Ultrason Testi Nedir?

Ultrason Testi Nedir?

Ultrason Testi Nedir?
Ultrason Testi Nedir? hande
Bu içerik 172 kez okundu.
Reklam

Ultrason Testi Nedir?

Ultrason, vücudun ve organların içini incelemek için bir görüntüleme tıbbi prosedürüdür. Ultrason, tanı, tedavi ve biyopsi gibi işlemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tanısal ve terapötik ultrason olarak iki ana kategoriye ayrılır.

Dönüştürücüler (problar) tarafından oluşturulan yüksek frekanslı ses dalgaları aracılığıyla görüntüler oluşturan tanısal ultrason, en sık ciltte kullanılır. Daha iyi bir görünüş için ultrasonik prob ayrıca gastrointestinal sistem, vajina veya kan damarları yoluyla vücuda yerleştirilebilir.

Ultrason tedavisi ses dalgaları ile çalışır ancak görüntü oluşturmaz. Ultrason tedavisi dokuyu hareket ettirmek ve itmek, dokuyu ısıtmak, kan pıhtılarını yok etmek ve vücuttaki belirli yerlere ilaç vermek için kullanılır. Standart ultrason üzerinde zararlı bir etkisi yoktur.

Detaylı ultrason fiyatları 2022 yılı için öncelikle muayene edilecek bölgeyi bilmeniz gerekmektedir. Ayrıntılı ultrason için daha fazla zaman harcanır ve daha kapsamlı ekipman kullanılır. Bu nedenle diğer ultrasonografi fiyatlarının farklı olması oldukça normaldir.  Tıpta tanısal görüntüleme yöntemlerinden biri olan ultrason, çeşitli hastalıkların teşhisinde yol göstericidir.

Ultrason Testi Kimler İçin Uygundur?

Ultrason en yaygın olarak hamilelik sırasında rahim ve yumurtalıkların durumunu ve ayrıca gelişmekte olan bebeği izlemek için kullanılır. Ultrason yardımı ile bebeğin beyin, kalça ve omurga gelişimi anne karnında takip edilebilir. Hamilelik dışında ultrason testi ve değişen ultrason fiyatları ile birlikte şunlara da uygun olmaktadır;

 • Ağrı, şişlik, enfeksiyonlar vb. için nedeni araştırmak için ultrason kullanılmasına uygundur. 
 • Karaciğer, böbrekler, pankreas, safra kesesi, dalak, mesane, testisler ve yumurtalıklar gibi iç organları görüntülemek için kullanılır.
 • Kalp kapakçığı işlevini, kalp anormalliklerini, kapak işlev bozukluğunu veya kapaktan kan sızıntısını değerlendirebilmesi için uygundur.
 • Kalp krizinden sonra kalbin durumunu ve kalbin ne kadar iyi kan pompaladığını gösterebilir. 
 • Göz muayenesi için uygundur.

Ultrason Yöntemleri Nelerdir?

İnsan vücudundaki gözle görülmeyen değişikliklerin çalışılmasını sağlayan tıbbi cihazlara ultrason denir. Ultrason olarak adlandırılan bu cihaz, dokudan geçmek için insan kulağının duyamayacağı frekanslardaki ses dalgalarını kullanır. Bu ses dalgalarından elde edilen gerçek zamanlı görüntüler, cihaza bağlı bir monitör aracılığıyla izlenebilmektedir.

Ultrasonik cihaz iki ayrı parçadan oluşmaktadır. İlk kısım insan vücudu ile temas eden ve elle kontrol edilmesidir. Cihazın başka parçası ise prob`un ilettiği ses dalgalarını görülmesini sağlayan görüntü işleme ünitesidir. Ultrason cihazları sayesinde görüntünün kalitesine ve ultrason fiyatları farklı türlere de ayrılmaktadır. ( 2D Ultrason- 3D Ultrason-4D Ultrason vs)

Sperm Testi Fiyatları Nasıldır?

Sperm testi fiyatları öncelikle yapılan merkeze göre değişiklik göstermektedir. Sperm, seminifer tübüllerde üretilen erkek üreme hücresidir. Menide bulunan bu hücreler dişi üreme sisteminin rahim ve fallop tüplerine ulaşarak yumurtanın döllenmesini sağlar.

Meni, sperm hücrelerinin yanı sıra sitrik asit, potasyum, çinko, çeşitli enzimler ve amino asit bileşenleri içerir. Spermin normal şekilde döllenebilmesi için sperm sayısı, şekli ve hareketliliği açısından sağlıklı olması gerekir. Sperm sağlığı ve hayatta kalması, spermiogram adıyla bilinen ve sperm testi fiyatları yapılan merkeze göre değişkenlik göstererek sperm testi kullanılarak ölçülür.

Sperm Testi Nedir?

Sperm testi, tüp bebek tedavisi öncesi erkek kısırlığı veya başka problemlerin olup olmadığını belirlemek için birkaç test yapılmaktadır. Bunların arasında biri de sperm testi olarak da bilinen sperm testidir.

Sperm sayısı ve az olup olmadığını ve spermin kanalda düzgün yayılıp yayılmadığını tespit etmek için sperm testi yapılır. Sperm testislerde üretilir. Daha sonra her testisin büyüdüğü epididim adı verilen bir tüpe yerleştirilir. Sperm, yol boyunca bezlerin ürettiği meni ile beslenir. Sperma ile 150 milyon sperm boşaltılmaktadır.

Tüm süreç sadece sinir sisteminden gelen sinyallere bağlı değildir, aynı zamanda uygun seviyelerde testosteron ve diğer hormonların üzerine kuruludur. Sperm testi sonuçları, normal formda yeterli sayıda sperminiz varsa yüksek üreme yapacağınızı göstermektedir.

Sperm Testi Neden Yapılır?

Tüp bebek tedavisi planlayan kişiler tüp bebek merkezinde veya hastanede sperm testi yaptırır. Bu, baba olacak kişinin sperm almak için kliniğe gelmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Tüp bebek merkezlerinde veya hastanelerde erkekler için özel olarak hazırlanan sperm doğum odasında spermler özel bir kap içinde verilir. Meni sıvılaştırıldıktan sonra menideki sperm sayısı motilitesi ve şekli açısından incelenir ve bazı laboratuvar işlemlerinde en kaliteli spermler seçilmektedir. Daha sonra sperm testi fiyatları belli olmaktadır.

Sperm örnekleri hastanede alınır ve hemen laboratuvara verilmektedir. Bu nedenle evde sperm testi yani evde numune alıp hastaneye nakletmek tercih edilmez.

Kişi, sperm numunelerini vermeden önce 3 gün boyunca cinsellikten uzak durmalıdır. 3-7 gün perhiz yeterlidir. 3 günden az perhizde, sperm sayısı düşük olabilmektedir. 7 gün veya daha uzun süreli perhizde sperm motilitesinde azalma görülebilir.

Bu yöntemle sperm analizi yapamayan kişiler için mikro-TESE yöntemi ile yani testislerden biyopsi veya ince bir iğne ile sperm alınmaktadır.

Sperm Testi Neden İstenir?

Hastaların üreme sorunları veya bozuklukları durumundan sperm testi istenir. Sperm testi, mevcut sorunları teşhis etmek için önemlidir. Sperm testinin uygulandığı durumlar şu şekildedir:

 • Şüpheli üreme sorunları.
 • Kısırlık teşhisi için gereklidir.
 • Tüp bebek için gerekli olunması.
 • Varikosel (testislerin şişmesi) gibi ürolojik problemler için gereklidir.
 • Kemoterapi veya radyoterapi tedavisi gibi tedavi gören bir bireyin üremesi teyit edilmesi için istenmektedir.
 • Sperm testi, diyabet, tiroid sorunları ve yüksek tansiyonun üreme üzerindeki etkilerini belirlemek için kullanılır.

Check Up Nedir?

Birey için temel sağlık testi olarak tanımlanabilecek check up, kişinin herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan yaptırdığı bir dizi tedavi, test ve tetkiklerdir. Hastalığın yokluğunda bile, zamanında tarama, çeşitli hastalıkların erken teşhis edilmesine ve gerektiğinde check up fiyatları ve uygunluğuna bağlı olarak tedavi edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Düzenli olarak önerilen check up sayesinde ileride oluşabilecek sağlık sorunlarını tespit edebilir ve önlem alabilirsiniz. Modern tıbbın yenilikçi bir hizmeti olan check up ve uygulamasının amacı, insanların sağlığını korumaktır. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorununuz olmasa bile ve check up fiyatları kontrol edilerek düzenli olarak temel sağlık kontrolünden geçmeniz önemlidir.

Check Up Paket Fiyatları

Günümüzün en önemli sağlık hizmetlerinden biri de Check up testidir. Tıp teknolojisindeki ilerlemeler bir hastalığı teşhis etmeyi kolaylaştırmış olsa da, bazı hastalıklar semptomlar ortaya çıkana kadar semptom göstermeden gizlice ilerleyebileceğinden teşhis ve tedavi için çok geç kalınmış olabilir. Bu nedenle yılda en az bir kez check up yaptırmak önemlidir.

Sağlık muayenelerinin fiyatları, her sağlık merkeziniz teknik donanım, ekipman ve profesyonel kadrosuna göre değişiklik göstermektedir. En doğru check up fiyatları sağlık merkezinden alınmalıdır.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
MEÜ Tıp fakültesine kuvöz hediye ettiler
Burak Kalfa Kimdir?
Burak Kalfa Kimdir?