CYBH Testi Nedir? Kimlerden İstenir?

CYBH Testi Nedir? Kimlerden İstenir?

CYBH Testi Nedir? Kimlerden İstenir?
CYBH Testi Nedir? Kimlerden İstenir? hande
Bu içerik 100 kez okundu.
Reklam

CYBH Testi Nedir? Kimlerden İstenir?

 

CYBH testi cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken tespit edilerek hastanın oluşan komplikasyonları varsa onların durdurulması ve diğer bireylere bulaşmasını önler. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespit edilmesinde klinik belirtiler bazen yetersiz kalırsa CYBH testi devreye girer.

CYBH Testi Nasıl Uygulanır?

 

Kişilere uygulanan cybh testi cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespitinde farklı türlerde uygulanır. Ancak doktora giderek muayene olunmalı ve hangi testlerin uygulanacağına doktor karar vermelidir. Genital bölgeden alınan akıntı ile test yapılmaktadır.

 Bunun yanı sıra biyopsi yoluyla da test yapılır. Kan örneği alınarak da test yapılabilir. Tüm bu test türlerinin hepsinde farklı bir hastalık tespiti yapılabilir.

CYBH Testi Semptomları Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçoğu herhangi bir belirti vermeden seyretse de ya da belirtileri belirgin olmasa da genellikle semptomlar şu şekildedir;

 • Kas ve eklem ağrıları ile birlikte ateş
 • Deri döküntüleri
 • İshal, bulantı ve kusma
 • Vajinal akıntıda değişiklikler veya anormal kanama
 • Penis akıntısı
 • Vajinal kaşıntı
 • Testislerde şişme ve ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Genital bölgelerde siğil görülmesi
 • Adet dönemi dışında görülen kanamalar

Hangi CYBH Testleri’ni Yapmalıyım?

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek amacıyla yapılan CYBH testi muayene eden doktorun kararı ile yapılır. Hangi hastalık şüphesi varsa doktor ona göre bir yol izler ve tapılacak testlere karar verir. Genellikle Gonore, Chlamidya, tricomoniasis, Sifiliz, hepatit-B, hepatit-C ve HIV, HPV ve Herpes hastalıklarının tespiti için CYBH testleri yaptırılmalıdır.  

En Çok Yapılan CYBH Testleri Nelerdir?

 

Yaygın olarak uygulanan CYBH genel tarama testleri şunlardır;

 • HIV Combo-Duo
 • Hepatit-B
 • Hepatit-C
 • HSV Tip 2
 • Klamidya
 • Mikoplazma
 • VDRL

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Talep eden kişilere babalık testi kan, saç, tırnak, yanak mukozası, kemik veya vücuttan bir doku örneği alınarak inceleme yapılır. Sıklıkla yanak sürüntüsünün tercih edildiği babalık testinde DNA profili oluşturulur. Diğer DNA ile karşılaştırması yapılarak babalık tespiti yapılmış olur. 

Babalık Testinin Güvenilirliği Nedir?

 

Her laboratuvarda 2 kez tekrarlanarak yapılan babalık testi son derece güvenilirdir ve oldukça iyi sonuçlar verir. Çocuk ile olası babasının arasında biyolojik bir bağ bulunuyorsa bu yüzde 99 bir oranla tespit edilir.

Eğer biyolojik bir bağ yoksa aralarında, yüzde yüz sonuç vermektedir. 18 yaş altındaki kişiler ebeveyn rızası ile başvuru yapabilirler.

Babalık Testi (DNA Testi) Nerede Yapılabilir?

 

DNA testleri, günümüzde mahkeme kararı ile devlet kurumlarında yaptırılabilir. Bir mahkeme kararı yok ise kişiler sağlık kurumlarında bu testi kesinlikle yaptıramaz. Fakat bazı özel sağlık kuruluşlarında bu testleri yaptırmak mümkündür.

Babalık testi mahkeme kararı olduğu zaman Adli tıp kurumu ile Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş genetik laboratuvarlarında yapılır. Ancak buradan alınan sonuçlar mahkemece geçerlidir.

Alerji Testi Nedir?

 

Alerji testi alerjik hastalıkların tanısının konulmasında ve doğrulanmasında ve hastalığa yol açan alerjenlerin ortaya çıkarılmasında rol oynayan testlerdir. Bu testler Alerji Polikliniğinde uzman bir doktor tarafından belirlenerek karara varılır. 

Bu konuda uzman olan doktor hastanın klinik öyküsüne de bakarak değerlendirme yapar. Yanlış değerlendirme ve sonuçla karşılaşmamak adına bu oldukça önemlidir.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

 

İnsan vücudu için oldukça önemli olan bağışıklık sistemi bazı durumlarda zararlı ve yabancı maddelere karşı aşırı reaksiyon gösterir. Bu duruma alerji denir. Çevremizde pek çok alerjen bulunuyor.  Alerjilerin belirtileri alerji türüne göre farklılaşırlar.

Alerjiye sebep olan maddeler ya kan testi ya da cilt testi yoluyla tespit edilir. Bu testler Prick testi,  Patch testi, kan testi ve deri üzerinde yapılan cilt testleridir. Alerji testi türleri arasında en etkili olanı kan testidir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

 

Alerjenler, çevresel alerjenler ( ev tozu akarları, küf mantarları, hayvan alerjenleri ve polenler) , böcek alerjenleri, besin alerjenleri, ilaç alerjenleri ve mesleki alerjenler olarak sayılabilir.  Alerji çeşitlerine gelecek olursak Alerjik Rinit,  Alerjik astım, Üritiker, Atopik Dermatit,  Anafilaksi olarak sıralanabilir.

Alerji testi yapılmasına doktor karar veriyor fakat doktora gitmeden evvel şu belirtiler varsa doktora başvurarak test yaptırmalısınız; burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, öksürük, hapşırma, burun akıntısı ve boğazda gıcıklanmadır.

Alerji Testi Aç Karnına mı Yapılır?

 

Alerji testinin aç veya tok karna yapılıp yapılmayacağına, hangi testin yapılacağına bakarak doktor karar veriyor.  Yani aç karnına yapılma zorunluluğu bulunmuyor. Alerji Polikliniğinde yapılan alerji testi tüm yaş gruplarında gerçekleştirilir.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

 

Hastaya doğru teşhisin yapılabilmesi için alerji uzmanı tarafından bir değerlendirme yapılmalıdır. Tetkikler de bu değerlendirmeye göre yapılır. Öncelikle hastanın klinik öyküsü alınır. Kişisel riskler ele alınıp incelenir. Muayene sonrasında belirtiler saptanır.

Ardından, kan sayımı, C-reaktif protein, sedimantasyon, bulgu çıkarsa akciğer filmi, böbrek ve karaciğer tetkikleri istenir. Birçok ilaç alerji testi kandan yapılır. Son yıllarda bazofil aktivasyon testi denilen bir yöntem kullanılmaya başlandı. 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barut;
Barut; "Kara kışa inat, bahar gelecek"
Güzel Sanata Hazırlık
Güzel Sanata Hazırlık