Reklam

Mobil ve Sabit Asfalt Plenti

Asfalt plentini 3 gruba ayırmak mümkündür. İşte bu türlerden bir tanesi de sabit asfalt plenti olarak karşımıza çıkar.

Mobil ve Sabit Asfalt Plenti
Mobil ve Sabit Asfalt Plenti v
Bu içerik 95 kez okundu.
Reklam

Asfalt plentini 3 gruba ayırmak mümkündür. İşte bu türlerden bir tanesi de sabit asfalt plenti olarak karşımıza çıkar. Belediyeler ve şehir mühendislerinin tercih ettiği bu tür 40 tondan başlayarak 240 tona kadar üretim kapasitesine sahiptir. Bunun da tabii ki projeden projeye farklılık gösterecek olması sebebiyle oldukça doğal olduğunu söyleyebiliriz.

Asfalt plentleri türlere göre farklı projelerde kullanılır. Sabit asfalt plentinin de daha çok uzun dönemli projelerde kullanıldığını görüyoruz. Çünkü bir yerden bir yere taşıması diğer türlere göre çok daha zorlu ve sabit kalması gerekiyor. Bunun yanında kapladığı alan da geniş olduğu için en uygun olarak tabii ki uzun dönemli projeler oluyor.

Mobil Asfalt Plenti

Asfalt plentinin ikinci türü olan mobil asfalt plenti de oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Çünkü kullanım alanı sabit asfalt plentine paralel değildir bu sebeple de rakip de değillerdir. Mobil asfalt plenti saatte ortalama olarak 100-120 ton aralığnıda bir asfalt üretimi sağlamaktadır ki bu sayı oldukça iyidir.

Mobil asfalt plentinin kısa dönemli projeler için uygun olduğu biliniyor. Bunun da birçok farklı sebebi var. En önemli sebep de mobil asfalt plentinin taşınmasının oldukça kolay olması. Yani sabitte olduğu gibi belli bir yerde sabit olmasına gerek duyulmuyor. Bunun yanı sıra da kapladığı alan da oldukça uygun olduğu için ön plana da çıkıyor.

Kontinü (Sürekli) Tip Asfalt Plenti

Asfalt plenti türü olarak son olarak karşımıza kontinü (sürekli) tip asfalt plenti çıkmaktadır. Diğer türlere göre çok daha yeni bir tür olmasına karşın asfalt üretiminde daha kaliteli ve esnek asfalt üretmesi sebebiyle de sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Bunun sebebi de bu türde çift şaftlı bir şekilde karıştırıcı sisteminin bulunmasıdır. Bu da esnek ve kaliteli bir asfalt ortaya çıkarıyor.

Diğer özellikleri bakımından aşağı yukarı mobil asfalt plentine benzerlik gösterir. Kapladığı yer azdır, taşınması kolaydır bu sebeple kurulumu da oldukça basittir. Saatte 100-120 ton aralığında asfalt üretimini sağlar ve orta süreli projeler için de oldukça idealdir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık