PERKOTEK KAPI DEDEKTÖRÜ

PERKOTEK KAPI DEDEKTÖRÜ
PERKOTEK KAPI DEDEKTÖRÜ reklam
Bu içerik 213 kez okundu.
Reklam

 

 

Kapı Dedektörü ne için nerelerde kullanılır?

Günümüzde güvenlik kontrolünü sağlamak için kullanılan kapı dedektörlerinin kullanımı oldukça fazladır. Kullanılacak olan yerlerin girişine montajlanan kapı dedektörü sayesinde cihazdan geçen bireylerin üzerinde bulundurabileceği kesici yaralayıcı aletler gibi ürünlerin belirlenmesini sağlayarak daha güvenlikli bir alan oluşmasını sağlar. Havaalanları belediye avm askeri bölgeler başta olmak üzere birçok alanda kullanımı mevcuttur.

Kapı dedektörleri kontrol ünitesi ve iki kanattan oluşur. Kontrol ünitesinde bilgi ekranı ve hassasiyet ayarlarının yapılacağı tuşlar bulunmaktadır. Geçiş kontrolü yapılmak istenilen yerlerde bulunmasını istenilen metal seviyesine göre hassasiyet ayarları yapılmalıdır. Bunun için kapı dedektörleri üzerinde zone adı verilen noktalar bulunmaktadır. Ürün modellerine göre bu noktaların sayısı değişkenlik gösterir. Daha küçük metallerin tespit edilmesinin istenildiği yerlerde zone noktası fazla olan ürünler seçilmelidir. Tespit edilen metal olduğunda sesli ve ışıklı olarak ikaz verir. Kanatlarda bulunan ledler sayesinde metalin bulunduğu nokta kolay bir şekilde tespit edilir. Kontrol ünitesi üzerinde bulunan sayaçlar sayesinde geçen kişi sayısı ve metalle geçmeye çalışan kişi sayısı kontrol edilebilir. Bu sayılar günlük takip edilmek isteniyorsa her sabah reset tuşundan sıfırlanabilir.

Kapı kilidi nedir? Nerelerde kullanılır?

Geçiş kontrolü sağlayabileceğimiz bir başka ürün ise kapı kilitleridir. Kişilerin geçişini engellemek ya da yetkili kişilerin geçişini sağlamak için kullanılır. Manyetik ve elektronik olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Kapıda bulunan kilide bağlanana geçiş kontrol cihazları (yüz tanıma parmak izi tanıma, kartlı veya şifreli geçiş cihazları) ile okutma yapıldığında kişinin yetkisi varsa geçiş yapabilir. Kapı kilidi yetkileri online ve offline olarak iki şekilde yapılır.

Online sistemlerde program kurulur ve cihaz bu programa bağlanır. Kişi cihaza okutma yaptığında program üzerinden kişiye geçiş yetkisi verildiyse kilit açılır. Programda oluşturulan gruplar ile geçiş yetkisi tanımlanır. Cihaza tüm personeller kaydedilir fakat sadece geçiş yetkisi olanlar için kilit açılır. Tüm çalışanların kaydedilmesinin nedeni ise tüm çalışan bilgilerini birden fazla cihaza eş zamanlı olarak göndermektir.

Offline sistemlerde ise herhangi bir program kullanılmadan cihaz ve kilit ikilisi olarak çalışan sistemlerdir. Offline sistemlerde sadece geçişine onay verilen kişiler sisteme kaydedilir. Kişi kayıtlı değil ise kilit açılmaz. Birden fazla cihaz ve kilidi olduğu yerlerde kişiler cihazlara tek tek kaydedilir.

Kilit sistemlerinde kartlı kapı kilitleri en çok kullanılan sistemdir. Online ve offline çalışma sistemine sahip cihazlardır. Kartlı kapı kilidi sistemlerinde panelli sistemlerde bulunmaktadır. Panelli sistemlerde bulunan ana panel cihazlara data kablosu ile bağlandığından eşit uzaklıkta veya server odalarında bulunur. Data kabloları ile kilit sistemlerine bağlanan paneller programlanır. Kişi kartını okuttuğunda geçiş izni var ise panel tetik verir ve kilit açılır.  Kartlı kapı kilidi sistemleri ile online ve offline kontrol sağlanabilir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık