Dijital Türk Lirası 2022’de Piyasaya Sürülecek

Dijital Türk Lirası 2022’de Piyasaya Sürülecek

Dijital Türk Lirası 2022’de Piyasaya Sürülecek
Dijital Türk Lirası 2022’de Piyasaya Sürülecek hande
Bu içerik 621 kez okundu.
Reklam

Dijital Türk Lirası 2022’de Piyasaya Sürülecek

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan açıklamaya göre 31 Aralık 2021 tarihine kadar dijital Türk Lirasının hukuki çalışmaları ve bankacılık çalışmaları tamamlanarak dijital para birimi 2022 yılında piyasaya sürülecek.

Dijital Türk Lirasına Yönelik Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları Başladı

Dijital para birimleri, ortalama 9 yıldır hayatımızda olmasına rağmen son yıllarda popülerlik kazandı. Bitcoin’den sonra çıkan altcoin’lerin de büyük rağbet görmesi, kripto para piyasasını canlandırdı. Ülkelerin bir kısmı kendi dijital para birimlerini geliştirmek için çalışmalara başladı.

Türkiye’de dijital para birimini geliştirmek için çalışmalara başladı. Bitcoin haberleri doğrultusunda Türk Dijital parası, 2022 yılında piyasaya sürülecek. Merkez Bankası, Nisan ayında kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklamıştır. Doğrudan veya dolaylı olarak ödeme yapılması yasaklandıktan sonra Türkiye, dijital parasını çıkarmak için çalışma yapmaya başladı.

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. Yıllık Program’a göre Dijital Türk Lirası, 2022 yılında uygulamaya koyulacak.

Dijital Türk Lirası çalışmaları, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, TÜBİTAK ortak çalışması ile geliştirilecek. İlk çalışmalar ardından daha yaygın olacak ileri aşama pilot testleri yapılacak.

Dijital Türk Lirası İçin Platform Oluşturuldu

Merkez Bankası, Nisan ayında açıklama yaparak kripto paraların dolaylı veya doğrudan ödeme yapmak için kullanılmasını yasaklamıştı. Son haberler başlıklarında yer bulan önemli Bitcoin haberlerinden biri Türkiye’nin dijital para birimini geliştireceği yönünde oldu.

Ülkelerin büyük kısmı tarafından kabul gören ve sadece sanal ödemeler değil, fiziki ödemeler için de kullanılmaya başlayacak olan kripto paralar, rağbet görmeye devam ediyor. Türkiye, kendi dijital parasını geliştirmek adına Dijital Türk Lirası için platform oluşturdu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ASELSAN, TÜBİTAK-BİLGEM tarafından oluşturulan platform, Dijital Türk Lirası denemelerini gerçekleştirecek ve geliştirme çalışmaları sürecini birlikte yürütecek. Platformun yeni katılımlarla büyüyeceği yönünde yapılan açıklamalara göre “Dijital Türk Lirası Ağı” kapsamlı bir şekilde büyüyecek.

 

Dijital Türk Lirası Sene Sonunda Hazır Olacak

Dijital paralar, sanal ödemeleri gerçekleştirmek için çeşitli topluluklarda kullanılmaya devam ediyor. Son yıllarda rağbet görmeye devam eden Bitcoin ile birlikte kullanılan çeşitli dijital para birimleri mevcut.

Türkiye, sanal ödemelerin gerçekleştirilmesi için kullanılabilecek olan Dijital Türk Lirasını çıkarmak için hazırlıklara başladı. Yapılan açıklamalara göre yıl sonunda dijital para biriminin hukuki alt yapısı tamamlanmış olacak.

Dijital Türk Lirası Nasıl Alınacak?

Dijital Türk Lirası, blokzincir tabanlı olarak üretilecek. Yapılan çalışmalarla birlikte programlanabilir para ile birlikte çevrimdışı ödeme servislerine yönelik alt yapılar oluşturacak.

Dijital Türk Lirası, 2022 yılında piyasaya sürüldükten sonra farklı sanal cüzdanlarla satın alınabilecek. Henüz satın alınabileceği uygulamalarla ilgili açıklama yapılmayan Dijital Türk Lirası, 2022 yılından itibaren piyasaya sürülecek. Güncel Coin haberleri için Haber365 sitesini takip edebilirsiniz.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?