebeklerin en temel ihtiyaçlarından biridir. Miniklerin tek beslenme kaynağı olan bu mucizevi süt bebeklerin temel. Olan tüm gereksinimlerini sağlamaktadır. Doğdukları zaman su bile içmeyen bu minik bebekler tüm su ve gıda ihtiyaçlarını anne sütünden karşılar.

Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama Nasıl yapılır?
Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama Nasıl yapılır? reklam
Bu içerik 4633 kez okundu.
Reklam

 

 

Durum bundan ibaret iken anneler bebeklerinin bu mucizevi anne sütünden en iyi şekilde faydalanması için elinden geleni yapar. Sütlerinin artması için çeşitli yollar deneyip bitkiler tüketir. Meme reddi olan bebekler için çeşitli çözümler arar. Bunları yaparken en merak edilen şey ise bebeklerinin günlük olarak ne kadar süte ihtiyacı olduğu konusudur.

https://www.mutluhamile.com/k/hamilelik-gebelik-psikolojisi/

Bebekler doğdukları ilk gün her ne kadar ayni miktarda sut ihtiyacına sahip olsa da sonrasında doğum kilolarına gelişim oranlarına ve iştah durumlarına göre farklı. Miktarlarda süt ihtiyacına sahip olurlar. İlk doğdukları günlerde sadece 1 cay kaşığı sütün bile yeterli olduğu bu minik bebekler günden güne hızla buyur ve buna bağlı olarak sut ihtiyaçları da hızla büyümeye devam eder.

Bkz: https://www.mutluhamile.com

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne ve bebek için güvenli bağlanmayın ilk adımı ten tene temas ve anne sütüdür. Her ne kadar daha anne karnında bebeğinize bağ olursa dahi sonrasında onu emzirirken hem onun size olan güveni hem de sizin ona olan sevginiz artacaktır.

İlk günlerde çok az miktar su ile beslenmesini tamamlayabilir bebeğinizin günlük sut ihtiyacına günlük olarak ortalama 3 kat artacaktır. Daha sonraki günler için çocuk doktorunuz size beslenmesini yeterli olup olmadığı ile ilgili gerekli bilgileri verecektir.

Anne Sütü hangi sıklıkla Verilmelidir?

İlk günlerde bebeğinizi sık sık emzirmek hem sütünüzün artmasına yardımcı olacak hem de bebeğinizin emme refleksinin gelişmesine yardımcı olacağı için maksimum 2 saatte bir olarak bebeğinizi beslemeniz tavsiye edilmektedir.

Zaten bebeğiniz açıklıkla size bunu belli eden tepkiler verecektir. Örneğin parmak emme dudaklarını birbirine vurma emme tarzı hareketler yapma ya da dili ile dudağını yoklama gibi hareketler yapması bebeğinizin acıkmaya başladığını gösteren işaretlerdir. Eğer siz bu işaretlerden bebeğinizin acıktığım anlamazsınız zaten kendisi ağlamaya başlayacak ve anne sütü alınca rahatlayacaktır.

Bkz: https://www.mutluhamile.com/anne-sutu-ihtiyaci-hesaplama/ 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?