Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır?
Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? hande
Bu içerik 126 kez okundu.
Reklam

Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Gözün en net görme alanı olan ve detayları görmemizi sağlayan bölgeye makula ismi verilir. Makulada meydana gelen rahatsızlıklar sarı nokta hastalığı olarak adlandırılır.

Gözün, görmeden sorumlu bölgesinde meydana gelen görme kaybına sarı nokta hastalığı denir. Hastalık zamanla ilerleyerek göz çerisinde genişler. Sarı nokta hastalığı makula dejenerasyonu olarak da bilinir ve daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar.

Hastalığa sahip kişilerde tam görme kayıpları görünmese de yaşam kalitesi ciddi manada düşer. Bu nedenle tanılama yapmak amacıyla göz doktoruna gitmek gerekir.

Yapılan tetkik ve taramalar neticesinde sarı nokta hastalığı tespit edilir. Göz damlası yardımıyla gözün dip kısmı muayene edilir ve hastalık anında anlaşılır.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Makula dejenerasyonu daha çok 65 yaş üstü kişilerde, yüksek tansiyon ve kilolu kişilerde, kolesterolü ve kalp damar rahatsızlığı olan kişilerde de görülür. Ayrıca genetik yatkınlık da etkilidir.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Sarı nokta hastalığı iki şekilde ortaya çıkar. Islak makula ve kuru makula dejenerasyonu şeklindedir.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Görme kaybı, bulanık görme, renk ayrımı yapamama, görme noktasında bulunan düz çizgilerin bozulması gibi belirtiler sarı nokta hastalığı için göz önünde bulundurulur.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Sarı nokta hastalığında tanılama yapmak için fiziki muayene ve gerekli görüldüğü yerlerde de laboratuvar tetkikleri yapılır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Hayati bir fonksiyona sahip olan göz ve gözde görmeyi sağlayan doğal merceğin zamanla matlaşarak özelliğini kaybetmesi sonucu katarakt oluşur.

Katarakt gözü olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olduğu için ameliyat tek tedavi yöntemidir. Bu nedenle sağlık durumu elverişli olan hastalara katarakt ameliyatı uygulanır.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Biyomikroskop muayenenin ardından tespit edilen katarak erken dönemde ameliyat edilmelidir. Aksi takdirde görme olumsuz etkilenir. Katarakt daha çok yaşa bağlı olarak ortaya çıktığı için bazı yaş gruplarını tehdit eder.

Bu nedenle 55 60 yaş civarındaki kişilerin göz merceğinde matlaşma görülür. Dolayısıyla katarakt ameliyatı bu dönemde tek çare olarak görülür.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın nasıl oluşum gösterdiği bazen tespit edilmeyebilir. Fakat daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Katarakt belirtileri şu şekildedir:

  • Bulanık ve buğulu görme
  • Işıktan rahatsız olma sonucu gözde kamaşma
  • Göz yorgunluğu
  • Uzak mesafeleri görememe
  • Kitap okuma ve araba kullanma gibi işleri yapamama
  • Göz derecesinin sürekli yükselmesi
  • Derinlik hissinin meydana gelmesi

Katarakt Türleri Nelerdir?

Cerrahi müdahale ile hastanın uzağı ve yakını net görmesi sağlanır. Bu nedenle katarakt ameliyatı öncesi hastadaki katarakt türü tespit edilmesi gerekir. Katarakt kendi içerisinde üçe ayrılır.

Nükleer katarakt, kortikal katarakt ve kapsüler katarakt şeklindedir.

Makula Deliği Nedir?

Makula üzerinde meydana gelen deliğin görmeyi olumsuz etkilemesine makula deliği adı verilir. Bu nedenle uzak mesafeler net görülemediği gibi renk ayrımı yapamama da baş gösterir.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Makula deliği daha çok yaşı ilerlemiş kişilerde görülür. Bu nedenle 55-60 yaş üzeri kadınlar ciddi risk altındadır. Ayrıca, makula deliği için düzenli göz muayenesi olmak gerekir.

Makula Deliğinde Belirtileri Nelerdir?

Makula deliğinde en yaygın görülen belirti cisimlerin eğilmiş bir şekilde görünmesidir. Bu belirti dışında göz net göremediği için kitap okuyamayacak düzeye gelir.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Tanı rutin göz muayenesi sırasında konur. Bu doğrultuda bir takım tıbbi teknikler kullanılır.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemi Nelerdir?

En sık tercih edilen tedavi yöntemi vitrektomi ameliyatıdır. Bu ameliyat sayesinde makula deliği tamamen kapanabilir.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa  Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?