Üretim Yürütme Sistemi Ne İşe Yarar?

Üretim Yürütme Sistemi Ne İşe Yarar?

Üretim Yürütme Sistemi Ne İşe Yarar?
Üretim Yürütme Sistemi Ne İşe Yarar? hande
Bu içerik 330 kez okundu.
Reklam

Üretim Yürütme Sistemi Ne İşe Yarar?

Bilgisayar destekli bir sistem olan MES yani üretim yönetim sistemi, üretim sürecinde ortaya çıkan verilerin toplanmasına izin veren bir sistemdir. Verimlilik artışı için önemli bir rol oynayan bu sistem, birçok durumda proses kontrolü, ürün analizi ve üretim süreci kapalı kalma süreleri ile entegre bir şekilde çalışır. Tüm bu süreçlerden elde edilen veriler, nihai ürünün en yüksek verime sahip olması için bir araya getirilir.

Üretim Yürütme Sistemi Hangi Aşamalardan Meydana Gelir?

Üretim yürütme sisteminden bahsettiğimiz zaman dört temel aşamayı görebiliriz. Bu aşamalar şu şekilde ifade edilebilir:

  1. Üretim aşamasındayken bilgisayar destekli olan bu sistem gerçek zamanlı veri toplar. Bunun anlamı, üretim süreci gerçekleşirken ortaya çıkan verilerin anlık olarak toplanmasıdır. Anlık veriler arasında makinanın durma süresi ya da yarı mamulün bir sonraki aşamaya geçme adımı yer alabilir.
  2. Elde edilen bu anlık veriler düzenlenir ve tek bir veri merkezinde saklanır.
  3. Veri merkezinde saklanan bu veriler, üretim prosesinde elde edilen diğer verilerle entegre edilir. Daha sonraki aşamada üretim sorumlusu, planlama mühendisi gibi kişiler ağ üzerinden elde edilen bu verilere erişir.
  4. ERP üzerinde yer alan iş emirleri alınarak bu iş emirleri ilgili üretim birimlerine gönderilir. Veriye dayalı çözüm üretme becerisi sayesinde üretim verimliliği ve son ürün kalitesi konusunda artış elde edilir.

Üretim yürütme sistemi sayesinde tüm üretim sürecinde dair bütüncül bir görünüm elde etmek mümkün olur.

Konzek, işletmelerin dijital dönüşüm anlamında ihtiyaç duyduğu Endüstri 4.0 çözümlerini uçtan uca geliştiren, 80’den fazla ülkeye teknoloji ihraç eden, sektöründe lider bir teknoloji firmasıdır. Özellikle yapay zekâ destekli MES ve MOM markası Retmes ile özel tasarlanmış algoritmalar inşa ederek, işletmelerin enerji verilerinin, proses verilerinin ve üretim verilerinin toplanması, izlenmesi ve analiz edilmesi anlamında etkin çözümler sunar.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık