IŞİD-K ve Taliban’ın bağlantısı ne?

Dün gece Kabil Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırılarının faili IŞİD-K, Afganistan'daki cihatçı militan gruplar arasında en radikali olarak biliniyor. Pakistan-Afganistan bölgesinde kurulan örgüt, Taliban'la 2015 yılından beri savaş halinde...

IŞİD-K ve Taliban’ın bağlantısı ne?
IŞİD-K ve Taliban’ın bağlantısı ne?
Bu içerik 1016 kez okundu.
Reklam

IŞİD-K ya da uzun haliyle, Irak Şam İslam Devleti- Horasan grubu, Batı Horasan’da ortaya çıktıktan sonra Horasan’ın İngilizce’deki yazılışından dolayı (Khrosan) K eki alan bölgenin en kanlı terör örgütü.

2013 yılında El Kaide’nin Irak kolundan ayrılarak kurulan grup, 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde Rakka ve Musul’da güç kazandı.

2014 yılına gelindiğinde, IŞİD, Irak ve Suriye’de halifelik ilan ettikten kısa bir süre sonra, Pakistan Taliban’ı da örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye bağlılıklarını ilan etmişlerdi. Daha sonra bu ekibe Afganlar da katıldı. Afganistan, Pakistan, İran ve Orta Asya’yı kapsayan Horasan bölgesinde IŞİD-K’nın temelleri de böylelikle atılmış oldu.
Birleşmiş Milletler, Pakistan’da uyuyan hücreleri de olan IŞİD-K’nın bir çok eyalette Taliban ile çatıştığını açıklamıştı.

Yine, BM Güvenlik Konseyi’nin temmuz ayında yayınladığı bir rapora göre, örgüte bağlı kişilerin sayısı 3 bin dolaylarında.

VAHŞİ SALDIRILARDAN SORUMLU

IŞİD-K son yıllarda, kız çocuklarını, okulları, hastaneleri hatta doğumhaneleri ve bebekleri hedef alan vahşetlerden sorumlu tutuluyor.

Genellikle hakimiyeti Afganistan’da olan Taliban’ın aksine IŞİD-K, bölgede ve uluslararası arenada saldırılar gerçekleştirmek üzere kuruldu ve küresel IŞİD ağının en korkutucu parçası oldu.

Peki IŞİD-K ve Taliban’ın bağlantısı ne? Uzmanlar, bu sorunun temelinde Hakkani grubunun olduğunu belirtiyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık