Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı
Kurumsal Kimlik Tasarımı hande
Bu içerik 387 kez okundu.
Reklam

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik tasarımı, profesyonel firma ve şirket kuruluşları için büyük önem taşımaktadır. Firmaların müşterilerine ve iş arkadaşlarına vereceği güveni temsil eden kurumsal kimlik tasarımı işlemi, firmanın kimliğinin sağlanması için gerçekleştirilen işlemlerdir. Kurumsal kimlik tasarımı profesyonel bir şekilde sağlanan firmalar, hem müşterilerine hem de çalışma ortaklarına yüksek güven sağlarken kurumsal kimlik tasarımında bütünsel bir hizmet sağlayamayan firma ve uzman şirketlerde güven kaybı yaratabilmektedir. Kurumsal kimlik tasarımında en önemli işlemlerin başında güvenilir ve prestijli bir isim yaratılması gelmektedir. Hem basit olacağı gibi hem de etkileyici bir vizyon şirket ismi ile birlikte geliştirilmektedir. Kurumsal kimlik tasarımında bulunan en önemli hizmetlerden bir diğeri ise şirketlerin logo tasarımıdır. Logo tasarımları, özgün ve etkileyici bir görünüme sahip olmalıdır. Ek olarak, güven ve vizyon veren bir kurumsal kimlik tasarımında logo estetik algının oluşmasına yardım edeceği gibi isimde olduğu gibi daha basit bir logo tasarımı tercihi sağlanmalıdır.

Kurumsal kimlik tasarımında firmanın etkileyiciliği ve görünürlüğünü arttırmak pazarlama için oldukça önemlidir. Kurumsal kimliğin oluşturulması ve zaman büyütülmesi için reklam çalışmaları da büyük önem taşımaktadır. Reklam çalışmaları kurumsal kimlik tasarımının vazgeçilmez işlemleri halindedir. İtibar ve güven sağlayan birçok reklam çalışmaları ile birlikte firmanın satış işlemlerinde de gözle görülür bir artış olabileceği gibi etki kitlesi de görünür hale gelecektir.

Kurumsal kimlik, oldukça geniş bir alandır. Kurumun her türlü detay hareketleri bile kurumsal kimliğe doğrudan etkide bulunacaktır. Kurumsal kimlik tasarım çalışmaları da bilinçli bir şekilde kurumun itibar ve güvenirliğini arttıracak faaliyetlerin bütünü anlamına gelmektedir. Kurumsal kimlik çalışmasında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Öncelikle, estetik görünüm büyük önem taşımaktadır. Hem müşterilerin firma ve marka bilinirliğini sağlaması için doğru renk seçimi gerçekleştirirken hem de doğru bir logo tasarım modeli tercih edilmelidir. Doğru tasarım logo modeli için hazır logo seçilebileceği gibi orijinal logo tasarım işlemleri de bulunmaktadır. Kurumsal kimlik tasarımı için özelleştirilmiş bir logo tasarımı seçmenizde fayda vardır. Özgünlük, firma ve şirket logonuzda daha muhteşem ve itibarlı bir görünüm yaratacaktır. Aynı zamanda, hazır logo satın alma işlemlerinde kurumsal kimlik itibarında birtakım itibar zedelenmeleri oluşabilir. Örnek verecek olursak, birçok müşteri ve iş ortakları kurumsal firmaya karşı taklitçi olduğu imajını düşünebilecektir. Bu sebeple, mutlaka logo seçiminde kaliteli bir tasarım ve renk için uzman logo tasarımcıların yardımına başvurulmalıdır. Ek olarak, firma oluşturulmadan önce seçilmesinde fayda vardır.

Kurumsal kimlik tasarımı sürecinde en önemli unsurlardan bir diğeri de çalışan kadrosudur. Firma içerisinde yer alan çalışanlar firmanın itibarını zedeleyebileceği gibi yüksek güven de kazandırabilmektedir. Firmanın oluşturulması aşamasında dahil firma çalışanları titiz bir şekilde seçileceği gibi firma vizyonuna uygun kişiler tercih edilmelidir. Örnek verecek olursak, firmada çalışan yüksek eğitim ve tecrübe sahibi olan herhangi bir üst düzey çalışanın özel veya iş hayatında gerçekleştirmiş olduğu bazı durumlar sebebi ile firmanın adı uzun yıllar boyunca veya sürekli olarak kötülenebilecektir. Bu nedenle, firma kuruluşundan yıllar sonra emeklerin kötü bir isim ile boşa gitmesi yerine firma oluşturulma esnasında doğru kişilerin tercih edilmesi firma sahiplerini büyük bir yükten kurtaracaktır. Kurum kimlik tasarımında yer alan en önemli unsurlardan bir tanesi de hizmet planlamasının gerçekleştirilmesidir. Örnek verecek olursak, firmalar hitap ettiği kitlenin hitap ve istekleri doğrultusunda marka hizmeti yaratmalıdır. Tüm bu kurumsal kimlik tasarımı aşamalarına ve özelliklerine dikkat edilerek kurumsal bir kimlik yaratılmalıdır.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?