Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemi

Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemi

Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemi
Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemi hande
Bu içerik 99 kez okundu.
Reklam

Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemi

Genel itibariyle retina dekolmanı, görmeyi olumsuz etkileyen ciddi bir problemdir. İlk başlarda retina yırtılır daha sonra ise retina deliği oluşur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan retina dekolmanı tedavi edilmediği takdirde görme kayıplarına neden olur.

Öncelikle baş gösteren belirtiler doğrultusunda tanı ve teşhis işlemleri yapılmalıdır. Ardından uygun tedavi yöntemi belirlenir. Bu nedenle retina dekolmanı kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık değildir.

Tedavi için tek çözüm cerrahi müdahaledir. Özellikle son dönemlerde tercih edilen vitrektomi tekniği retina yırtıklarının tedavi eder. Böylece retina dekolmanı rahatsızlığı ne kadar erken dönemde teşhis edilirse yapılacak ameliyatın başarı oranı da o derece yüksek olur.

Retina Dekolmanı Nedir?

Göz süresi içerisinde bulunan ve görmede aktif rol oynayan sinirlerin retina dokusundan ayrılması sorununa retina dekolmanı denir. Tedavide erken dönemde tanılama oldukça önemlidir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde var olan hastalıklar birtakım belirtiler vererek ortaya çıkar. Aynı şekilde retina dekolmanı belirtileri şu şekildedir:

  • İleri derece görme kayıpları
  • Bulanık görme
  • Göz önünde uçuşan nesnelerin veya küçük lekelerin hissedilmesi
  • Işık parlamalarının oluşması

Retina Dekolmanı Tedavi Yöntemleri

Retina dekolmanının tek tedavi yöntemi ameliyattır. Muayene neticesinde tespit edilen retina yırtığı ve retina dekolmanı vitreoretinal cerrahisidir.

Göz küresine otoban küçük kesirler yardımıyla vitreus temizlenir ve aynı zamanda lazer tedavisi ile retina yırtığı ortadan kalkar.

Retina Dekolmanı Tedavi Fiyatları

Retina dekolmanı fiyatları uygulanacak cerrahi tekniğe ve doktorun deneyimine bağlı olarak belirlenir.

Vitrektomi Ameliyatı Nedir?

Gözle ilgili ameliyat gerektiren pek çok hastalık vitrektomi ameliyatı ile tedavi edilir. Yapılan cerrahi müdahaleler ile gözün daha iyi görmesi sağlanır.

Vitrektomi Ameliyatı Neden Olur?

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıkları vitrektomi ameliyatı sonucunda düzelir. Göz içerisindeki vitreusta ilgili ortaya çıkan çeşitli problemler ve retina dekolmanı gibi cerrahi müdahale gerektiren ameliyatlarda vitrektomi ameliyatı tercih edilir.

Vitrektomi Ameliyatı Kimlerde Görülür?

45-50 yaş üzeri göz problemi bulunan hastalara uygulanan vitrektomi ameliyatı şu nedenlerden dolayı tercih edilir.

Makula deliği, retina yırtığı ve dekolmanı, vitreus kanaması ve daha birçok çeşitli göz rahatsızlığı bulunan kişilere cerrahi işlemle müdahale edilir.

Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Gelişir?

Uzman cerrahlar tarafından yapılan vitrektomi ameliyatı sırasında göz içerisindeki vitreus sıvısı temizlenir. Görmeyi olumsuz etkileyen kanamalar düzenlenir ve retina dokusu onarılır. Ayrıca operasyonla birlikte göz içi enfeksiyonları da temizlenir.

Akıllı Lensin Amacı Nedir?

Göz içerisine yerleştirilen akıllı lensler, özel olarak üretildikleri için gözlüye alternatif olarak üretilmiştir. Dolayısıyla hastalar için büyük bir konfordur. Akıllı lens fiyatları kullanılan teknolojiye ve malzemeye göre belirlenir.

Katarakt gibi görme bozukluğu bulunan hastalarda tercih edilen akıllı lensler etkili bir tedavi yöntemidir. Görme problemini ortadan kaldıran akıllı lens fiyatları tercih edilen sağlık kuruluşları tarafından belirlenir.

Akıllı Lensin Yararları ve Avantajları

Gözlük kullanımına alternatif olarak geliştirilen akıllı lensler son derece konforludur. Çünkü gözlükler burun çevresinde iz bırakır, buharlanma ve sıcak günlerde terleme gibi sorunlara neden olur.

Tek bir işlemle takılan akıllı lensler ömür boyu kullanılır. Tüm görme sorunlarını ortadan kaldırır. Göz derecesinin ilerlemesini durdurur. Bu derece avantajlı olan akıllı lens fiyatları normal lenslere göre farklıdır.

Göz içi Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Akıllı lensler ileri derecede görme bozukluğu bulunan kişilere uygulanır. Gözlük kullanmak istemeyen ve lazer tedavisine uygun olmayan genç yaşlı birçok hastaya akıllı lens uygulanır.

Akıllı lens fiyatları SGK tarafından karşılanmadığı için hastaların bu konuda fikir sahibi olması gerekir.

Akıllı Lens Fiyatları

Lensin içeriğine ve kullanılan malzemeye göre akıllı lens fiyatları belirlenir.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?