Kondansatör Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kondansatör Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kondansatör Nedir? Nasıl Kullanılır?
Kondansatör Nedir? Nasıl Kullanılır? hande
Bu içerik 371 kez okundu.
Reklam

Kondansatör Nedir? Nasıl Kullanılır?

Elektrik devrelerinde olan, elektrik enerjilerinin depolanma, filtreleme, zamanlama ile farklı tipte sinyal dalgalarının oluşturulmasıyla kullanılan pasif devre elemanıdır. Yani kısaca elektrik ve elektroniğin bir devre elemanıdır.

Birimi Farad(F) olup sembolü C’dir. Yapısında kullanılan malzemeye göre; alüminyum-elektrolitik, alüminyum-polimer, süperkapasitör, film kapasitör, tantalyum ve tantalyum-polimer olarak çeşitlendirmektedir.

Kondansatörler çeşitli boyutlarda birbirine silindirik, paralel ya da küresel olarak iki iletken plaka ile arasında olan yalıtkan malzemelerde oluşmaktadır.

Günlük hayatta yaygın olarak kullanılan kondansatör örnek olarak, kullanılan cihazların prizden çekilmesiyle kısa bir süre güç kaynaklarını korumak için devrede olmaktadır. İlk amacı ise içindeki veri kayıplarını önlemektir. Ayrıca tüm elektronik devrelerin vazgeçilmez elemanıdır.

Kondansatör Nasıl Kullanılır?

Kondansatörde içindeki iki iletkenin birbirlerine ters ve eşit değere sahip elektrik yükle yüklenmesi şeklinde bir kullanıma sahiptir. Bu iki yalıtkan plaka arasında olan yalıtkanlıktan dolayı bir yük alışverişi olmamaktadır.

Kondansatörde akım kesildikten sonra kondansatör plakları arasında olan ana kaynağın VK gerilimine eşit olacak şekilde bir gerilim meydana gelmektedir. Bu gerilime VC gerilimi denmesiyle birlikte bu olaya da kondansatörün şarj edilmesi denmektedir. Basit bir kullanma şekli olan kondansatör ufak tefek olan hatalar sonucu kısa devreler meydana gelmektedir. Ancak bununda önüne devreye ilave edilen yedek bir devre ile geçilebilmektedir.

Kondansatör Çeşitleri

Seramik kondansatörler, elektrolit kondansatörler, tantal kondansatörler, mika kondansatörler, trimer kondansatörler, süper kondansatörler olarak altı gruba ayrılmaktadır.

Seramik Kondansatör

Şekilleri itibariyle diğer isimleri mercimek kondansatör olarak da anılmaktadır. Ses ile RF devre sistemlerinde tercih edilmektedir. Maliyet açısından ucuz ve güvenilir olmalarıyla sık tercih edilen kondansatörlerin arasına girmektedir.

Elektrolit Kondansatör

Kutuplu tipte olan kondansatörlerdir. Yüksek kapasite değerleri sağlarlar ve silindirik yapıdadırlar. Genellikle güç kaynağı devreleri ile ses devrelerini ayırma gibi düşük frekanslı işlerde kullanılmaktadırlar.

Tantal Kondansatör

Kutuplu yapıda olan kondansatördür. Boyutlarına göre yüksek kapasite değerleri sunmaktadır. Bu kondansatörler SMD ile standart tipte üretilmektedir.

Mika Kondansatör

Günümüzde çok kullanılmasa da, yüksek stabilite olmaları ve yüksek frekansta çalışmaları nedeniyle boyut kısıtlaması olmayan RF devrelerinde kullanılmaktadır.

Trimer Kondansatör

Kapasite değerlerini tornavida aracılığıyla değiştirilebilen kondansatörlerdir. Genel olarak takımların kalibrasyonları için kullanılmaktadır. Hassasiyetli ve toleransları çok düşük olması sebebiyle genellikle son kullanıcı olan ürünlerde kullanılmasında pek tercih edilmemektedir.

Süper Kondansatör

Yüksek kapasite değerlerine sahip olan kondansatörlerdendir. Genel olarak bir elektrolitik kondansatörün birim hacminde depoladığı enerjinin 10 ile 100 katı kadarını depolanmaktadır.

Bu yüksek kapasiteyi elde etmek için klasik dielektrik malzemeleri yerine ikili mekanizmaya sahiptir. Ayrıca süper kondansatörler şarj edilebilir bataryaların yerine kullanılması için tasarlanmıştır. Diğer bir yandan elektrikli araçlarda rejeneratif frenlemeyle üretilen enerjiyi depolamada kullanılmaktadır.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık