Üçüncü doz aşı kararı sonrasında gözler formülde: Önceki dozlarla aynı mı?

Dünya genelinde 5 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü salgınına karşı geliştirilen Pfizer/BioNTech aşısı ile ilgili dün yeni bir karar alındı. Sağlık Bakanı Koca, üçüncü doz aşıya yeşil ışık yakarken hem Türkiye'de hem de Dünya'da üçüncü doz aşının içeriği gündem oldu.

Üçüncü doz aşı kararı sonrasında gözler formülde: Önceki dozlarla aynı mı?
Üçüncü doz aşı kararı sonrasında gözler formülde: Önceki dozlarla aynı mı?
Bu içerik 194 kez okundu.
Reklam

Corona virüsü salgınına karşı geliştirilen ve aylarca hastalığa karşı yüksek koruma sağladığı bilimsel olarak kanıtlanan Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Comirnaty isimli aşıda yeni bir karar alındı…

Sağlık Bakanı Koca, dün yaptığı açıklamada Türkiye’de üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısının kullanımına başlanacağını açıkladı. ABD, İsrail, Birleşik Krallık ve Almanya gibi ülkeler üçüncü doz aşı uygulamaya başlarken birçok ülke de üçüncü doz takviye aşılar için hazırlık aşamasında olduklarını duyurdu.

Bu gelişmeler yaşanırken ABD merkezli haber ajansı Associated Press bilim insanları ve uzmanlarla görüşerek üçüncü doz aşının içeriğini inceledi. Ajansa konuşan yetkililer, üçüncü doz takviye aşıların ilk iki doz aşıyla aynı olduğunu aktardı.

“İŞE YARADIĞI İÇİN DEĞİŞTİRİLMEDİ”

Haberde, “Covid-19 takviye aşıları daha bulaşıcı Delta varyantına rağmen orijinal aşıyla aynı içeriğe sahip. Aşılar halen işe yaradığı için Delta varyantına karşı bir değişiklik yapılmadı” denildi.

Aşıların vücuda bağışıklık sağlayarak başak protein adı verilen ve corona virüsü engelleyen enzimle mücadele etmeye yaradığını açıklayan ve Delta varyantının da bu aşıdan kurtulamadığını aktaran uzmanlar, Moderna ve Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği aşıların ihtiyaç durumunda değiştirilebileceğini de söyledi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık